Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Prezydent po ślubowaniu, radni zaprzysiężeni. W zamku Tarnowskich odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Tarnobrzega (fotoreportaż oraz video HD)

Listopad 19, 2018 7:06 PM

I sesja Rady Miasta Tarnobrzega kadencji 2018 – 2023 odbyła się dzisiaj, w zamku Tarnowskich w Dzikowie. Do momentu wyboru nowego przewodniczącego, sesję prowadził najstarszy radny, 73 – letni Alfred Martyniak.

Pierwszą sesję rozpoczęła chwila ciszy, dla uczczenia pamięci Kazimierza Wiszniowskiego, poety, byłego kuratora oświaty, prezesa tarnobrzeskiego KIK-u, który zmarł w minioną sobotę. Kazimierz Wiszniowski był także społecznikiem, który za swoją działalność wyróżniony został w 2005 roku, najwyższym miejskim odznaczeniem przyznawanym rokrocznie ludziom związanym z Tarnobrzegiem – „Sigillum Civis Virtuti” – Pieczęcią Cnoty Obywatelskiej.

Choć w skład rady wchodzi 21 radnych, do uroczystego zaprzysiężenia przystąpiło 18 osób. Nieobecni byli Kamil Kalinka oraz Sławomir Partyka, który nie otrzymał jeszcze powiadomienia od Komisarza Wyborczego o otrzymaniu mandatu radnego w miejsce Elżbiety Miernik – Krukurki. Tylko takie pismo uprawnia do ślubowania i udziału w obradach sesji.

Po zaprzysiężeniu radni, w tajnym głosowaniu, wybrali członków prezydium Rady Miasta. Przewodniczącym został Bogusław Potański (KKW Razem dla Tarnobrzega Dariusza Bożka), którego kandydaturę poparło 16 radnych (2 wstrzymało się od głosu). – Dziękuję państwu radnym za obdarzenie mnie zaufaniem. Postaram się być osobą obiektywną, lojalną i będę na pewno służył pomocą w sytuacjach, które będą tego wymagały – mówił Bogusław Potański.

W następnej kolejności wybrano wiceprzewodniczących rady. Funkcję tę ponownie pełnić będzie Bożena Kapuściak z KWW Dla Zgody i Rozwoju Tarnobrzega ( 16 głosów za, 2 przeciw, 1 wstrzymujący się) oraz Waldemar Szwedo z KWW Wspólny Tarnobrzeg (17 głosów za, 1 wstrzymujący się). Również w przypadku tych wyborów, były to jedyne kandydatury zaproponowane na te stanowiska.

- Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim państwu, którzy powierzyli mi tę funkcję. Postaram się pełnić ją godnie, rzetelnie, uczciwie i na miarę moich możliwości. Serdecznie dziękuję – powiedziała Bożena Kapuściak. – Dziękuję za zaufanie. Chciałem głównie podziękować mieszkańcom swojego osiedla, bo to chyba dzięki ich głosom jestem tu gdzie jestem – mówił z kolei Waldemar Szwedo.

W ostatnim punkcie sesji przysięgę na urząd prezydenta Tarnobrzega złożył Dariusz Bożek, któremu insygnia władzy przekazała ustępująca ze stanowiska pełniącej obowiązki i kompetencje prezydenta miasta, Anna Pekar.

- Obiecuję pokój, spokój i pracę (..) Dlatego dzisiaj jestem gotowy na współpracę z każdym, dla którego dobro Tarnobrzega jest najważniejsze – mówił prezydent Dariusz Bożek. – Jednym z pierwszych działań jest przygotowanie czegoś, co ja nazwałem „raportem o stanie miasta”, takiej swoistej diagnozy organizmu miejskiego (…) Tarnobrzeżanie muszą wiedzieć, w jakim miejscu jest nasze miasto, co jest największym problemem naszego miasta, co musimy rozwiązać w najbliższym czasie, jaki jest chociażby stan budżetu naszego miasta. Ale diagnoza to nie tylko jest mówienie o problemach, chce żeby ten raport to był również pokaz siły i szans Tarnobrzega (…) Myślę, że na tym będziemy mogli budować naszą przyszłość – kontynuował.

