Świadczenia i zasiłki pielęgnacyjne przyznawane są niezależnie od dochodu. Wynoszą kolejno 502 zł. i 153 zł.
ŚWIADCZENIA PIELĘGNACYJNE przyznawane są z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:
– matce lub ojcu
– opiekunowi faktycznemu dziecka
– osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, w przypadku, gdy nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu, albo, gdy ta osoba nie jest w stanie sprawować opieki.
Podstawowym warunkiem przyznania wsparcia jest niepodjęcie, lub rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem:
– o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału, na co dzień opiekuna dziecka w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji.
– o znacznym stopniu niepełnosprawności
Jak ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne?
Należy pobrać i wypełnić wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego dostępny w urzędzie miasta Tarnobrzeg przy ul. Mickiewicza 7 w biurze obsługi interesanta w sali nr. 3 stanowisko 1 i 2, wraz z wymaganymi dokumentami. W miejscu tym również można otrzymać pełne informacje na temat zasad przyznawania i wypłacania świadczeń pielęgnacyjnych.
Wymagane dokumenty:
1. Dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy ( dowód osobisty, paszport) i osoby posiadającej orzeczenie.
2. Orzeczenie o niepełnosprawności lub znacznym stopniu niepełnosprawności
3. Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka
4. Numer rachunku bankowego, na który ma być przekazywane świadczenie
5.Zaświadczenie z powiatowego urzędu pracy o niefigurowaniu w rejestrze osób bezrobotnych.
6. Oświadczenie pozwalające ustalić istnienie obowiązku ubezpieczenia społecznego, oraz świadectwa pracy i zaświadczenia w celu ustalenia na dzień przyznania świadczenia składkowego i nieskładkowego stażu pracy.
Świadczenia pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli:
– Osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego.
– Osoba wymagająca opieki:
– pozostaje w związku małżeńskim
– została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej z dzieckiem, na której zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ciąży obowiązek alimentacyjny, albo w związku z koniecznością kształcenia rewalidacji i rehabilitacji w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno- wychowawczym i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej
– osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko
– osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego albo świadczenia pielęgnacyjnego na to lub na inne dziecko w rodzinie:
– na osobę wymagająca członek rodziny jest uprawniony za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba, że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Termin i sposób załatwienia
Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego kończy się wydaniem decyzji administracyjnej, w terminie 30 dni od daty złożenia kompletu dokumentów. Przyznawane jest na czas nieokreślony, lub jeżeli orzeczenie było wydane na stałe to do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.
ZASIŁEK PIELEGNACYJNY przyznawany w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji przysługuje:
– niepełnosprawnemu dziecku
– osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
– osobie, która ukończyła 75 lat
– przysługuje również osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia
Jak ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny?
Należy pobrać i wypełnić wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego dostępny w urzędzie miasta Tarnobrzeg przy ul. Mickiewicza 7, w biurze obsługi interesanta w sali nr. 3 stanowisko 1 i 2, wraz z wymaganymi dokumentami. W miejscu tym, również można otrzymać pełne informacje na temat zasad przyznawania i wypłacania zasiłków pielęgnacyjnych.
Wymagane dokumenty:
1. Dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy ( dowód osobisty, paszport)
2. Orzeczenie o niepełnosprawności, lub znacznym stopniu niepełnosprawności
3. Zaświadczenie z zus o niepobieraniu dodatku pielęgnacyjnego.
Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje, jeżeli:
1 osoba uprawniona przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie
2 członkowi rodziny przysługuje za granica świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby, chyba, że umowy między państwami stanowią inaczej.
3 o sobie uprawnionej przysługuje prawo do dodatku pielęgnacyjnego.
Termin i sposób załatwienia
Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego kończy się wydaniem decyzji administracyjnej, w terminie 30 dni od daty złożenia kompletu dokumentów. Przyznawane jest na czas nieokreślony, lub jeżeli orzeczenie było wydane na stałe do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.
źródło:UM Tarnobrzeg