Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Prokuratura Okręgowa bada masowe zwolnienia pielęgniarek

Lipiec 24, 2018 6:25 PM

Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu bada masowe zwolnienia pielęgniarek ze szpitali w Tarnobrzegu i Mielcu. Zawiadomienia złożyły dyrekcje obu placówek, a dotyczą one ewentualnego uzyskania bezpodstawnych zwolnień lekarskich przez pielęgniarki, co utrudniło działalność szpitala i naraziło zdrowie pacjentów.

- Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu, z dniem 16 lipca 2018 roku, przejęła z Prokuratury Rejonowej w Mielcu oraz Prokuratury Rejonowej w Tarnobrzegu śledztwa prowadzone w sprawie wyłudzenia przez pielęgniarki zatrudnione w Specjalistycznym Szpitalu w Mielcu i Wojewódzkim Szpitalu w Tarnobrzegu poświadczenia nieprawdy poprzez wprowadzenie szeregu lekarzy w błąd, co do ich stanu zdrowia, co doprowadziło do wystawiania zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy w/wymienionych pielęgniarek, w wyniku czego doszło do bezpośredniego niebezpieczeństwa utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nieustalonej liczby pacjentów – informuje Andrzej Dubiel, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu.

- Prowadzone śledztwa swoim przedmiotem obejmują łącznie 497 pielęgniarek, które w okresie od 27 czerwca 2018 do 4 lipca 2018 roku przedstawiły w swoich zakładach pracy zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy – dodaje

26 Responses to Tarnobrzeg: Prokuratura Okręgowa bada masowe zwolnienia pielęgniarek

 1. Prawnik Odpowiedz

  24 lipca 2018 at 18:40

  Tak to jest, gdy prowadzi się nielegalny strajk polegający na szantażowaniu dyrekcji, biorąc za zakładników pacjentów. Mam nadzieję, że pielęgniarki zrozumieją, iż ich praca należy do zawodów zaufania publicznego i powinna być służbą z powołania. Oczywiście wszyscy są równi wobec prawa, jednak od pewnych grup zawodowych należy po prostu wymagać trochę więcej.

  • tarnobrzeżanin pyta. Odpowiedz

   24 lipca 2018 at 21:29

   A dyrektora też bada prokuratura,że oszukał pielęgniarki.? Te wpisy to z pewnością z administracji szpitala, zwłaszcza ten prawnik szpitalny. Ręce opadają jak ludzie drugim żle życzą. To tak po pisowsku.

   • Prawnik Odpowiedz

    24 lipca 2018 at 23:23

    Nie mam nic wspólnego z tym szpitalem w rozumieniu prawa pracy, proszę mnie bezpodstawnie nie pomawiać. O dyrekcji również nie mam zbyt dobrego zdania, ale to inny temat. Natomiast nielegalny strajk zawsze będę potępiał, tym bardziej jeśli narażane jest życie i zdrowie pacjentów. Zaś postępowanie pielęgniarek – jak się wydaje – nie tylko stanowi czyn bezprawny, ale także karalny. Zachęcam do wnikliwej lektury treści art. 272, 273 oraz 165 Kodeksu karnego. Jeśli ktoś uważa, że wynagrodzenie pielęgniarek jest wartością wyższą od życia i zdrowia pacjentów, w związku z czym można tę wartość poświęcić, to na pewno nie powinien pracować w służbie zdrowia.

    • Rrr Odpowiedz

     25 lipca 2018 at 09:25

     A dyrektor nie naraża bezpieczeństwa pacjentów zezwalając na łamanie norm zatrudnienia? Bo 2 pielegniarki na 40 pacjentów to jest wbrew jakimkolwiek zasadom.
     Czy szpital to obóz pracy przymusowej? Pielęgniarka nie może chorować?
     Wieloletnia polityka kolejnych rządów doprowadziła do takich braków w pielegniarstwie, że za chwilę będą szpitale zamykane. I żadne straszenie policją, prokuraturą ani panem Bogiem tego nie zmieni.
     Polscy pacjenci zamiast żądać od pielegniarek powinni zacząć wymagać od organów odpowiedzialnych za organizację ochrony zdrowia.
     A co do.powolania- nawet ksiądz za darmo nic nie robi

     • Prawnik

      25 lipca 2018 at 10:52

      Jeśli uważacie, że dyrektor łamie prawo, to również możecie skierować odpowiednie zawiadomienie do prokuratury.