W swoim wystąpieniu prezydent Bożek poinformował, że jego zastępcą będzie Mirosław Pluta.

Więcej w materiale video. Zapraszamy

foto&video: Piotr Morawski

51 Responses to Prezydent po ślubowaniu, radni zaprzysiężeni. W zamku Tarnowskich odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Tarnobrzega (fotoreportaż oraz video HD)

 1. r Odpowiedz

  19 listopada 2018 at 19:28

  Gratuluję mądrego wyboru prezydenta mieszkańcom Stalowej Woli i kibicuję St.Woli.Tarnobrzeg wraz rządami PO mam daleko w d….

 2. r Odpowiedz

  19 listopada 2018 at 19:37

  Brawo Stalowa Wola

 3. tarnobrzeżanin Odpowiedz

  19 listopada 2018 at 19:51

  Jednym z pierwszych działań jest przygotowanie czegoś, co ja nazwałem „raportem o stanie miasta”,

  Czyli zaczyna jak Kiełb ;-)

 4. Obserwator sesji Odpowiedz

  19 listopada 2018 at 20:03

  Sesja sesją a na pierwszym planie naczelnicy którzy byli pierwsi w gabinecie Mastalerza pózniej Kiełba a teraz beda okupowac gabinet Bożka To sa ci ktorzy dostarczają wiedzy tajemnej na poprzednikow a w zaleznosci od kalibru tych wiadomosci sa odpowiednio nagradzani.Mdlo bylo bo nikt nie zawiódłPanie Bozek niech Pan wymieni te miernote bo zle Pan skończy.

 5. Maciej malarz Odpowiedz

  19 listopada 2018 at 20:39

  Prezydent wykona raport, jeszcze nie wie w którym kierunku miasto będzie szło. Ręce opadają. Mirek nas wyniesie na wyżyny. Trzeba było aspirować na szefa Pele Morele. Nie ma Norberta bo by powiedział co o tym myśli. Do północy by radzili.

 6. mieszkaniec II Odpowiedz

  19 listopada 2018 at 21:00

  Kalinki nie bylo na sesji bo Bozek go wyslal zalatwiać kasę. Na odległosc czuc ze Bozek nie ma wizjiw ktorym kierunki iść Jest uzalezniony od Pluty tylko ze on ma własną wizję Parlament.Biedne to miasto.Bożek nie będzie zabiegał o reelekcje bo 5 lat do emerytury dobrze zarobic niezłą kasę bo nauczycielska marna Takie mamy perspektywy.

 7. Poliklinikier Odpowiedz

  19 listopada 2018 at 21:30

  kolejka jak po pomarańcze 30 lat temu :P

 8. Maranatha Odpowiedz

  19 listopada 2018 at 22:05

  Trzeba się przyjrzeć wszystkim zatrudnionym po 2010 roku.

  • józiu Odpowiedz

   19 listopada 2018 at 22:23

   Koniecznie A swoją drogą to smuci taki widok kolejki z gratulacjami ludzi którzy nigdy nie uznaja wyboru Bożka bo sa ludżmi Kalinki wielkiego przegranego.Bozek da rade niech ci ktorzy liczą na jego brak odwagi w podejmowaniu decyzji personalnych i liczą na to że nic się nie zmieni sa w błędzie.

 9. wróżka Odpowiedz

  19 listopada 2018 at 22:33

  Jeżeli Bozek zostawi ludzi Kalinki to ma pewne referendum .Urzednicy Kalinki beda dyskretnie informowali o dzialanich i zaniechaniach i trudnosciach.O tym ze trzeba wymienic ludzi z najblizszego otoczenia na wlasnych przekonal sie GK ktory pozwolil ludziom z nadania pisu pozostac na stanowiskach Teraz pis tez bedzie naciskal aby nie ruszac jego ludzi w zamian za obietnice np przychylność. Panie Bozek to tak nie działa niech Pan sie nie da zwieść Decyzje peresonalne to pana decyzje i tyle to pan odpowiada a nie ludzie z ukrycia .

