„Działaj Lokalnie” – wyzwolisz społeczną energię

Dotacje o łącznej wysokości 55.300 złotych przekazała w 2010 roku Lokalna Organizacja Grantowa w Zaleszanach w ramach programu DL VII 14. Dzięki przekazanym dotacjom możliwe było budowanie nowych placów zabaw, organizowanie pikników, spotkań dla „seniorów”, imprez sportowo-rekreacyjnych i innych.

Wszystko to na rzecz aktywizowania ludzi wokół celów o charakterze dobra wspólnego. Całkowita wartość wdrożonych projektów to niespełna 100.000 złotych, to około 1.900 uczestników projektu oraz prawie 2.500 odbiorców, a także blisko 250 wolontariuszy zaangażowanych w realizacje projektów. Przedstawione wyżej dane pokazują że warto działać lokalnie, że warto inspirować innych i dać się inspirować.

Dobiegła końca kolejna już VII edycja programu Działaj Lokalnie Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii i sieć Lokalnych Organizacji Grantowych rozsianych po całej Polsce.

Działaj Lokalnie to sposób na społeczną apatię, marazm i ospałość mieszkańców ale także sposób na realizację swoich małych marzeń wyrażonych w działaniach ukierunkowanych na rzecz dobra wspólnego np. swojej miejscowości. Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej „Wolni Od Uzależnień” jako Lokalna Organizacja Grantowa współpracująca czynnie z PAFW i ARFP kolejny raz przekazało wsparcie organizacjom pozarządowym oraz grupom nieformalnym z terenu powiatu stalowowolskiego i tarnobrzeskiego inicjującym działania w środowiskach, w których żyją.

Wszystkie te działania byłyby niemożliwe do zrealizowania gdyby nie zaangażowanie środków publicznych. Dzięki dotacjom otrzymanym od Gmin: Bojanów, Baranów Sandomierski, Nowa Dęba, Pysznica i Zaleszany udało się zrealizować tę edycję korzystając z najwyższego wariantu dofinansowania z ARFP.

Cieszy fakt, że przedstawiciele lokalnych samorządów dostrzegają potrzebę realizacji także takich – małych przedsięwzięć, za co Lokalna Organizacja Grantowa w Zaleszanach oraz wszystkie organizacje, które skorzystały ze wsparcia programu serdecznie dziękują.

Ponadto, w 2010 r. Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej otrzymało w ramach programu Działaj Lokalnie dodatkowo 100.000 złotych od PAFW i ARFP na wsparcie lokalnych organizacji i instytucji poszkodowanych przez powódź pod hasłem „Akcja Powódź – Pomagamy”. Cała kwota przekazana została na przywracanie do stanu funkcjonalności obiektów czy pomieszczeń użyteczności publicznej.

Ostatnie cztery lata realizacji programu Działaj Lokalnie to przekazanych 60 dotacji na łączną kwotę blisko 220.000 złotych. To zrealizowanych 60 różnego rodzaju pomysłów których wartość sięga kwoty blisko 450.000 złotych, to cała rzesza uczestników (ok. 6.800 osób), odbiorców (ponad 10.000 osób) oraz ponad 1.300 wolontariuszy. Niech wyżej przedstawione wskaźniki będą odpowiedzią na pytanie: ”Czy było warto…?”

To jednak już ostatnia edycja realizowana przez Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej „Wolni Od Uzależnień”. SMK finalizuje swoją ponad 10-letnią działalność, a kontynuację dotychczas realizowanych programów przejmie nowo-powstająca fundacja.

Foto i źródło: www.baranowsandomierski.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content