Tarnobrzeg: Podróżująca wystawa edukacyjna „Muzeum na kółkach”

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega zaprasza do obejrzenia podróżującej wystawy edukacyjnej.

Nowoczesna ekspozycja w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. W dniach 11-13.10 Muzeum będzie gościć w Tarnobrzegu –  jednym z najciekawszych żydowskich punktów na mapie przedwojennej Polski. Więcej o historii tarnobrzeskich Żydów można przeczytać na portalu Wirtualny Sztetl

Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 10 procent ludności Polski.

Centralnym punktem wystawy jest interaktywna mapa każdego miasta odwiedzanego przez wystawę, na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską. Poprzez trójwymiarową makietę sztetla przybliżone zostały najważniejsze miejsca typowego miasteczka, w którym mieszkali wyznawcy różnych religii i narodowości. Wystawa opowiada również o współistniejących i przenikających się językach, którymi posługiwali się Żydzi  – jidysz, hebrajskim, polskim i białoruskim.

Projekt jest podziękowaniem dla lokalnych liderów i aktywistów, którzy poświęcają swój czas i środki na dbanie o pamięć o polskich Żydach. Wystawa zaprasza widzów do interakcji, dzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa.

Zwiedzanie wystawy jest bezpłatne.

Zapraszamy w godzinach:
11.10 -> 10.00-18.00
12.10 -> 12.00-18.00
13.10 -> 12.00-18.00

Projekt  Muzeum na kółkach realizowany jest dzięki wsparciu Fundacji KORET.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content