  • zgroza Odpowiedz

   20 listopada 2018 at 10:25

   Komitet Referendalny już ma ,utworzył go sam prezydent z chwilą mianowania zastępcy.Takich ludzi tu nam nie potrzeba.

 10. Maciej malarz Odpowiedz

  19 listopada 2018 at 22:38

  Ogólnie to jest cyrk. Prezydent nie wie jak rozwinąć Tarnobrzeg, w którym kierunku pójść. Większość kandydatów miało wizję – lepsze, gorsze ale miało. Norbert chciał kolejkę budować, Zych leczyć siarczkami itd. A tu jest dylemat, spadł ciężar i co teraz? Liczy na koalicję i współpracę. Koalicja doinwestuje obwodnicę i ścianę? Jak nic nie uda się zrobić to wytłumaczenie jest proste – nie było współpracy. A może Prezydent Nadbereżny kopsnie jakieś ochłapy. Co chcieliście to macie (adresuję do większości – 50…kilka %). Sztuką jest zainwestować środki zewnętrzne.

 11. Mieszkaniec Odpowiedz

  19 listopada 2018 at 23:05

  a po Kalince i Pekar jakos nikt nie płakał .

 12. L74 Odpowiedz

  20 listopada 2018 at 08:42

  Piękny jest ten naród. Każdy może spróbować swoich sił i działać w lokalnym samorządzie, na rzecz lokalnej społeczności, ale nie każdemu się chce, więc może przestańcie krytykować tylko zabierzcie się do roboty. Liczę na to, że za Prezydenta Bożka będzie wszystko odbywało się na jasnych zasadach i uczciwie,a jeżeli będą podejmowane jakieś decyzje personalne lub inne istotne dla miasta i jego mieszkańców, to będzie to robione transparentnie i z uzasadnieniem.

  • wiara Odpowiedz

   20 listopada 2018 at 11:43

   Naiwnych nie sieją,sami się rozrastają. STOP GŁUPOCIE!! Tym ludziom się nie wierzy, oni pokazali co potrafią.PO rozkradło Polskę.

 13. Antek Odpowiedz

  20 listopada 2018 at 11:16

  Zdjecie 115,koniu z Bozkiem,jak Wyszynski z papiezem.Proponuje wykonac pomnik i postawic kolo fontanny.

  • smile Odpowiedz

   21 listopada 2018 at 21:37

   Jak im nie wyjdzie…to Koniu zostanie prezydentem…. :) :) :)

 14. r Odpowiedz

  20 listopada 2018 at 16:04

  do wróżka
  Zrozumiałem że trzeba zwolnić wszystkich a zatrudnić swoich pełowskich.

  • r i r Odpowiedz

   20 listopada 2018 at 19:07

   nie wszystkich tylko z pisu Ale macie szczęsciebo Bozek dopiero sie uczy a
   Pluta t z pis jak .Co to będzie jak pis zacznie dołować

 15. owen Odpowiedz

  21 listopada 2018 at 01:31

  Żałosne te urzędnicze „obściski”, a ile obłudy przy tym, ile fałszu! Większość z gratulujących przed wyborami to by Bożka w łyżce wody utopiła, a tu miłość i miód, aż mdli!

  • nauka Odpowiedz

   21 listopada 2018 at 09:49

   Zaszarżowałeś z tą moralnością przecież to były grzecznościowe gratulacje . A Ty wyspowiadałeś ich z obłudy ,miłości i nienawiści . Swoje sumienie trzymaj w ryzach.

