O ptasich dowodach osobistych, czyli akcja „Obrączka dla sikory” w Centrum Natura 2000 (fotoreportaż oraz video HD)

Dlaczego obrączkujemy ptaki i w jaki sposób się to wykonuje – tego mogli się dowiedzieć uczestnicy zajęć „Obrączka dla sikory”, organizowanych przez Centrum „Natura 2000” w ramach akcji „Ferie w mieście”. W arkana obrączkowania wprowadzał doświadczony ornitolog Arnold Cholewa.

Obrączkowanie ptaków stosowane jest w celu poznania tras oraz terminów wędrówek, miejsc zimowania, powracalności do miejsc lęgowych, długości życia i wielu innych szczegółów biologii życia ptaków. W ostatnich latach ma też coraz większe znaczenie ochroniarskie. Umożliwia poznanie miejsc koncentracji ptaków np. podczas jesiennych i wiosennych wędrówek i w konsekwencji ochronę tych miejsc.

– Głównym aspektem obrączkowania ptaków jest ich badanie i ochrona – tłumaczył Arnold Cholewa, ornitolog – obrączkarz, posiadający uprawnienia do chwytania i obrączkowania wszystkich gatunków ptaków.

Obrączkę, której wielkość uzależniona jest od gatunku, zakłada się na nóżkę ptaka. – To taki dowód osobisty dla ptaka. Posiada nazwę kraju z którego jest ptak, jest unikatowy numer, który nie posiada żadna inna obrączka na świecie oraz nazwa centrali, czyli stacji obrączkowania ptaków – mówił ornitolog.

Po części teoretycznej przyszedł czas na zajęcia terenowe czyli obrączkowanie ptaków, które złapały się w specjalnie na ten cel zamontowanych siatkach.

Więcej w materiale video. Zapraszamy

foto&video: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content