Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Wypełnienie PIT przez urząd skarbowy. Co zrobić, by nie rozliczać deklaracji samodzielnie?

Październik 29, 2018 7:55 PM

Obowiązek rozliczenia zeznania podatkowego ciąży na każdym polskim rezydencie, który w poprzednim roku uzyskał przychody. Podatnicy nierzadko natrafiają na problemy w trakcie wypełniania deklaracji – szczególnie, gdy robią to samodzielnie. Nie każdy wie, że cały proces można znacznie usprawnić poprzez wypełnienie PIT przez urząd skarbowy. Zobacz, jak skorzystać z tego rozwiązania.

Urząd skarbowy rozliczy PIT za podatnika

Zdarza się, że podatnicy we własnoręcznie wypełnionych zeznaniach podatkowych popełniają błędy, chociażby podczas wykonywania obliczeń. Deklaracja zawierająca nieprawidłowe dane jest w takim przypadku nieakceptowana, a podatnik jest zobowiązany do złożenia jej korekty. Taka sytuacja nie zdarzy się wtedy, gdy urząd skarbowy rozliczy PIT za podatnika.

Aby nie wypełniać formularza samodzielnie, należy uzupełnić i wysłać do urzędu w formie elektronicznej wniosek PIT-WZ. Taki przywilej mają jednak tylko ci podatnicy, którzy rozliczają się na podstawie zeznania PIT-37, a więc ci, którzy otrzymali od płatników: PIT-11, PIT-R, PIT-8C, PIT-11A lub PIT-40A. Po sporządzeniu deklaracji przez urząd, podatnik może zatwierdzić lub odrzucić przygotowany przez fiskusa PIT.

Co zawrzeć we wniosku PIT-WZ i do kiedy go złożyć?

Na dostarczenie PIT-WZ do urzędu podatnik ma czas na dwa tygodnie przed terminem składania deklaracji PIT-37, czyli do 15 kwietnia 2019. Wypełnienie PIT przez urząd skarbowy nastąpi na podstawie informacji, które podatnik przedstawi we wniosku. Będą to między innymi dane o odliczeniach od podatku lub dochodu, a także dane organizacji pożytku publicznego, na jaką zechce przekazać swój 1% podatku.

Jak podpisać PIT-WZ? Zrobisz to:

  • za pomocą danych autoryzujących – wtedy należy podać swoje dane oraz kwotę przychodu za rok poprzedzający ten, za który składasz rozliczenie (czyli rozliczając PIT za 2018 rok, będzie to kwota przychodu w 2017 roku),
  • profilem zaufanym – jest to bezpłatny podpis elektroniczny, który możesz założyć niemal w każdym urzędzie lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej,
  • kwalifikowanym podpisem elektronicznym – to płatny, elektroniczny podpis.

Od 2019 wypełnienie PIT przez urząd skarbowy jeszcze łatwiejsze

W 2019 roku na podatników czeka kolejne ułatwienie w kwestii rozliczania się z uzyskanych przychodów. Urząd skarbowy rozliczy PIT za podatnika w ramach tzw. „Twojego e-PITu”. Z tej możliwości skorzystają osoby wypełniające PIT-37 i PIT-38.

Na czym polega to rozwiązanie? Wypełnienie PIT przez urząd skarbowy będzie realizowane w sposób automatyczny. Krajowa Administracja Skarbowa ma przygotować „Twój e-PIT”, który podatnik będzie mógł zatwierdzić lub odrzucić przez Portal Podatkowy. W ten sposób rozliczą się też osoby wypełniające PIT razem z małżonkiem.

Wadą takie rozliczenia są jednak niepełne odliczenia wszystkich ulg podatnika. Dla podatników, którzy chcą mieć kontrolą nad wypełnianiem PIT nadal najlepszym i najszybszym rozwiązaniem będzie rozliczenie PIT przez internet lub za pomocą programu PIT.

Artykuł został napisany przy współpracy z Beatą Michoń

materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>