 16. as Odpowiedz

  21 listopada 2018 at 15:38

  nie widzę na zdjęciach p. Miernik- Krukurki, ale może jestem ślepy, zresztą jakbym zrobił z gęby dupę, to też siedziałbym cichutko

  • Staszek Odpowiedz

   22 listopada 2018 at 16:09

   Nie widzisz i nie zobaczysz. Miała tylko 7 dni po wyborze na decyzję o urlopie bezpłatnym. I chyba nie dziwi nikogo, że zrezygnowała mając dochody na poziomie 7 000 jako dyrektor.

 17. Telewidz Odpowiedz

  21 listopada 2018 at 17:37

  Czy Wojewoda przypadkiem nie unieważni podjętej uchwały w sprawie wyboru p.Potańskiego na przewodniczacego, czy też pozostawi to jako nieistotne ? Ustawa o samorzadzie gminnym i statut miasta mówi wprost o głosowaniu tajnym które się nie odbyło (głosowano jawnie). Co za innowator wpadł na pomysł przeprowadzenia wyboru szefa rady miasta w te sposób ?

 18. Prawnik Odpowiedz

  21 listopada 2018 at 19:52

  Jężeli było.jawne to zostalo naruszone prawo.Należy to zgłosic do Wojewody i unieważni głosowanie.A gdzie urzednicy z Biura rady Piotrus chyba to zrobił aby unieważnić

 19. janusz Odpowiedz

  21 listopada 2018 at 20:21

  To trzeba koniecznie sprawdzić Nie wierzę ze nie bylo tajnego głosowania.Przegladnę sesje i wyciągnę wnioski.

 20. Jola Odpowiedz

  21 listopada 2018 at 21:01

  Media muszą dociekac jak to.sie stalo a Wojewoda sprawdzić .Glosowanie jawne to nieważność wyboru Potanskiego .Wybor musi byc tajny przy uzyciu urny a sama uchwala stwierdzajaca moze byc jawna To dwie rozne sprawy Koniecznie trzeba sprawdzić.

 21. prawnik Ii Odpowiedz

  22 listopada 2018 at 12:09

  Co za głupoty pisza na tym forum Oczywiscie ze wybor Potanskiego byl tajny .Po sprawie drodzy przeciwnicy.

  • kurka Odpowiedz

   22 listopada 2018 at 14:52

   Z ciebie prawnik jak z raka ogier, przecież radny senior nie potrafił tego głosowania przeprowadzić ,nakazywał głosować ” kto jest za kandydaturą p.Potańskiego proszę o podniesienie ręki i przycisk zielony, kto jest przeciw przycisk czerwony ” i tu po przerwie zabisował a odczytał wynik po interwencji pani z K.W i powiedział „że w tajnym głosowaniu” Co prawda radni się nie stosowali do podnoszenia rąk a na tablicy wyświetliła się obecność zamiast wyniku.ale czy to było prawomocne głosowanie??W radzie powiatu głosowanie tajne wyglądało zupełnie inaczej !!!

   • prawnik Ii Odpowiedz

    22 listopada 2018 at 15:48

    Jeżeli tak uważasz to ja moge sie przyznac ze nie mam racji.Tylko kto sie odwazy zgloscic sprzeciw do Wojewody.

   • Staszek Odpowiedz

    22 listopada 2018 at 16:06

    Radny „senior” nie ogarniał to fakt ale na szczęście radni go nie słuchali z tym podnoszeniem rąk.

    W powiecie było więcej kandydatów niż jeden stąd inny sposób głosowania. Przy jednym kandydacie głosowanie było tylko ZA, PRZECIW, WSTRZYMUJĘ SIĘ. Po za tym w powiecie chyba nie ma systemu do głosowania.

    • prawnik Ii Odpowiedz

     22 listopada 2018 at 17:06

     zarówno w powiecie jak i gminie tj w Tarnobrzegu wybór przewodniczacego jest TAJNY To był tajny czy nie w Tarnobrzegu Czy ktos o to zapyta czy nikomu na tym nie zależy.

