Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Marchew – cudowne warzywo

Wrzesień 20, 2018 9:43 AM

Marchew to jedno z najpopularniejszych warzyw uprawianych na przydomowych grządkach. Ceniona jest nie tylko za swój słodkawy smak, ale także ze względu na dużą zawartość karotenów oraz witamin: C, E, K, PP oraz B1, B2, B6. Jej uprawa nie jest zbyt trudna, jednak warto poznać kilka jej zasad, aby uzyskać jak najlepsze efekty.

Wybór i przygotowanie stanowiska do uprawy marchwi

Podłoże do uprawy marchwi powinno być lekkie piaszczysto-gliniaste, próchnicze i wilgotne, o pH mieszczącym się w przedziale 6,0-6,8. Stanowisko dla niej przeznaczone powinno być dobrze nasłonecznione, co gwarantuje wysoką zawartość w jej korzeniach karotenu i cukru. Ważne jest także to, aby wybrać miejsce przewiewne. Dzięki temu łatwiej ochronimy uprawę przed atakiem najgroźniejszego dla marchwi szkodnika, jakim jest połyśnica marchwianka.

Aby uzyskać zdrowe i kształtne marchewki, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie gleby. Na grządce przeznaczonej pod uprawę marchewki w kolejnym sezonie, najlepiej jesienią przyorać nawozy zielone, bezpośrednio przed wysiewem można zastosować dodatkowo kompost. Nie należy uprawiać marchwi w tym samym roku po zastosowaniu obornika, powoduje to bowiem rozwidlanie się i zniekształcanie jej korzeni oraz podnosi prawdopodobieństwo ataku szkodników. Warto jednak uzupełnić w glebie zasoby potasu, którego marchew potrzebuje dużo, w tym celu najlepiej zastosować siarczan potasu lub popiół drzewny. Warto przy tym także pamiętać o tym, aby nie sadzić marchwi w tym samym miejscu w ogrodzie częściej niż raz na trzy lata.

Wysiew nasion

W zależności od odmiany, jaką wybierzemy, marchew wysiewamy w okresie od końca maca do czerwca. Możemy ją uprawiać na dwa sposoby: na płasko i w redlinach. W miejscach o podłożu lekkim i piaszczystym dobrze sprawdza się pierwszy sposób, jeśli natomiast w naszym ogródku mamy nieco cięższą, gliniastą glebę, lepiej wybrać redliny. Planując odstępy pomiędzy rzędami, powinniśmy przy tym wziąć pod uwagę to czy zamierzamy odchwaszczać uprawę ręcznie, czy mechanicznie. Warto także pamiętać o tym, aby zachować odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi roślinami w rzędach. Nadmierne zagęszczenie spowoduje bowiem, że korzenie będą mniejsze. Nasiona wysiewamy płytko, na głębokości ok. 1,5 cm. Jeśli znajdą się pod grubszą warstwą ziemi, mogą nie wzejść w ogóle. Przysypane natomiast zbyt słabo, zostaną wymyte przez deszcz. Nasiona marchwi w hurcie można nabyć w Internecie: https://hurtownia-ogrodnicza.eu/kategoria/nasiona-warzyw/nasiona-marchwi/

Pielęgnacja marchwi

Duże znaczenie dla uzyskania dobrych plonów ma odpowiednia wilgotność gleby. Marchew jest szczególnie wrażliwa na przesuszenie w okresie wschodów oraz intensywnego wzrostu. Zbyt mała ilość wody w tym czasie znacznie zmniejsza plony. Jeśli natomiast podłoże jest ciężkie i podmokłe, korzenie będą pękać, rozwidlać się i zniekształcać. Bardzo ważne dla powodzenia uprawy marchwi jest także regularne odchwaszczanie i spulchnianie gleby.

Ciekawe informacje o uprawie marchwi znajdziesz: https://budujesz.info/marchew/

materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>