Dlaczego mężczyźni łysieją i jak z tym walczyć?

Codziennie z naszej głowy ubywa ok. 100-150 włosów i jest to zupełnie normalne. Problem zaczyna się pojawiać wtedy, gdy tych włosów ubywa nam znacznie więcej. Można to zauważyć na szczotce czy grzebieniu lub w odpływie wanny. Łysienie to problem dotyczący głównie mężczyzn rasy białej. Odpowiedzialne za to są przede wszystkim hormony, a dokładniej dihydrotestosteron, czyli pochodna testosteronu. Hormon ten oddziałuje na mieszki włosowe, przez co stopniowo zmniejszają one swoją aktywność. Proces ten jest określany, jako łysienie androgenowe.

(Czym jest probiox plus?)

W przypadku nadmiernego wypadania włosów warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty – dermatologa lub trychologa. Mimo że całkowite wyleczenie lub zatrzymanie nadmiernego wypadania włosów nie jest możliwe to jednak można ten proces bardzo ograniczyć na wiele lat. Jakie są główne przyczyny łysienia u mężczyzn i jak sobie z nimi radzić?

Łysienie androgenowe

Panuje powszechna opinia, że łysienie typu androgenowego dotyczy mężczyzn z wysokim poziomem testosteronu, jednak nie jest to prawdą. Sam testosteron przyczynić się może nawet do lepszego wzrostu włosów. Za łysienie tego typu odpowiedzialny jest dihydrotestosteron (DHT) – hormon, który wytwarza się z testosteronu na skutek działania enzymu 5α-reduktazy.

Łysienie androgenowe wiąże się z indywidualną wrażliwością na DHT, co najczęściej ma podłoże genetyczne. Na skutek jego działania włosy stają się słabsze i cieńsze. Dochodzi do skrócenia fazy ich wzrostu, a wyrastanie nowych włosów zostaje całkowicie zahamowane. Oznacza to, że jeżeli tata lub dziadek zmagał się z nadmiernym wypadaniem włosów, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ty również będziesz. Ten typ łysienia dotyczy ok. 60% mężczyzn, którzy przekroczyli 50 rok życia. Pierwsze objawy często można zauważyć już w wieku 16-20 lat.

Aktywność 5α-reduktazy nie jest taka sama na obszarze skóry całej głowy, dlatego łysienie przebiega nierównomiernie. Największa aktywność enzymu występuje w okolicy czołowej oraz skroniowej i w tych miejscach widoczne są pierwsze objawy łysienia. Najmniejsza aktywność 5α-reduktazy występuje w okolicy potylicznej, skąd włosy prawie nie wypadają.

(Profolan – czy warto używać?)

Inne przyczyny łysienia

Geny to nie wszystko, do nadmiernego wypadania włosów przyczynić się może wiele innych czynników. U wielu mężczyzn łysieniu towarzyszy jednocześnie łojotok. Na nadmierne wydzielanie łoju również wpływ mają męskie hormony płciowe. W typ przypadku wyraźne przerzedzenie się włosów poprzedzane jest przez tłusty łupież. Towarzyszyć temu może również łojotokowe zapalenie skóry, występujące pod postacią czerwonawych złuszczających się plam widocznych na skórze głowy. Wszystkie wymienione dolegliwości dodatkowo nasilają wypadanie włosów.

Wśród innych przyczyn nadmiernej utraty włosów warto wymienić:

  • niewłaściwą dietę oraz zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja – niedobory składników mineralnych, witamin, a także innych substancji odżywczych prowadzić mogą do osłabienia włosów i ich nadmiernego wypadania,
  • stosowanie używek – alkohol, palenie tytoniu,
  • choroby tarczycy – nadczynność i niedoczynność,
  • różnego rodzaju infekcje i wysoką gorączkę – do nadmiernej utraty włosów dojść może nawet wiele tygodni lub miesięcy po przebyciu infekcji, łysienie ma zazwyczaj charakter przejściowy,
  • chemioterapię – włosy odrastają samoistnie mniej więcej pół roku po zakończeniu leczenia,
  • przewlekły stres – prowadzić może od osłabienia organizmu, a tym samym do uszkodzenia struktury włosów,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • zatrucia ołowiem i arsenem.

(Eron Plus czy warto używać?)

Jak radzić sobie z łysieniem?

