Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Kolejny raz oszuści usiłowali wyłudzić pieniądze od seniorów

Styczeń 23, 2019 12:28 PM

Rozwagą i przezornością wykazało się wczoraj pięcioro seniorów z Tarnobrzega. Na telefony stacjonarne tych osób zadzwonili oszuści, przedstawiali się jako członkowie rodziny i funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji. Pilnie potrzebowali sporej gotówki pieniędzy. Mieszkańcy nie dali się zwieść, szybko zorientowali się, że dzwonią do nich oszuści. O tym fakcie zaalarmowali policjantów.

Do 85-letniego mężczyzny, zamieszkałego przy ul. Waryńskiego w Tarnobrzegu, zadzwoniła kobieta, która przedstawiła się jako kuzynka rodziny. Po krótkiej chwili rozmowę przejął mężczyzna podający się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Oszust zażądał podania nazwy banku, w którym senior ma konto i wpłacenia kaucji za kogoś z rodziny w związku z rzekomo popełnionym przestępstwem. 85-letni mężczyzna nabrał podejrzeń i o swoich wątpliwościach powiadomił dyżurnego jednostki policji. Kolejne telefony odebrali mieszkańcy z ulic Skalna Góra, Kwiatkowskiego, Kopernika i osiedla Wielowieś.

Policjanci kolejny już raz zwracają się do osób starszych o rozwagę, przy prowadzeniu rozmów z nieznajomymi. Apelujemy do córek i synów, a także wnucząt, by rozmawiali ze swoim rodzicami i dziadkami o tych zagrożeniach. Oszuści działający metodą na „wnuczka” czy „policjanta”, wykorzystują u starszych osób chęć niesienia pomocy najbliższym.

Jak działają oszuści:

 • Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają imiona często charakterystyczne dla osób starszych, następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.
 • Dla wywarcia większego wrażenia oszuści coraz częściej podszywają się też pod urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Wmawiają również starszym osobom, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy. W rozmowie oszuści zawsze proszą o dyskrecję.
 • Po wyrażeniu zgody na przekazanie pieniędzy, zgłasza się po nią ktoś inny, zapowiedziany przez oszusta, jako osoba godna zaufania, która odbiera pieniądze w imieniu rzekomego stróża prawa. Często oszuści umawiają się na spotkanie pod bankiem, aby szybko zabrać gotówkę.
 • W ten sposób oszuści wyłudzają pieniądze w wysokości od kilku tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych. Pokrzywdzeni często tracą oszczędności całego życia.

Jak się ustrzec:

 • Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica – potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny. Bliscy mogą pomóc potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy.
 • Pamiętajmy, że sami również możemy zweryfikować dzwoniącego. W większości przypadków mamy numer telefonu do członków naszej rodziny. Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności.
 • Jeśli osoba dzwoniąca przedstawia się za policjanta, to pamiętajmy: prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru dyżurnego jednostki Policji (15) 851 33 10 lub 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.

foto&źródło: Policja

2 Responses to Tarnobrzeg: Kolejny raz oszuści usiłowali wyłudzić pieniądze od seniorów

 1. dziadek z mickiewicza Odpowiedz

  23 stycznia 2019 at 18:39

  ja tam niemam piniedzy bo na smieci wydałem

  • Ola Odpowiedz

   24 stycznia 2019 at 09:55

   Kupiłeś Pan aż tyle smieci ? ???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>