      Ze swojej strony rozważałbym, czy Pan Stasiak, będąc radnym Miasta Tarnobrzega, może w ogóle pełnić funkcję dyrektora szpitala wojewódzkiego. Wprawdzie działalność dotyczy dwóch różnych szczebli, jednak jeśli szpital wykorzystuje choć w części mienie gminne, bądź nawiązane są jakieś umowy z miastem, to stanowi to naruszenie art. 24f u.s.g.

      Co do komentarzy znajdujących się niżej trzeba również zaznaczyć, że radny, który nie posiada miejsca zamieszkania na terenie gminy, w jakiej wykonuje swoje zadania, traci swój mandat ex lege. Jednak o tym powinna postanowić Rada Miasta.

    • Pielęgniarka Odpowiedz

     25 lipca 2018 at 17:05

     Zachęcam do wnikliwej lektury celem poznania różnicy pomiędzy służbą zdrowia a opieką zdrowotną.

  • Pielęgniarka Odpowiedz

   25 lipca 2018 at 11:45

   Zawód pielęgniarki to nie służba i powołanie ale samodzielny zawód. Należy nam się szacunek i godne wynagrodzenie prawniczymi od siedmiu boleści. Jak jesteś prawnikiem i nie znasz ustawy o zawodzie pielęgniarki i nie znasz umocowania prawnego tego zawodu w prawie europejskim to jesteś takim prawnikiem jak z koziej dupy trąbka. Nic pielęgniarkom nie zrobią bo za co? Za zaświadczenia wydanego przez lekarza w świetle prawa? Ty masz pusto między uszami? To zwykły mobbing na skalę całego państwa. Publiczny mobbing i zastraszanie aby wymusić posłuszeństwo i zmusić personelu do pracy poniżej kwalifikacji i za groszowe uposażenie. Może termin mobbing coś ci mówi?

