Koncert w wykonaniu Sandomierskiej Orkiestry Dętej oraz Międzyszkolnego Chóru Młodzieżowego odbędzie się w sali widowiskowej Centrum Kultury i Rekreacji MOSiR, ul. Portowa 24. Wstęp wolny.
W programie najpiękniejsze polskie kolędy.
Termin kolęda wywodzi się najprawdopodobniej od łacińskiego calendae [wym. kalende] i oznaczał w dosłownym tłumaczeniu 'pierwszy dzień miesiąca’. Dawni Słowianie nazywali tak pierwszy dzień roku (pierwotnie utożsamianym z przypadającym na przesilenie zimowe Świętem Godowym, a następnie z dniem Bożego Narodzenia), a także noworoczny upominek.
Następnie obyczaj ten przeniesiono wyłącznie na święto Narodzenia Pańskiego, a z czasem kolęda zaczęła oznaczać 'wizytę księdza w domu’, 'pieśń bożonarodzeniową’ i 'obrzęd ludowy związany z chodzeniem po domach’.
We współczesnych językach słowiańskich znaczenie ewoluowało, przechodząc od określenia Bożego Narodzenia do jego świętowania, śpiewania pieśni z nim związanych i wreszcie do określenia samej pieśni. Obrzędy ludowe powiązane z okresem Bożego Narodzenia w języku polskim nazywane są kolędowaniem lub kolędą.
Według innej koncepcji, wyraz 'kolęda’ swoje korzenie ma dodatkowo w bułgarsko-macedońskim коло, колодар (koło, kołodar) – analogicznie jak koło oznaczać ma anglo-saksoński termin Yule (pochodzący z kolei ze staronordyckiego – hjol), czy też szwedzki Jul.
Najstarsza zachowana polska kolęda, pochodząca z 1424 roku, zaczyna się od słów Zdrów bądź, Królu Anielski.
Odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego nazywana jest pastorałką, która w odróżnieniu od kolędy we współczesnym, potocznym tego słowa rozumieniu, nie jest wykorzystywana w chrześcijańskich nabożeństwach religijnych ze względu na swój świecki charakter.