Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

O ptasich dowodach osobistych, czyli akcja „Obrączka dla sikory” w Centrum Natura 2000 (fotoreportaż oraz video HD)

Luty 25, 2016 8:01 PM

Dlaczego obrączkujemy ptaki i w jaki sposób się to wykonuje – tego mogli się dowiedzieć uczestnicy zajęć „Obrączka dla sikory”, organizowanych przez Centrum „Natura 2000” w ramach akcji „Ferie w mieście”. W arkana obrączkowania wprowadzał doświadczony ornitolog Arnold Cholewa.

Obrączkowanie ptaków stosowane jest w celu poznania tras oraz terminów wędrówek, miejsc zimowania, powracalności do miejsc lęgowych, długości życia i wielu innych szczegółów biologii życia ptaków. W ostatnich latach ma też coraz większe znaczenie ochroniarskie. Umożliwia poznanie miejsc koncentracji ptaków np. podczas jesiennych i wiosennych wędrówek i w konsekwencji ochronę tych miejsc.

- Głównym aspektem obrączkowania ptaków jest ich badanie i ochrona – tłumaczył Arnold Cholewa, ornitolog – obrączkarz, posiadający uprawnienia do chwytania i obrączkowania wszystkich gatunków ptaków.

Obrączkę, której wielkość uzależniona jest od gatunku, zakłada się na nóżkę ptaka. – To taki dowód osobisty dla ptaka. Posiada nazwę kraju z którego jest ptak, jest unikatowy numer, który nie posiada żadna inna obrączka na świecie oraz nazwa centrali, czyli stacji obrączkowania ptaków – mówił ornitolog.

Po części teoretycznej przyszedł czas na zajęcia terenowe czyli obrączkowanie ptaków, które złapały się w specjalnie na ten cel zamontowanych siatkach.

Więcej w materiale video. Zapraszamy

foto&video: Piotr Morawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>