   • Prawnik Odpowiedz

    25 lipca 2018 at 12:37

    Szanowna Pani,

    Mimo, że merytoryczna dyskusja nie ma z Panią żadnego sensu, to jednak pozwolę sobie zauważyć, że jest Pani w błędzie.
    Po pierwsze, na szacunek to trzeba sobie zasłużyć, skoro uważacie, że nie jesteście szanowane, to może wypadałoby najpierw uderzyć się w pierś i zastanowić, czy ten stan rzeczy nie wynika z Waszej roszczeniowej postawy.
    Po drugie, Wasze wynagrodzenie wynika z umowy, którą podpisałyście. Jeśli jest ono z nią niezgodne, to przysługuje Wam roszczenie do Sądu Pracy, jeśli zaś jest zgodne, a chcecie więcej, to należy to negocjować środkami przewidzianymi przez ustawę.
    Po trzecie, bardzo dobrze orientuję się w prawie medycznym, a także w regulacjach dotyczących samorządów zawodowych. To Pani powinna się douczyć w tym zakresie, gdyż swoim działaniem łamiecie szereg przepisów, przede wszystkim Kodeksu Etyki Zawodowej Pielęgniarki i Położnej Rzeczypospolitej Polskiej (zainteresowanych odsyłam na stronę: http://nipip.pl/prawo/samorzadowe/krajowy-zjazd-pielegniarek-i-poloznych/kodeks-etyki-zawodowej-pielegniarki-i-poloznej-rzeczypospolitej-polskiej/ ).
    Po czwarte, to czy „nic Wam nie zrobią”, to ocenimy za jakiś czas. Wierzę, że Prokuratura wnikliwie przeanalizuje sprawę, a na wnioski finalne jest jeszcze za wcześnie. Radziłbym jednak nie być takim pewnym, bo sama Pani nie wie, jak to się dla Was skończy.
    Po piąte, jest wiele grup społecznych w Polsce, które chciałby więcej zarabiać. Jednak mało kto protestuje w tak bezczelny, a przy tym nielegalny sposób jak Wy. Skoro wspomina Pani ustawę o zawodzie pielęgniarki i położnej, to proszę powołać się na konkretny przepis, który potwierdzałby Pani racje. Sam fakt, że pracuje Pani w zawodzie, nie świadczy jeszcze o Pani profesjonalizmie. A z treści tego komentarza można wręcz wnioskować o jego braku (a już na pewno braku kultury osobistej).
    Po szóste, nie będę tolerował publicznego znieważania. Jeśli nadal będzie Pani postępować w ten sposób, to informuję, że podejmę odpowiednie kroki prawne zmierzające do wszczęcia postępowania karnego o czyn z art. 216 § 2 Kodeksu karnego.
    Po szóste, nie jesteśmy krajem zamkniętym na świat. Polska jest członkiem Unii Europejskiej, a kwalifikacje zawodowe Waszej grupy są uznawane w każdym kraju członkowskim. Jeśli w Polsce jesteście tak źle traktowane, a jedynymi środkami negocjacji są dla Was szantaż i narażanie pacjentów na niebezpieczeństwo, to może lepszym rozwiązaniem będzie wyjazd do innego kraju, gdzie będziecie lepiej traktowane. Lepiej, żeby w kraju zostały takie pielęgniarki, które czują, że wykonują misję niesienia pomocy innym, a nie osoby, które nie mają w sobie powołania i empatii do chorych pacjentów.
    Po siódme, proszę się zapoznać z definicją słowa mobbing, bo wydaje mi się, że nie wie Pani, o czym pisze. Zgodnie z treścią art. 94 (3) § 2 Kodeksu pracy, mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Była Pani nękana lub zastraszana? Jeśli tak, to proszę to zgłosić. Jeśli nie, to proszę nie pisać głupot, bo ma Pani małą wiedzę, a przy tym ogromne żądania. Trochę pokory i szacunku dla innych.

  • Pielęgniarka Odpowiedz

   25 lipca 2018 at 17:01

   Ma Pan całkowitą rację. Pielęgniarki w ogóle nie powinny oczekiwać zapłaty za swoją pracę, a po prostu niech sami pacjenci dają im co łaska. Pielęgniarka nie musi jeść, nosić butów, chodzić do kina czy teatru, czytać książek. Z powołania nie powinna w ogóle odchodzić od łóżka pacjenta. Co innego lekarz. Jego praca to ciężki kawałek chleba nie mający absolutnie nic wspólnego z powołaniem. Więc nic dziwnego, że lekarzowi powinno się za tę jego pracę bez powołania godziwie zapłacić.A pielęgniarka niech się cieszy, że w ogóle ma co robić, bo bez tego umarłaby z nudów. I niech nie narzeka, bo na jej miejsce jest……..ile wg Pana jest chętnych za bramą???

   • Prawnik Odpowiedz

    25 lipca 2018 at 23:03

    Lekarze wcale tak dużo nie zarabiają, jeśli mówimy o pieniądzach państwowych. Po prostu są przedsiębiorczy i sobie dorabiają prywatnie. Może warto by było pójść tą drogą i szukać dodatkowego zatrudnienia, zamiast narzekać na wszystko i wszystkich. Poza tym proszę nie porównywać wykształcenia pielęgniarek z wykształceniem lekarzy, którzy najpierw kończą 6-letnie studia, a później zwykle przez kolejne 4 lata robią specjalizacje. Widzę tutaj jakieś kompleksy i zazdrość, być może też chciała Pani być lekarzem, ale zabrakło punktów przy rekrutacji na studia, więc w ten sposób trzeba się wyładować. Ja nikogo nie chcę krytykować, każdy ma prawo do negocjacji warunków pracy. Jednak uderza mnie Wasz egoizm, i to, że kompletnie nie liczycie się z tym, że pod Waszą opieką znajdują się pacjenci.