     • Staszek

      22 listopada 2018 at 19:06

      Wybór przewodniczacego i wice był tajny.

     • Prawnik

      23 listopada 2018 at 02:15

      Nie był tajny, gdyż:
      1. Nie wiadomo, czy wszyscy radni nie zastosowali się do błędnej instrukcji (podniesienie ręki i wciśnięcie odpowiedniego przycisku).
      2. Nawet jeśli wszyscy radni zignorowaliby polecenie podniesienia ręki, to sam fakt takiej instrukcji radnego seniora jest dyskwalifikujący dla samej procedury, gdyż stworzył ryzyko ujawnienia, choćby częściowego, głosowania.
      3. Niezależnie od kwestii podniesienia ręki, głosowanie nie było tajne, jeśli głosuje się elektronicznie w sposób identyczny jak przy głosowaniach jawnych. Przecież każdy, inni radni, publiczność w sali, czy widzowie (gdyby jakieś ujęcie to uchwyciło), mógł zapoznać się z głosem danego radnego (poprzez obserwację, jakiego koloru przycisk został wciśnięty).

      Tego typu głosowanie powinno było zostać przeprowadzone jak wybory powszechne – karteczka, urna, parawan na oddanie głosu i wrzucenie karty do urny, zaś następnie obliczenie: liczby głosów na TAK, liczby głosów na NIE oraz liczby głosów wstrzymujących się.

      W konsekwencji, od tego momentu sesja powinna zostać powtórzona.

      Swoją drogą, patrząc na radnych, robi się trochę smutno, że ciągle dominują osoby w wieku senioralnym, a jakże mało osób poniżej 40. roku życia (nie mówiąc o osobach całkiem młodych, poniżej 30 lat, bo takich chyba w ogóle nie widać).

     • Staszek

      23 listopada 2018 at 11:42

      Był tajny i przeprowadzony zgodnie z zmienionym Statutem Miasta:

      § 77
      1. Głosowanie tajne przeprowadza się w przypadkach przewidzianych w ustawach przy wykorzystaniu elektronicznego urządzenia do liczenia głosów.

      2. W przypadku niemożności przeprowadzenia głosowania przy pomocy elektronicznego urządzenia do liczenia głosów radni głosują za pomocą ponumerowanych kart opatrzonych pieczęcią Rady.

      UCHWAŁA NR LXIV/680/2018 Rady Miasta Tarnobrzega z dnia 27 września 2018 r. w sprawie Statutu Miasta Tarnobrzega

     • Prawnik

      23 listopada 2018 at 18:03

      Może i zgodnie ze Statutem, ale na pewno niezgodnie z ustawą.
      W tym kontekście budzi zdziwienie fakt uchwalenia takiego brzmienia Statutu – w mojej ocenie taka zmiana powinna zostać uchylona.
      Narusza ona bowiem istotę zasady tajności – głosy oddane przez radnych mogą zostać utrwalone, gdyż każda osoba na sali ma możliwość zapoznania się z wyborem danego radnego. Sytuacja taka nie ma miejsca przy zaznaczeniu na parawanem odpowiedniego znaku X i wrzuceniu kartki do urny. Dlatego też tak przeprowadzone głosowanie jest de facto jawne – do tego dokładając błędne instrukcje radnego-seniora i mamy wszelkie podstawy do tego by powtórzyć głosowanie.
      Ważniejsze jednak jest wyeliminowanie ze statutu tej nowelizacji. Nie jestem przeciwnikiem głosowania przy pomocy urządzeń elektronicznych, jednak jeśli radni głosują w ten sposób siedząc obok siebie, to z tajnością nie ma nic wspólnego, a przez to procedura jest sprzeczna z prawem powszechnie obowiązującym. Dlatego – w myśl reguły kolizyjnej „lex superior derogat legi inferiori” – statut powinien być doprecyzowany w tej materii.

