170 najstarszych drzew w Lesie Zwierzynieckim będzie pomnikami przyrody. Za prawną ochroną opowiedziała się większość radnych

170 drzew rosnących w Lesie Zwierzynieckim zostanie objętych prawną ochroną, poprzez ustanowienie ich pomnikami przyrody. Za przyjęciem stosownej uchwały głosowało 17 radnych, od głosu wstrzymali się radni K. Kalinka, M.Cąpała i M.Zioło.

UZASADNIENIE DO PRZYJĘTEJ PRZEZ RADĘ MIASTA UCHWAŁY

W dniu 04.02.2019 r. do Urzędu Miasta Tarnobrzega wpłynęło pismo Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki, al. Jana Pawła II 3/68, 37-450 Stalowa Wola, wnoszące o objęcie ochroną w formie pomników przyrody najstarszych drzew na terenie Lasu Zwierzyniec w Tarnobrzegu. W dniu 8 marca 2019 r. Prezydent Miasta Tarnobrzega powołał Komisję ds. ustanowienia pomników przyrody na terenie Lasu Zwierzyniec. Komisja pracowała w terenie w dniach 03.04 i 11.04.2019 r., weryfikując drzewa wskazane do ochrony pomnikowej. Finalnie kryteria drzew pomnikowych spełniło 170 drzew, wskazanych w załączniku nr 1 do uchwały.

Są to polskie gatunki rodzime o okazałych rozmiarach – wysokościach dochodzących do 45 m i obwodach pni na wysokości 130 cm niejednokrotnie przewyższających 300 cm (maksymalnie do 500 cm). Drzewa te posiadają niezaprzeczalne walory:

· przyrodnicze jako siedlisko życia zwierząt i roślin,

· historyczne – świadczą one o historii Lasu Zwierzyniec jako niegdysiejszego miejsca związanego z Rodem Tarnowskich, a w okresie międzywojennym – Centralnym Okręgiem Przemysłowym. Poprzez swoja majestatyczną wielkość, pokrój i sezonową zmienność nawiązują do drzew budujących prastarą Puszczę Sandomierską, jakiej pozostałością jest Las Zwierzyniec,

· kulturowe – tworzą najstarsza osnowę Lasu Zwierzyniec zlokalizowanego w centrum aglomeracji miejskiej Tarnobrzega i stanowiącego miejsce aktywnego wypoczynku Mieszkańców Miasta,

· krajobrazowe – ze względu na lokalizację w centrum Gminy Tarnobrzeg, drzewa te budują krajobraz miasta, są zwieńczeniem osi widokowej ul. Zwierzynieckiej i tłem dla aglomeracji miejskiej obserwowanej z perspektywy osiedli Serbinów, Borów, Ocice, Mokrzyszów.

Zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r. poz. 1614 tj. z późn. zm.) pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

Zgodnie z §1 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 4 grudnia 2017 r. w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody, kryteriami uznawania tworów przyrody ożywionej za pomniki przyrody są:

obwód pnia nie mniejszy niż minimalny obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 130 cm dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew, określony w załączniku do rozporządzenia lub
wyróżnianie się wśród innych drzew tego samego rodzaju lub gatunku w skali kraju, województwa lub gminy, ze względu na obwód pnia, wysokość, szerokość korony, wiek, występowanie w skupiskach, w tym w alejach lub szpalerach, pokrój lub inne cechy morfologiczne, a także inne wyjątkowe walory przyrodnicze, naukowe, kulturowe, historyczne lub krajobrazowe.

Wskazane w projekcie uchwały drzewa kwalifikują się jako drzewa pomnikowe. Spełniają kryteria wskazane w w/w Rozporządzeniu. Są wyjątkowe, służą przyrodzie, człowiekowi i środowisku naturalnemu. Zasługują na ochronę.

Zgodnie z art. 44 ust. 1 i 3a ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r. poz.1614 tj. z późn. zm.) – ustanowienie pomnika przyrody następuje w drodze uchwały rady gminy. Projekt uchwały wymaga uzgodnienia z właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie pismem znak: WPN.623.22.2019.ŁL.2 z dnia: 20.05.2019 r. uzgodnił projekt przedmiotowej uchwały.

Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pisowiec
5 lat temu

PiS oczywiście ma własny pomysł co jest dobre dla.miasta.Po co pomniki przyrody ?

brzoza
5 lat temu

I pięknie! Są bezpieczne i nie pójdą na deski! Będą nam z wdzięcznością szumieć dłuuuugie lata. Ale w Zwierzyńcu mamy trochę więcej drzew niż 170 – co z resztą?
Ratujmy nasz cały las! Bo tylko w całości jest lasem!
A w PUL-u jeszcze dużo rębni w planach. Czasu jest bardzo mało!Czas na kolejne odważne inicjatywy państwo prezydenci i radni. Chcieć to móc!

galeria
5 lat temu
Reply to  brzoza

Było by „Pięknie” jak byś został zmuszony do partycypowania w kosztach pielęgnacji tych pomników ,bo miasto ma ważniejsze potrzeby.

Robert
5 lat temu
Reply to  galeria

akurat te drzewa nie wymagają pielęgnacji – rosną w lesie, gdzie pielęgnacja polega na trzebieżach, czyli wycinkach, a nie przycinaniu gałęzi i zakładaniu wiązań

młodnik
5 lat temu
Reply to  Robert

Dyletancie znasz się na pielęgnacji drzew jak Zabłocki na mydle. Macie klapki na oczach i widzicie tylko puszcze i dzicz. Niestety macie to samo w głowach.

Robert
5 lat temu
Reply to  młodnik

oj zdziwiłbyś się…;)
a jak masz zamiar kogoś obrażać, to rób to kulturalnie bo ja się do Twojego poziomu nie zniżę…
ja dyskusję skończyłem

xxx
5 lat temu

Brawo!!! Choć raz zgodnie z wolą mieszkańców. Za to dziękuję tym którzy byli za! Inni niech się wstydzą.

brawo dla radnych
5 lat temu

Brawo dla radnych, którzy nie dali zwieść się nachalnej propagandzie koncernu leśnego. Stare drzewa to życie!

koneser
5 lat temu

STARE jest DOBRE TYLKO; wino i skrzypce !To wiekowa, światowa prawda. Nie bałamuć ludzi.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
9
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content