 2. Stefan Odpowiedz

  24 lipca 2018 at 19:24

  Aparat ucisku w pełnej krasie. Przy prywatnych ubezpieczeniach medycznych nikt z personelu by w ten sposób nie strajkował.

 3. Nikt Odpowiedz

  24 lipca 2018 at 21:47

  Byle ja bym miał i moja świta. Resztę wydymamy przecież to niewolnicy. Czy Szpital w Sandomierzu będzie domagał się do rekompensaty z budżetu Państwa?

 4. oburzony Odpowiedz

  25 lipca 2018 at 07:36

  tak mi sie przypomnialo ze dyrektor szpitala jako radny pierwszy podpisał sie pod zawiadomieniem ZUS o wyłudzenie chorobowego przez prezydenta Kielba.Teraz wystąpił o ukaranie własnych pracowników lekarzy i pielęgniarki.Ocena tychh zachowań moze byc odmienna przez społeczeństo od tej zaprezentowanej na tym forum.Jeszcze zeby tym się chwalić w mediach Ahoy

 5. jola Odpowiedz

  25 lipca 2018 at 07:39

  obecna władza nie szanuje ludzi a twarza jej jest prokurator piotrowicz a w tarnobrzegu tacy jak kalinka …przykre ((

  • Oczywistosc Odpowiedz

   25 lipca 2018 at 08:06

   oczywiście że Kalinka nie szanuje ludzi bo w jego partii szanuje sie tylko swoich.Rządzą przez emocje negatywne dla niepisowców.

 6. Stasiu Odpowiedz

  25 lipca 2018 at 07:56

  DLACZEGO PAN PROKURATOR NIE ZAINTERESUJE SIĘ OSOBĄ WIKTORA KTÓRY BEZPRAWNIE SPRAWUJE MANDAT GDYŻ MIESZKA W TRZEŚNI?????

  • właśnie Odpowiedz

   25 lipca 2018 at 08:03

   Właśnie dlaczego to pozamiatano pod dywan? To sie nie przedawniło.Przy wyborach to się ocenii.!!

 7. Boże Odpowiedz

  25 lipca 2018 at 08:16

  o Boże To już nie mozna strajkować jak włsdza nie słucha ludzi w tym pielęgniarek.O ile pamiętam przef 1990 roku Stasiak strjkowal przeviwko władzy o byl związkowcem A fzidiak rozmawia ze związkami zawodowymi przez zastraszanie i kierowanie zawiadomień o wyroli karne dla WŁASNYCH PODLEGLYCH PRACOWNIKOW I TO SIĘ NAZYWA ETOS SOLIDARNOŚCI.TRZEBA CZEKAĆ AŻ HISTORIA TO OSĄDZI BO PRZY FXISIEJSZEJ.WŁADZY TO NIEMOŻLIWE. STRACH SIĘ BAĆ

 8. Wikoria Odpowiedz

  25 lipca 2018 at 08:18

  buta i tyle.

 9. rozum Odpowiedz

  25 lipca 2018 at 09:00

  Strajk – strajkiem, pieniądze – pieniędzmi ale odejście od łóżka chorego powinno być karane. Nie życzę Wam – paniom pielęgniarkom aby przez chęć większego zarobku ktoś Was chore zostawił bez opieki lub kogoś z Waszej rodziny. Górnik strajkujący w kopalni generuje tylko straty finansowe a pielęgniarki odchodząc od łóżek pacjenta narażają również jego zdrowie i życie. Nie zapominajcie, że niektórzy pacjenci byli ewakuowani do innych szpitali. Wszyscy byśmy chcieli zarabiać jak na zachodzie. Wy w grupie i na państwowej posadzie możecie więcej podobnie jak strajkujący lekarze itp. Narzekacie, ze po studiach mało zarabiacie to sprawdźcie ile osób np. w urzędzie miasta, po studiach zarabia mniej niż Wy do tej pory. Proponuję więcej pokory, nie zapominajcie że szpital nadal jest zadłużony po uszy ale Was interesuje tylko Wasza kieszeń a reszta niech się wali i pali.