 22. bat Odpowiedz

  23 listopada 2018 at 12:02

  Upór czy głupota forsuje Staszek twoje stanowisko.Przytoczone artykuły nie mówią nic o żle przeprowadzonej procedurze głosowania ,a ta była wyrażnie zła I NIE WŁAŚCIWA- KONIEC KROPKA.

  • Staszek Odpowiedz

   23 listopada 2018 at 12:07

   To nie stanowisko tylko opinia na podstawie tego co oglądałem na sesji. Macie prawo mieć inną jak najbardziej i nie pozostaje Wam nic jak zgłoszenie tego do Wojewody.

   • batog Odpowiedz

    23 listopada 2018 at 15:23

    Staszek -Twoja wiedza na temat „Waszych” pozostałych możliwości jest także ograniczona .Więc oszczędż sobie publikować te swoje opinie bo kompromitujesz środowisko i mieszkańców.

    • Staszek Odpowiedz

     23 listopada 2018 at 16:58

     Co masz na myśli pisząc o kompromitowaniu środowiska i mieszkańców ? Jakiego znowu środowiska ? Jakich mieszkańców ? Co najwyżej mogę odpowiadać za siebie i swoją opinie w temacie.

     A gdzie można interweniować w tej sytuacji jeśli ktoś uważa, że wybór był wykonany z złamaniem prawa ? Pytam zupełnie serio. Kwestia osoby Wojewody pojawiła, że w komentarzach stąd wspomnienie o tej akurat instytucji.

     • Prawnik

      23 listopada 2018 at 18:11

      @Staszek:
      Proszę podać przykład Statutu dowolnej gminy, gdzie procedura głosowania tajnego uregulowana jest w ten sposób co w Tarnobrzegu. Mam pewne doświadczenie w sprawach samorządowych i owszem, głosuje się elektronicznie, jednak jeśli jest to głosowanie tajne, to jednak wydaje się karty do głosowania i każdy oddaje indywidualnie głos, zakreślając daną opcję (bądź też nie) w miejscu oddzielonym. Nie widziałbym problemu z głosowaniem elektronicznym, ale nie przy stole, pomiędzy innymi radnymi, a np. właśnie w wyznaczonym, oddzielonym miejscu. Ta procedura została przeprowadzona przez radnego-seniora nieprawidłowo, instruował on radnych by nacisnęli przycisk oraz podnieśli rękę, to samo w sobie przesądza, że nie możemy tu mówić o tajności.

     • harap

      23 listopada 2018 at 20:57

      Cepie a jak wytłumaczyć ci że piszesz w ogó9lno-dostęnym medium prostacko i niekompetentnie i nie rozumiesz słowa zamilcz.!!.

     • Staszek

      23 listopada 2018 at 23:07

      @harap – widzę, że piątkowy „wirus Kukizowy” dotarł Nad Wisłę 24. Nie pozdrawiam.

      @Prawnik – z osobą znającą temat aż miło podyskutować.

      I teraz tak:

      Po pierwsze to dyskutujemy nad „wyborem”, który równie dobrze mogli Panowie ogłosić na konferencji po ustaleniu koalicji.

      Po drugie nie znam gmin z podobnym zapisem w statucie więc nie odpowiem na pytanie. Nie interesuje się aż tak by znać statuty innych miast, gim czy powiatów.

      Po trzecie mam pytanie i proszę byś wyjaśnił czy dobrze rozumiem. Zmiana statutu miasta wiąże się z powołaniem komisji statutowej złożonej z liczby X osób ? Czy nie jest potrzebna akceptacja prawna lokalnego czy też urzędowego radcy prawnego i następnie zmiana jest poddana po głosowanie Rady Miasta ? Czy następnie taka zmiana statutu miasta nie jest kontrolowana przez urząd kontroli ?

      Po czwarte to faktem jest, że przez nieudolne prowadzenie tej części sesji przez mega zestresowanego emeryta można na ten temat dyskutować.

      Pozdrawiam !!!!