Z problemem łysienia zawsze należy się zgłosić do specjalisty, który zaleci odpowiednie leczenie. Obecnie popularnie wykorzystywane są środki, które zawierają w swoim składzie amineksil oraz minoksidil – poprawiają one ukrwienie skóry głowy, dzięki czemu pobudzają włosy do wzrostu. Ponadto faza wzrostu oraz spoczynku włosa zostaje wydłużona. Skraca się natomiast faza wypadania. Najlepsze efekty zauważane są u mężczyzn, którzy nie ukończyli 40 roku życia, gdy łysienie nie jest jeszcze rozległe. Pierwsze efekty widoczne są już po ok. 2-4 miesiącach stosowania.

W przypadku, gdy łysienie jest objawem innej choroby, to konieczne jest najpierw rozpoczęcie leczenia choroby podstawowej. Możliwe, że po wprowadzeniu odpowiedniej terapii nadmierne wypadanie włosów zostanie zatrzymane i zaczną one z czasem odrastać.

Do powstawania łojotokowego zapalenia skóry czy też tłustego łupieżu prowadzi nadmierne rozwijanie się grzybów drożdżopodobnych. Dlatego w tym przypadku poleca się środki, które hamują rozwój tych drobnoustrojów. Przede wszystkim odpowiednie szampony lecznicze o działaniu przeciwdrożdżakowym i przeciwłojotokowym. Najlepiej, aby w składzie takich kosmetyków znajdowały się pochodne imidazolowe, pirytion cynku i siarczan selenu.

Aktualnie jednym z najskuteczniejszych środków hamujących wypadanie włosów oraz pobudzających ich odrastanie jest finasteryd. Związek ten blokuje przemiany testosteronu do dihydrotestosteronu, w związku z tym jest pomocny w leczeniu łysienia androgenowego. Kuracja taka wymaga cierpliwości i niestety nie należy do tanich. Koszt miesięcznego leczenia to kilkaset złotych. Jednak stosowanie finasterydu hamuje wypadanie włosów u ok. 90% mężczyzn, a u ok. 60% pozwala na odrastanie włosów. W leczeniu łysienia wykorzystuje się również przeszczepy włosów z miejsc, w których włosy są dobrze rozwinięte.

Odpowiednia dieta i tryb życia

Do problemów z nadmiernym wypadaniem włosów przyczynić się może także niewłaściwa dieta oraz tryb życia. Jeżeli nie masz czasu na zdrowe, zbilansowane posiłki, nie wysypiasz się, a do tego masz stresujący tryb życia, to organizm z czasem może zacząć się buntować. Dlatego warto zadbać o odpowiedni wypoczynek i właściwą dietę. Konieczne jest wysypianie się i znalezienie czasu na relaks. Warto postawić również na aktywność fizyczną.

To co spożywamy wpływa nie tylko na zdrowie, ale również na wygląd zewnętrzny. Osłabione włosy oraz słaba kondycja skóry głowy mogą być skutkiem niedoboru ważnych składników odżywczych. Aby zadbać o swoje włosy dietę warto wzbogacić w składniki mineralne, taki jak krzem, cynk, miedź, żelazo i mangan. W diecie nie może zabraknąć pełnowartościowego białka, które można dostarczyć spożywając chude mięso oraz nabiał. Warto jeść również tłuste ryby morskie, które są dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witamin, przede wszystkim A oraz D. Warto spożywać także dobrej jakości oleje roślinne, oliwę z oliwek, awokado, orzechy, a także pestki dyni i słonecznika, które są bardzo dobrym źródłem wielu składników mineralnych i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jeżeli wypadanie włosów związane jest z niedoborami żelaza, to do diety warto wprowadzić jagnięcinę, buraki, jaja, kasze (przede wszystkim gryczaną oraz jaglaną), a także nasiona roślin strączkowych, brokuły i suszone owoce.

Suplementy diety

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety przeznaczonych dla osób z problemem nadmiernego wypadania włosów. Warto wiedzieć jak wybrać dobry preparat. W jego składzie powinny się znaleźć składniki takie jak popularna pokrzywa i skrzyp polny, ale również beta-sitosterol, l-cysteina, a także koenzym Q10. Przy problemach z łysieniem wskazana jest także biotyna. Za sprawą tej witaminy do cebulek włosów dostarczana jest cenna siarka, niezbędna do budowy keratyny. Warto wiedzieć, że niedobory biotyny mogą przyczyniać się do powstawania łojotokowego zapalenia skóry, które również prowadzi do łysienia.

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content