Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Kończą się prace renowacyjno konserwatorskie przy pomniku Bartosza Głowackiego

Listopad 8, 2019 2:17 PM

Kończą się prace renowacyjno-konserwatorskie, którym poddany został pomnik Bartosza Głowackiego. Kamienny monument stoi na tarnobrzeskim rynku od 1904 r.

Na przestrzeni  115 lat pomnik nie tylko ulegał uszkodzeniom mechanicznym takim jak m.in.: odłamana cześć koła od armaty, głowy czy skrzydeł orła. Cały czas następowała degradacja samego kamienia, dlatego w ramach prac pomnik został oczyszczony z tzw. „fałszywej patyny”, dzięki czemu odzyskał swój pierwotny biało-kremowy kolor. Został również wzmocniony specjalnymi preparatami co ma go uchronić przed postępującą dewastacją.

Prace zakładały również wymianę istniejącego współczesnego oświetlenia oddolnego na skuteczniejsze, energooszczędne lampki.

Koszt wykonywanych prac wynosi 91 tys. zł. Pieniądze na ten cel zostały zarezerwowane w budżecie miasta.

***********************************************

Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się 9 września, 1904 roku.  Pomnik został zaprojektowany i wykonany przez krakowskiego rzeźbiarza Michała Stefana Korpala. Rzeźba przedstawia moment z życia Głowackiego, który przyniósł mu sławę: kiedy to własną czapką nakrył rosyjską armatę podczas bitwy pod Racławicami i unosi kosę do góry w geście zwycięstwa. Na cokole pomnika znajduje się napis: „Bartoszowi Głowackiemu naród polski. Staraniem ludu powiatu tarnobrzeskiego”. Przed napisem znajduje się sylwetka orła.

Odsłonięcie pomnika stało się wielką patriotyczną manifestacją z udziałem ok. 100 tys. ludzi.

Pierwszą myśl postawienia tego pomnika rzucił Walerjan Wryk, włościanin z Wielowsi, a zawiązaniem komitetu w tej sprawie zajęli się Wojciech Wiącek i dr. Surowiecki w r. 1901. Na zebranie, celem zawiązania komitetu przybyło 16 osób i z tych wówczas, 25-go września 1901 r., zawiązał się Komitet, do którego wchodzili: Jan Słomka z Dzikowa, przewodniczący; Józef Lang z Tarnobrzega, zastępca przew.; Wojciech Wiącek z Machowa, sekretarz; Jan Frankiewicz z Miechocina, skarbnik. Jako członkowie: Paweł Grzywacz z Gorzyc, Jan Kolasiński z Tarnobrzega, Wojciech Lang z Tarnobrzega, Paweł Miklowski z Nadbrzezia, Władysław Ossowski z Wielowsi, Jan Słomka młodszy z Dzikowa, Wojciech Słomka z Dzikowa, Stanisław Stala z Miechocina, dr. Antoni Surowiecki z Tarnobrzega, Walery Wryk z Wielowsi, Łukasz Zioło z Wielowsi. Składki napływały ze wszystkich stron Polski, a także od Polaków w Ameryce i w ogóle z zagranicy, i dawali je tak chłopi, jak szlachta i mieszczanie. – pisał w Pamiętnikach Włościanina Jan Słomka.

foto: Piotr Morawski

15 Responses to Tarnobrzeg: Kończą się prace renowacyjno konserwatorskie przy pomniku Bartosza Głowackiego

 1. Mieszkaniec Odpowiedz

  8 listopada 2019 at 22:26

  Podobno w czasie w wojny światowej niemieckie wojsko okupujące Tarnobrzeg nie wysadziło w powietrze tego pomnika tylko dzięki temu że armata jest skierowana w kierunku wschodnim.

 2. Protazy Odpowiedz

  8 listopada 2019 at 22:36

  Coraz więcej lokali na wynajem w centrum, ale pomnik będzie wypudrowany. Piękne priorytety.

 3. Łeee Odpowiedz

  9 listopada 2019 at 06:23

  No faktycznie, te 91 tysięcy wybawiłoby połowę wszystkie te lokale.

 4. 91tysiecy Odpowiedz

  9 listopada 2019 at 08:51

  Tak 91tysiecy oraz 30tysiecy dla komornika to priorytety rozwojowe tej władzy

 5. Lolek Odpowiedz

  10 listopada 2019 at 07:13

  Brawo, odnowiony pomnik idealnie się komponuje z dziurawymi drogami w mieście brudem na ulicach i walącą się kamienicą na placu w odległości około 20 m od odnowionego pomnika

  • Dżony Odpowiedz

   13 listopada 2019 at 13:01

   Kamienica jest prywatna więc miasto nic do niej nie ma.

 6. asad Odpowiedz

  10 listopada 2019 at 07:33

  Kiedy miasto wexmie się za drogi – mieszkańcy mają już dośc dróg z dziurami

  Kiedy miasto i konwerwator wezmą za łeb włascicieli walących sie kamienic

 7. Kubutek Odpowiedz

  11 listopada 2019 at 09:55

  Takie są priorytety obecnej władzy, bo mieszkańcy wybrali na prezydenta nie fachowca ale estetę. Najpierw słupki pod urzędem bo brzydkie, teraz pomnik bo brudny. Sia la la la la zabawa trwa, świat inny wymiar tutaj ma…

 8. Do mieszkancow Odpowiedz

  11 listopada 2019 at 10:27

  Dzisiaj w nagrodę że mamy takiego estetyce, nego prezydenta należy mu podziękować trzykrotnie podrzucajac do nieba.

 9. Boras Odpowiedz

  12 listopada 2019 at 19:40

  Dlaczego miasto nie obciąży dewastatorów, bo przed remontem ktoś uszkodził pomnik. Dlaczego nie pokrył chociaż części remontu???

  • gość Odpowiedz

   12 listopada 2019 at 20:06

   Bo ma słabych prawników?

  • Mar Odpowiedz

   12 listopada 2019 at 20:10

   Widocznie już oddali wszystko co trzeba 😉 Zresztą 91 tys. to nie tak dużo w porównaniu do np. mecenatu lokalnego sportu. Szkoda tylko, że przy okazji renowacji pomnika nie zakotwili w nim stalowego pierścienia, żeby pomnik można było wykorzystywać jako pręgierz – rzecz jasna w celach kultury i edukacji historycznej.

 10. ABB Odpowiedz

  13 listopada 2019 at 05:11

  Czas wziąć się za drogi, bo zima zrujnuje je jeszcze bardziej. Na ul. Niepodległości i Mickiewicza znajdują się zapadnięte studzienki – kwestia czasu jak ktoś coś urwie. A osoby przeglądające drogi tego nie widzą – chyba czas je zmienić?? Niech odpoczną, bo bardzo się męczą tą robotą. Dróg dziurawych przybywa – Prezydencie kiedy będzie normalnie???

 11. Bidok Odpowiedz

  13 listopada 2019 at 08:36

  Na ul. Dąbrowskiej koło kirkuta też zapadnięta studzienka czekać tylko na ale urwał – miasto bogate będzie bulić jak złoto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>