Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

,,Polski Wrzesień” w Woli Baranowskiej (fotoreportaż)

Wrzesień 18, 2018 5:47 PM

W minioną niedzielę, na stadionie w Woli Baranowskiej odbyło się spotkanie patriotyczne pon. „Polski Wrzesień”.

Uroczystość wpisująca się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła się o godz. 14:00 mszą świętą, a po niej dyrektor Zespołu Szkół w Woli Baranowskiej, pani Marta Janczura przywitała zaproszonych gości i uczestników spotkania. Odczytała również list, który na tę okoliczność wystosowała pani Ewa Draus, radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski, pan Marek Mazur, który w czasie wystąpienia zwrócił uwagę na szczególny charakter, na wielowymiarowość obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości, w tym na pamięć o tragedii polskiego września 1939 r., a także odczytał list od Marszałka Województwa Podkarpackiego, pana Władysława Ortyla. Kolejnym mówcą był poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, pan Zbigniew Chmielowiec. W swoim wystąpieniu podkreślił szczególną wagę spotkań patriotycznych w lokalnych społecznościach, których zadaniem jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego i umacnianie tożsamości narodowej.

Następnym punktem programu był montaż słowno-muzyczny nawiązujący do tragicznych wydarzeń z września 1939 roku, w wykonaniu uczniów i absolwentów Zespołu Szkół w Woli Baranowskiej. Wiersze, piosenki oraz fragmenty wspomnień pozwoliły przybliżyć nam choć trochę grozę tamtych chwil.

Po montażu nadszedł czas na zaprezentowanie tańców narodowych. Mogliśmy podziwiać kujawiaka i oberka w wykonaniu uczniów klas V – VII, krakowiaka w wykonaniu dzieci ze szkoły filialnej w Durdach oraz poloneza w wykonaniu tegorocznych absolwentów gimnazjum w Woli Baranowskiej.

Po tańcach nadszedł czas na koncert pieśni patriotycznych, które zaprezentował chór „Chorus Familiaris”, soliści – członkowie chóru oraz absolwenci naszej szkoły. Chórzyści ubrani w stroje nawiązujące do epoki, brawurowym wykonaniem pieśni żołnierskich oraz tych śpiewanych na ulicach okupowanej Warszawy, przenieśli nas w ten niełatwy czas. Koncert nagrodzony został gromkimi brawami.

Kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie szkolnych oraz gminnych konkursów plastycznych oraz fotograficznych, wręczenie nagród i dyplomów uczestnikom oraz ich opiekunom. Ważnym elementem wzbogacającym tę patriotyczną uroczystość była obecność przedstawicieli Żołnierzy Obrony Terytorialnej Kraju oraz przedstawicieli Jednostki Wojskowej – 16 Batalionu Saperów w Nisku, którzy zaprezentowali wozy bojowe oraz sprzęt saperski.

Gwoździem programu był pokaz namiastki walk żołnierzy w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjno- Historycznej im. Wojciecha Lisa „Mściciel” z Mielca. Ostatnim punktem programu był poczęstunek wszystkich uczestników uroczystości tradycyjną grochówką oraz słodkościami przygotowanymi przez mamy naszych uczniów.

red: Zespół Szkół w Woli Baranowskiej

foto: Tomasz Młyniec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>