Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg. Wystawa „Tarnobrzeskie drogi do Niepodległej 1918–1920” oficjalnie otwarta (fotoreportaż)

Październik 29, 2018 12:35 PM

Wernisaż wystawy „Tarnobrzeskie drogi do Niepodległej 1918–1920” odbył się wczoraj, w Muzeum Historycznym miasta Tarnobrzega. Ekspozycję przygotowano z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pierwsza część wystawy poprzez wymiar lokalny prezentuje XIX-wieczne drogi jakie wiodły do ostatecznego zrzucenia kajdan niewoli w 1918 roku. Na przykładzie członków rodziny Tarnowskich ukazuje czyn zbrojny i polityczny z okresu wojen napoleońskich i powstań narodowych.

Drugi segment ekspozycji ukazuje poprzez życiorysy kilku wybranych postaci, żołnierzy ochotników, epopeję Legionów Polskich. Ta część wystawy opowiada także o tarnobrzeżanach zaangażowanych w działalność Powiatowego Komitetu Narodowego i Ligi Kobiet. Prezentuje również historię Tarnobrzeskiej Tarczy Legionów.

Kolejny część pokazuje proces przejmowania władzy w Tarnobrzegu i powiecie przez żywioły polskie, rozbrajanie austriackich żołnierzy przez członków POW i młodzież gimnazjalną, tworzenie się Powiatowego Komitetu Samoobrony podporządkowanego PKL w Krakowie oraz wydarzenia zapisane w historii jako tzw. Republika Tarnobrzeska. Zwieńczeniem tych procesów były wybory do Sejmu Ustawodawczego w styczniu 1919 roku.

Wystawę kończy wspomnienie Ochotników Dzikowskich, oddziału sformowanego z inicjatywy Zdzisława Tarnowskiego, który wyruszył na wojnę polsko-bolszewicką walcząc o utrzymanie młodej polskiej wolności.

Zwiedzaniu towarzyszy film autorstwa prof. Krzysztofa Kiwerskiego pokazujący historię Polski na przestrzeni ostatnich 100 lat.

Wstęp na wystawę dla wszystkich zwiedzających i grup szkolnych jest bezpłatny.

info: MHmT

foto: Piotr Morawski

9 Responses to Tarnobrzeg. Wystawa „Tarnobrzeskie drogi do Niepodległej 1918–1920” oficjalnie otwarta (fotoreportaż)

 1. pięknie Odpowiedz

  29 października 2018 at 18:36

  Widok bezcenny : Tatuś i synek na wystawie wolnościowej po wyborach. O przepraszam jeszcze bardziej mnie uwiodła mina radnego wojewódzkiego..

 2. tramp Odpowiedz

  30 października 2018 at 11:54

  Jak na wystawę w 100-lecie odzyskania niepodległości tłumów nie było. Bardzo źle to świadczy o tym mieście tym bardziej, że wystawa jest dobra no i opowiada o miejscowych bohaterach i wydarzeniach.

 3. Doda Odpowiedz

  30 października 2018 at 12:21

  Mnie wystarczy ze był Pan konserwator który jak niepodległości broni skrawka klepiska w centrum miasta zarastającego chwastami przed każdą inwestycją. Wcześniej równie żarliwie walczył z stacją Shell która jakoby miała zasłaniać mur zamkowy. A pozostałości zabytków (kino, kamienica w rynku) tylko patrzec jak się rozpadną jak młyn za domem Klimków i tu Pan konserwator nie może jakoś nic wywalczyć.

  • Antek Odpowiedz

   30 października 2018 at 12:46

   Nowy budynek handlowy,na miejskich toaletach,w samym centrum zabytkowej … starowki jakos panu koserwatorowi nie przeszkadzal.

  • Gelovelo Odpowiedz

   30 października 2018 at 16:10

   Ludzie mówią że ma być zbudowany apartamentowiec blisko placu czerwonego , to chyba w części zabytkowej i co , pasuje?

 4. Doda Odpowiedz

  30 października 2018 at 12:27

  A tak w ogóle to wystawa rzeczywiście dobra.

 5. Antek Odpowiedz

  30 października 2018 at 12:39

  Dwa tuzy polityki,zdjecie 65 -mleczarz i maly fiat przy lewaku ks Okoniu.

 6. gość Odpowiedz

  30 października 2018 at 18:00

  Grabarze miasta w formie

 7. tramp Odpowiedz

  31 października 2018 at 13:59

  Jak to grabarze – wszyscy do piachu, a oni żyją w najlepsze !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>