     • Prawnik

      24 listopada 2018 at 00:13

      Miło mi to czytać, również lubię podyskutować, jeśli poziom dyskusji sprowadza się do argumentów ad meritum, a nie ad personam.
      Oczywiście zgadzam się, że prawdopodobnie pewne ustalenia mogły zapaść jeszcze przed sesją i nawet jeśli procedura zostałaby powtórzona to wybór byłby taki sam. Chodzi mi jednak nie tylko o ten konkretny przypadek, ale także o przyszłe, gdzie będzie potrzeba głosowania tajnego.
      Jeśli chodzi o przykłady innych miast, to proszę z ciekawości zobaczyć jak to wygląda w Krakowie, Rzeszowie, czy choćby Przemyślu. W tym ostatnim bardzo ładnie zostało pokazane jak radni wybierają przewodniczącego wrzucając karty do urny.
      Co do zmiany Statutu – jak każda zmiana, musi być ona podjęta odpowiednią uchwałą. Projekt uchwały w sprawie zmian w Statucie musiał uzyskać pozytywną opinię radcy prawnego.
      Często jednak nawet pomimo takiej pozytywnej opinii, uchwały, bądź ich niektóre przepisy, są uchylane przez wojewodę w trybie nadzorczym. W tej uchwale co do Statutu również takie rozstrzygnięcia wojewody wystąpiły, co można zobaczyć tutaj (praktycznie na samym dole, uchwała LXIV/680/2018,): http://umtarnobrzeg.home.pl/ideo/uchwaly/zbior_uchwalVII.htm

      A tutaj wymienione rozstrzygnięcie nadzorcze: http://www.tarnobrzeg.pl/uchwaly/VII/Rozstrzygni%C4%99cie%20nadzorcze%20dot.%20680.pdf

      Proszę zwrócić uwagę na jego uzasadnienie i wyliczenie błędów, które popełniła Rada Miasta Tarnobrzega (a tak naprawdę osoba przygotowująca projekt zmian w Statucie). Moim zdaniem to świadczy o mało profesjonalnym sposobie funkcjonowania pewnych rzeczy w Tarnobrzegu, zwłaszcza, że takich rozstrzygnięć nadzorczych bywało już wcześniej więcej.

      Co do kwestii procedury głosowania tajnego – nie została ona zakwestionowana przez wojewodę. Podtrzymując, że obecne brzmienie Statutu w tym zakresie prowadzi do procedury niezgodnej z ustawą, należy stwierdzić, że wojewoda nie uchyliła tychże przepisów bądź to z powodu niedopatrzenia (organ nadzoru też się myli), bądź z powodu przyjęcia, iż § 77 ust. 1 jest zgodny z prawem. W istocie, ustawa nie zabrania by głosowanie tajne odbywało się przy użyciu elektronicznego urządzenia do liczenia głosów – jest to dopuszczalne, pod warunkiem, że samo głosowanie będzie miało charakter tajny. W takim przypadku, jak głosowanie jednoczesne wszystkich radnych na sali, ciężko się zgodzić, że posiadało ono przymiot tajności, gdyż przy głosowaniu tajnym, każdy z radnych powinien mieć możliwość oddania głosu w wydzielonym miejscu zapewniającym anonimowość. W takim miejscu może zarówno oddać głos na kartce i wrzucić ją do urny, jak i np. nacisnąć odpowiedni przycisk. To jaka forma zostanie wybrana zależy od brzmienia Statutu, jednak obecne jego brzmienie nie precyzuje, jak ma wyglądać głosowanie tajne przy użyciu elektronicznego urządzenia. W mojej opinii, jeśli nie było możliwe przeprowadzenie anonimowego głosowania elektronicznego, należało pozostać przy kartach do głosowania i urnie. To głosowanie, które się odbyło było głosowaniem jawnym i moim zdaniem należy je powtórzyć ze względów proceduralnych.