 10. myślący Odpowiedz

  25 lipca 2018 at 09:42

  od kiedy to pilegniarki odpowiadają za kondycje szpitala.Szpital jes marszałka.To on.powołał dytektora.Biorą dużą kasę za kondycję sxpitala Występowanie o ukaranie walczących o dwoje to rodzaj zemsty że udowodniły nieudolność.A tego ta władza mie lubi.To trzeba za pomocą prokuratury zrobić porządek z pielęgniarkami.MAJĄ SIĘ BAĆ I TYLE.

 11. zed Odpowiedz

  25 lipca 2018 at 10:17

  Dziwię się, że są jeszcze ludzie, którzy popierają działania pielęgniarek. Mam nadzieję, że za narażenie życia i zdrowia pacjentów odpowiedzą wszystkie, które przedstawiły lewe zwolnienia plus dostanie się lekarzowi, które je wystawił.

  Niestety czuję, że sprawa zostanie zamieciona pod dywan i prokuratura umorzy postępowanie.

 12. Anna Odpowiedz

  25 lipca 2018 at 15:51

  A przecież zostali lekarze na stanowiskach pracy,którzy często twierdzą że sami są wystarczalności bez pielęgniarek sobie poradzą. Mieli okazję pokazać się z tej strony. Po co było zamykać oddziały lekarze sami daliby sobie rade,a pielęgniarki w tym czasie podreperował by sobie zdrowie.O co taki buuum

 13. Anna Odpowiedz

  25 lipca 2018 at 15:55

  A może ktoś by pomyślał o innych pielęgniarkach pracujących w innych miejscach nie tylko w szpitalu.
  Czy ta podwyżka dla pielęgniarek tylko ze szpitala nie spowoduje podobnej sytuacji w innych miejscach gdzie też pracują pielęgniarki
  Może ktoś o nich też by pomyślał

 14. Adam Odpowiedz

  26 lipca 2018 at 21:22

  Żund wziął się za sposób.
  Stare baby się zwolni i sprowadzi się młode Filipinki.
  Leży przygotowane TRZY MILIARDRDY złotych na program sprowadzania obcych pracowników.
  Nie chceta robić za takie pieniądze, to się was wymieni.

 15. Pielęgniarks Odpowiedz

  27 lipca 2018 at 13:55

  Prawnik wiadomo :dużo słów, mało treści. Każdy prawnik ma swoją interpretację do każdej sytuacji. Kodeks etyczny prawnik też ma i to jest zawód zaufania publicznego ale skąd twierdzenie o prawnikach na Tytaniku? To prawnik jest nieprofesjonalny twierdząc że pielęgniarki poniosą konsekwencje bo skąd takie twierdzenie? Kto wypisuje symulantom zwolnienia L4?. W czasach gdzie wszystko jest uregulowane? Raz lekarz może się pomylić ale 500 razy? A skąd takie twierdzenia? A może dlatego że jakiś sędzia w sytuacji dla niekomfortowej ,,idzie na l4

  ? Ale pielęgniarki nie mają takich wpływów. Zawód pielęgniarki to nie służba!!!!!!!!!!!!!!!!! Za pracę należy się godne wynagrodzenie. Dobra pielęgniarka to wypoczęta i zdrowa pielęgniarka. Mamy prawo dbać o siebie i swoje rodziny i to jest NA PIERWSZYM MIEJSCU! TO NAM GWARANTUJE KONSTYTUCJA. Płacimy składki i mamy prawo iść do lekarza i korzystać z opieki zdrowotnej jak każdy nawet w przypadku kataru. A prawnik na tej stronie wypowiadający się ma wyjątkowo dużo czasu na aktywność. Czy te komentarze to praca zarobkowa? Etyczna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>