Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: W weekend 25. edycja Śpiewograńca połączona z wystawą pt. „15-lecie Stowarzyszenia ESTEKA”

Luty 22, 2019 12:33 PM

W weekend do Tarnobrzega przyjedzie ponad 250 harcerek i harcerzy z terenu całej Polski, by uczestniczyć w 25 Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Harcerskiej ŚPIEWOGRANIEC. Tegorocznej edycji festiwalu towarzyszy wystawa fotograficzna pt. „15-lecie Stowarzyszenia ESTEKA”.

Przesłuchania konkursowe rozpoczną się w Tarnobrzeskim Domu Kultury w sobotę 23 lutego, o godz.9. Koncert galowy rozpocznie się zaś o godzinie 18.30. Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się również w sobotę, o godz. 18.00.

ŚWIĘTO HARCERZY

Tarnobrzeski Festiwal pierwszy raz został zorganizowany w 1989 roku i wtedy jak nam się wydawało, miała to być impreza organizowana przez parę lat. Jednak Śpiewograniec spotkał się z tak dużym zainteresowaniem, że pomysł był kontynuowany z drobnymi przerwami przez ponad 25 lat – Robert Kędziora, „współpomysłodawca” i komendant imprezy – Dzięki temu Tarnobrzeg odwiedziło w tym czasie ponad 6,5 tysiąca uczestników.

W tegorocznej imprezie udział zapowiedziało 23 zespoły, które wykonają podczas przesłuchań konkursowych 41 utworów o tematyce harcerskiej, turystycznej lub żeglarskiej. Jury Festiwalowe zakwalifikuje do udziału w Koncercie Galowym od 8 do 11 zespołów. Oprócz laureatów Śpiewograńca podczas „galówki” wystąpi zespół „Grupa na swoim”.

Zorganizowanie tak dużej imprezy jest możliwe dzięki grupie ponad 25 darczyńcom i sponsorom, którzy współfinansowali zakup nagród oraz pokrycie kosztów organizacyjnych związanych z organizacją Festiwalu.

Patronat nad Jubileuszową edycją Śpiewograńca objęli: Prezydent Miasta Tarnobrzega – Dariusz Bożek, Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl oraz Europoseł – Elżbieta Łukacijewska.

JUBILEUSZOWA WYSTAWA

Stowarzyszenie ESTEKA powstało w 2003 roku i zostało powołane przez grupę instruktorów harcerskich, którzy chcieli działań na rzecz dzieci i młodzieży – Janusz Szwed, pierwszy Prezes ESTEKI – Pierwsza nazwa stowarzyszenia Tarnobrzeski Klub Kawaleryjski związana była z podejmowanymi działaniami związanymi z zajęciami konnymi i hipoterapią. W 2006 roku, gdy działalność Stowarzyszenia znacznie się rozszerzyła, postanowiliśmy zmienić nazwę na Stowarzyszenie ESTEKA.

Aktualnie Stowarzyszenie realizuje rocznie blisko 30 projektów dla ponad 5,5 tys. beneficjentów ostatecznych. Z propozycji ESTEKI korzystają dzieci i młodzież, osoby niepełnosprawne, społeczność lokalna oraz seniorzy.

W ramach organizowanych letnich obozów dzieci i młodzież rozwija swoje zainteresowania artystyczne – Jarosław Piątkowski, aktualny Prezes Zarządu – m.in. na obozach artystycznych i warsztatach wokalnych. Na przestrzeni tych lat organizowane były różne formy letniego wypoczynku: turnusy o specjalnościach piłkarskich, konnych, fotograficzno-filmowych, wypoczynkowych…

Najbardziej znaną imprezą ESTEKI jest Parada Mikołajów, w której rokrocznie uczestniczy ponad 2 tys. dzieci obdarowywanych słodkimi niespodziankami. Wolontariusze – Mikołajowie, przejeżdżają w tym dniu w kolumnie pojazdów różnych przez tarnobrzeskie osiedla, by na finał dotrzeć na Pl. B. Głowackiego.

Tak szeroka działalność ESTEKI jest możliwa dzięki pozyskiwaniu środków finansowych nie tylko w Tarnobrzegu, ale także z innych źródeł – Robert Kędziora, w-ce Prezes Zarządu – Na realizację naszych działań pozyskujemy środki m.in. z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Urzędu Wojewódzkiego, Marszałkowskiego, ROPS, TISE czy od innych fundacji i darczyńców prywatnych.

Projekty ESTEKI na stałe wpisały się w krajobraz Tarnobrzega: Mikołajowie, jeźdźcy podczas uroczystości majowych, listopadowych, uczestnicy Rajdu konnego, seniorzy jeźdźący na koniach i rowerach, żeglujący po Jeziorze Tarnobrzeskim w ramach ASOS’a to tylko niektórzy uczestnicy różnych form działalności, które można zobaczyć na zorganizowanej wystawie.


info: organizator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>