Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Wystawa „Józef Piłsudski w karykaturze” w Tarnobrzeskim Domu Kultury

Listopad 4, 2019 5:20 PM

Przez cały listopad w galerii Tarnobrzeskiego Domu Kultury prezentowana będzie wystawa pn. „Józef Piłsudski w karykaturze”. Na wystawę składa się blisko 100 karykatur i rysunków autorstwa przedwojennych karykaturzystów, m.in. Zdzisława Czermańskiego, Gustawa Rogulskiego i Zygmunta Skwirczyńskiego.

Zasługi Józefa Piłsudskiego dla odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. są niepodważalne i były wielokrotnie honorowane. Jednocześnie niewiele osób chyba wie, że w dwudziestoleciu międzywojennym była to jedna z najczęściej i najchętniej karykaturowanych postaci.

Komendant Legionów po 1918 r. brał czynny udział w życiu publicznym co tworzyło wdzięczne pole dla artystów tworzących dla pism satyrycznych. Przedstawione na wystawie grafiki pochodzą w większości z „Cyrulika Warszawskiego”, „Wróbli na dachu” oraz „Muchy”. Wymienione tytuły wychodziły najdłużej, miały wysokie nakłady i były najbardziej opiniotwórcze. Uzupełniają je przedwojenne rysunki ze zbiorów Muzeum Karykatury w Warszawie oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

info: TDK

2 Responses to Wystawa „Józef Piłsudski w karykaturze” w Tarnobrzeskim Domu Kultury

  1. Piłs...ki Odpowiedz

    5 listopada 2019 at 09:47

    Na co dzień można zaobserwować jedynie karykaturalne błędy w pisowni nazwiska marszałka. Widziałem już: „Piłsucki”, „Piłsudzki”, „Piułsudzki” i parę innych kwiatków. Co wyście ludzie w podstawówce robili?

  2. Justyna Odpowiedz

    5 listopada 2019 at 12:21

    Doskonały pomysł, by choć na chwilę zdjąć Piłsudskiego z cokołu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>