Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega wzbogaciło się o nowy nabytek. Jest to model pomnika Bartosza Głowackiego wykonany przez Michała Stefana Korpala, twórcę tarnobrzeskiego pomnika Bartosza. Model ma wysokość ok. 90 cm i wykonany jest z gipsu. Został podarowany do Muzeum przez prawnuczkę artysty rzeźbiarza panią Ewę Nikodemską z Katowic.
Po niezbędnej renowacji model ten będzie można oglądać w Muzeum w spichlerzu, na wystawie stałej o dziejach Tarnobrzega.
Pomnik Bartosza Głowackiego został odsłonięty 9 września 1904 r. Został wybudowany staraniem ludności polskiej z różnych stron kraju oraz z zagranicy. Miał być upamiętnieniem dla przyszłych pokoleń bohatera chłopskiego zasłużonego w walce z zaborcą oraz udowodnieniem, że Polacy wierzą w odrodzenie swej Ojczyzny.
Dla wybudowania tego pomnika wyłoniono Komitet Budowy Pomnika, w skład którego weszli m.in.: dr Antoni Surowiecki, Wojciech Wiącek, Jan Słomka, Józef Lang, Jan Frankiewicz, Paweł Grzywacz, Jan Kolasiński.
Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika brali udział: naczelnik rządu krajowego Stanisław Badeni, poseł Jakub Bojko, poseł Żardecki, okoliczne obywatelstwo (Zdzisław Tarnowski, marszałek Horodyński), a także delegaci ze Lwowa, Krakowa, Mielca, Tuchowa, Kolbuszowej, Leżajska, Rzeszowa i in. oraz chłopi. Po uroczystości odbyło się widowisko pt. „Kościuszko pod Racławicami”, w której brało udział kilka tysięcy ludzi.
foto&źródło: www.tarnobrzeg.pl
Oj,przyzwyczaił się człowiek,że na NW24 są foty….
Wiem,pójdę na plac-mam „żywca”, ale spojrzenie w „gipsowe żrenice”- bezcenne”!
Bez tej kosy, to trochę jakby krakowiaczka tańczył !
ON MNIE KIEDYŚ DOTKNĄŁ SWOJĄ KOSĄ