Jakie „haczyki” mają na klientów wypożyczalnie samochodów?

Rynek wypożyczalni samochodów wart jest już 58 miliardów dolarów w skali światowej. Jak skorzystać z takich usług, by potem tego nie żałować?

Zanim pójdziemy do wypożyczalni aut, należy przede wszystkim uświadomić sobie, że każda taka firma ustala własny regulamin korzystania ze swoich usług. Część zapisów jest standardowa (np. zobowiązanie do oddania pojazdu w wyznaczonym terminie), jednak wiele z nich zawiera w umowach zapisy, które dla początkującego użytkownika mogą być niemiłym zaskoczeniem. Wybierając wypożyczalnię, starajmy się więc postawić na takiego usługodawcę, którego regulamin będzie w pełni klarowny (za wzór może służyć np. angielska firma London Escorts). Niżej podpowiadamy, na co warto zwracać uwagę.

Ograniczenia

Nie masz skończonych 25 lat? Lepiej nie siadaj za kółko. Tak w skrócie można opisać politykę wielu wypożyczalni względem młodych kierowców. W ich regulaminach możemy znaleźć zapisy nakładające wyższe opłaty na osoby młode lub takie, które dopiero niedawno odebrały prawo jazdy (zwykle do 3 lat). W niektórych firmach wypożyczenie auta może być dla takich kierowców wręcz niemożliwe. Problemy mogą wystąpić również w razie chęci przewiezienia wynajętym samochodem zwierząt domowych bądź małych dzieci. W przypadku prób obejścia zasad, na osobę korzystającą z pojazdu może być nałożona kara.

Ważne szczegóły

Na szczęście liczne udogodnienia, które jeszcze kilka lat temu były luksusem, dziś są standardem. Jednak za postępem technologicznym nie zawsze nadążają przepisy tworzone w wypożyczalniach aut. W części z nich dodatkowa opłata może obowiązywać np. za korzystanie z systemu GPS. Jeśli planujemy daleką podróż, warto sprawdzić, czy w umowie nie określono dziennego limitu kilometrów. Może się też zdarzyć, że przekroczenie granicy państwa wymaga zgody wypożyczalni. Bardzo delikatną kwestią jest również moment zwrotu auta do jego właściciela. Nawet kilka minut zwłoki może pociągnąć za sobą konsekwencje finansowe. Podobna niespodzianka czeka nas, jeśli nie uzupełnimy baku do stanu pierwotnego lub nie posprzątamy dokładnie wnętrza pojazdu.

W regulaminach wypożyczalni samochodowych mogą kryć się rozmaite „kruczki”, początkowo niezrozumiałe lub niezauważalne dla osób niedoświadczonych. Warto jednak pamiętać, że firmom wypożyczającym przede wszystkim zależy na zadowoleniu klientów. Jeśli więc uważnie zapoznamy się z ich zasadami, nie mamy się czego bać.

materiał partnera