Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Uwaga na powietrze!

Luty 19, 2019 11:53 AM

Słoneczna pogoda utrzymująca się od kilku dni w Tarnobrzegu z pewnością zachęca do długich spacerów. Z różnych form aktywności należy korzystać z umiarem, ze względu na duże stężenie smogu.

W chwili gdy zamieszczamy tę informację, tj. około godziny 12, wskaźniki zanieczyszczeń w całym mieście pokazują przekroczenia norm stężenia pyłów PM10 i PM 2,5. Najgorsza sytuacja smogowa występuje rano, wieczorem oraz w nocy.

W ciągu dnia stężenia pyłów maleją, jednak często ich normy nadal są przekroczone, dlatego też odradza się zbyt długie przebywanie na zewnątrz.

SYSTEM MONITORINGU JAKOŚCI POWIETRZA

O jakości powietrza w Tarnobrzegu informuje uruchomiony niedawno system monitoringu. Umieszczone czujniki podają aktualne dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza. Przy sprawdzaniu stężenia smogu brane są pod uwagę dwa pomiary – PM 10 i PM 2,5.

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrogramów. Jest szkodliwy z uwagi na zawartość takich elementów jak benzopireny, furany, dioksyny – jednym słowem, rakotwórcze metale ciężkie. PM10 to pył zawieszony, który przede wszystkim wpływa negatywnie na układ oddechowy.

Z kolei PM2.5 to aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż 2.5 mikrometra. Tego rodzaju pył zawieszony jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Wszystko dlatego, że pył jest bardzo drobny, a w takiej postaci może się przedostać bezpośrednio do krwiobiegu.

Przetarg na prowadzenie przez rok systemu monitoringu jakości powietrza w Tarnobrzegu wygrała firma AIRLY Sp. z o.o., za kwotę niecałych 17 tys. zł brutto. Na stronie https://airly.eu/map/pl/#50.57353,21.67164,i2327 można sprawdzić aktualną jakość powietrza w Tarnobrzegu, mapa wskazuje również temperaturę, wilgotność i ciśnienie powietrza. Dane te można również kontrolować w telefonie, aplikacja jest darmowa.

5 Responses to Tarnobrzeg: Uwaga na powietrze!

 1. Rado Odpowiedz

  19 lutego 2019 at 13:14

  Gdzie można zgłosić niedziałający czujnik w sobowie, żeby to naprawili? Do airly czy do jakiejś komórki w mieście? Akurat tego pomiaru bardzo brakuje

  • Kacper Odpowiedz

   19 lutego 2019 at 21:17

   Z tego, co mi wiadomo, to automatycznie jest to zgłaszane do Airly.
   Może nie być łączności z wi-fi, lub nastąpił inny problem.

   Oni już to wiedzą ;)

 2. obywatel Odpowiedz

  19 lutego 2019 at 19:26

  Uwaga na powietrze – za dużo złodziei w mieście – możesz się zarazić
  (czytaj uchwały w sprawie podziału nadwyżek z gzm i bilansowych w siarkowcu)
  - złodzieje chodzą po ulicach.

 3. do autorów/redaktorów Odpowiedz

  20 lutego 2019 at 10:30

  Błagam, czytajcie to co piszecie przed opublikowaniem. Tylko tak można zauważyć kwiatki takie jak:
  – średnica podana w mikrogramach (przy PM10),
  – „[...]benzopireny, furany, dioksyny – jednym słowem, rakotwórcze metale ciężkie.” Benzopireny, furany i dioksyny nie są metalami ciężkimi (ani metalami w ogóle), jak wynika z tego zdania.
  – PM2.5 (chociaż wyżej jest prawidłowo PM2,5) i jako konsekwencja: „2.5 mikrometra”. W Polsce znakiem dziesiętnym jest przecinek, a nie kropka.

 4. Matka polka Odpowiedz

  20 lutego 2019 at 12:31

  Akurat sie z dzieckiem na spacer wybrałam(nie znajac, warunków) imyślałam, że to wiosną czuć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>