     • tarnobrzeżanin

      24 listopada 2018 at 11:29

      Na ten przykład Statut Mielca stanowi, że głosowanie tajne przeprowadza się powołując komisję skrutacyjną i korzystając z opieczętowanych kart do głosowania. A w Tarnobrzegu starszy pan od Kauściakowej & Kiełba et contores mówi coś o przyciskach i podnoszeniu ręki ;-) ;-) ;-)
      Ta „koalicja” nie jest w stanie przeprowadzić głosowania zgodnie z prawem ;-)
      Ale co się dziwić, skoro prawnik nie jest w stanie policzyć do trzech i z jednej strony nie widzi problemu w pozaprawnym i nielegalnym przedłużaniu kadencji w organach Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, a z drugiej strony wyprasza się z zebrań spółdzielczych osoby z upoważnieniami do reprezentowania człosnków Spółdzilni Mieszkaniowej…

     • Prawnik

      26 listopada 2018 at 07:17

      Szanowna Redakcjo,
      Dlaczego mój poprzedni komentarz nie został dodany? Przez kilka dni widniał przy nim status: „Your comment is awaiting moderation.”, natomiast teraz ostatecznie komentarz został całkowicie usunięty. Zaznaczam, iż nie zawierał on treści obraźliwych czy sprzecznych z powszechnie przyjętymi normami – wręcz przeciwnie, był bardzo merytoryczny i zawierał odpowiedź na pytania internauty @Staszek. Jeśli więc to możliwe, prosiłbym o umieszczenie komentarza. Z góry dziękuję.
      Z wyrazami szacunku.

     • Staszek

      26 listopada 2018 at 09:11

      Pewnie @Prawnik dodawałeś linki do stron www. Chyba @Redakcja od jakiegoś czasu moderuje takie wpisy. Tak czy inaczej dzięki za dyskusje i zaglądnę jeszcze później jeśli coś się pojawi. Pozdrawiam.

      P.S.
      Jak wpis był „dłuższy” to wielka szkoda zaangażowanego czasu.

     • Staszek

      26 listopada 2018 at 11:03

      @Redakcja dodała Twój wpis i bardzo dobrze bo jest w pełni merytoryczny.

      Należało by jak widać do Statutu Miasta dodać punkt lub podpunkt o treści np.:

      W trybie TAJNYM Przewodniczący nie odpytuje kolejno, ale uruchamia głosowanie a uczestnicy głosują tajnie przez naciśnięcie przycisku. Żadne indywidualne informacje nie są generowane. System po za wynikami sumarycznymi i treścią uchwały niczego nie zapamiętuje.

      Chyba, że to wynika z samej zasady działania systemu elektronicznego głosowania to zapis zbędny „tylko” osoba prowadząca to głosowanie musi je przeprowadzić w transparentny sposób.

      A może trzeba by też pomyśleć o sposobie „zakrycia” pilota w momencie głosowania ? Lub jak piszesz głosować w wyznaczonym miejscu o ile system dopuszcza tego typu rozwiązanie w trybie tajnym?

      Pozdrawiam !!

 23. nauka Odpowiedz

  24 listopada 2018 at 10:18

  Staszek za edukację trzeba płacić latami nauki.KOMPROMITACJA JEST DARMOWA!Niektórzy przyjmują ją ze wstydem, ty niestety tego nie potrafisz.

  • moc Odpowiedz

   27 listopada 2018 at 08:18

   Staszek jak widać nauczył się pisać ,chociaż sensu tam nie ma ale miejmy nadzieje że z czasem….(zostanie ekspertem statutów wszelkiego rodzaju)

 24. NW24 Odpowiedz

  26 listopada 2018 at 10:00

  Odpowiedź do „Prawnika” komentarz został przed chwilą zatwierdzony. Czasami z automatu filtr antyspamowy zablokuje jakiś długi komentarz, zawierający linki lub publikowany przez tego samego użytkownika(za szybko i za często). Wtedy musimy ręcznie go zatwierdzić a nie pracujemy przed komputerem 24h na dobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>