Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Rozliczenie PIT prostsze i szybsze niż myślisz

Wrzesień 27, 2019 4:26 PM

Podatnicy mogą rozliczać się z urzędem skarbowym bez składania dodatkowych deklaracji, jedynie akceptując PIT online przygotowany przez US. Dzięki temu rozliczanie z fiskusem stało się łatwiejsze, a błędy w deklaracjach zdarzają się rzadziej. Niestety, nie wszyscy podatnicy mogą zdecydować się na rozliczenie PIT przez właściwy dla nich urząd skarbowy. Sprawdź, kiedy samodzielnie powinno się wypełnić PIT 2020.

1. Twój e-PIT – dochody uzyskiwane u jednego pracodawcy a dochody z kilku źródeł
2. Jak wypełnić PIT online? Wybierz odpowiednie formularze podatkowe
3. Rozliczenie PIT z programem online znacznie łatwiejsze

Do rozliczenia PIT 2020 pozostało jeszcze sporo czasu, jednak dobrze jest przygotować się do tego zadania już teraz. Od 1 października 2019 roku zmienia się stawka podatku dochodowego, który będzie wynosił 17 proc. zamiast dotychczasowych 18 proc. Jest to ważna informacja zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla osób fizycznych. Ponadto istotna jest znajomość zasad dotyczących rozliczania dochodów związanych z innymi źródłami dochodu niż praca na etacie.

Twój e-PIT – dochody uzyskiwane u jednego pracodawcy a dochody z kilku źródeł

W przypadku Twój e-PIT najprostsze jest rozliczenie z fiskusem, gdy jedynym dochodem jest praca na etacie u jednego pracodawcy. W takim przypadku wszystkie składki pochodzą od jednego płatnika, a PIT online jest przejrzysty i łatwy do sprawdzenia. Więcej trudności pojawia się, gdy podatnik uzyskuj dochody z wielu źródeł, na przykład pracuje na etacie i w ciągu roku zawiera dodatkowo nawet kilkanaście różnych umów o dzieło. W takim przypadku ważne jest sprawdzenie, czy od każdej z umów wpłynęły obowiązkowe składki. Są one uwzględnione w innym polu na formularzu niż składki na ubezpieczenie i podatek dochodowy z pracy na podstawie umowy o pracę.

Jeżeli rozliczenie PIT online obejmuje dochody związane z zyskami ze sprzedaży akcji giełdowych lub najmem mieszkania, podatnik samodzielnie powinien podać wszystkie kwoty. W przeciwnym razie PIT zostanie rozliczony nieprawidłowo, gdyż w takim przypadku fiskus nie przygotowuje formularza z uwzględnieniem tych danych.

Jak wypełnić PIT online? Wybierz odpowiednie formularze podatkowe

Wypełniając samodzielnie PIT 2020 online, powinno się pamiętać o wybraniu odpowiedniego formularza. Formularze podatkowe są przeznaczone dla różnych grup podatników – inny jest wybierany przez osoby osiągające przychody z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenie i umowy o dzieło, a inny przez podatników, których jedynym źródłem zysków są dochody ze sprzedaży akcji giełdowych. W szybkim doborze odpowiedniego formularza PIT 2020 pomoże program PIT, który służy do rozliczenia danego źródła dochodów. Dodatkowo rodzice wypełniający PIT-0, mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej, dzięki której otrzymają nawet kilka tysięcy złotych rocznie zwrotu podatku. Ulgi podatkowe należą się również krwiodawcom, osobom wpłacającym darowizny na rzecz różnych instytucji i innym grupom podatników, których szczegółowy wykaz znajduje się w ustawie.

Rozliczenie PIT z programem online znacznie łatwiejsze

Rozliczenie PIT samodzielnie przez lata sprawiało wiele problemów podatnikom, lecz obecnie ci z nich, którzy nie mogą korzystać wyłącznie z gotowego rozliczenia przygotowanego przez US, szybko wypełnią formularz samodzielnie. Wystarczy, że uruchomią program PIT i odpowiedzą na wszystkie zadawane im pytania, podając kwoty z posiadanych PIT-11, dochodów z najmu itp. Dzięki temu w kilka minut formularz PIT 2020 będzie gotowy do wysłania.

Materiał e-pity

One Response to Rozliczenie PIT prostsze i szybsze niż myślisz

  1. Mar Odpowiedz

    25 września 2019 at 12:04

    Po co wypełniać i składać jakieś formularze, skoro skarbówka dostaje co miesiąc informacje o naszych dochodach? Skoro już ułatwiamy ludziom życie, to powinno się znieść ten relikt i przyznać ludziom należne zwroty z automatu. No ale wtedy byłoby normalnie, a normalnie przecież być nie może.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>