Tarnobrzeg: W Centrum Natura 2000 rozdawali ptasie domki (fotoreportaż)

Mieszkańcy Tarnobrzega za sąsiadów na swoich działkach i w przydomowych ogródkach chętnie zobaczą ptasie rodziny. Świadczy o tym ogromne zainteresowanie, jakim cieszyła się dzisiejsza akcja Centrum “Natura 2000″, w ramach której rozdawano budki dla ptaków.

Ptasie domki trafiły do mieszkańców, z okazji przypadającego dzisiaj pierwszego dnia wiosny. Do rozdysponowania było 200 budek, przeznaczonych dla różnych gatunków ptaków. – Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i dzisiaj zainteresowanie budkami jest bardzo duże – komentuje Konrad Niedźwiedź, kierownik Centrum Promocji Obszaru “Natura 2000″.

– Mocując budkę należy pamiętać o wyborze odpowiedniego miejsca. Należy je montować możliwie wysoko, w miejscach nienasłonecznionych oraz z dala od zagrożeń drapieżnikami, tak by zachęcić naszych latających przyjaciół do zamieszkania w nich – dodaje.

BUDKI NA RATUNEK PTAKOM DZIUPLASTYM

Ptaki dziuplaste to charakterystyczna grupa, która wyróżnia się ze względu na wybór miejsca w którym buduje gniazdo – należą do nich m.in. dzięcioły, niektóre sowy, sikory, kowaliki, szpaki, kawki, kraski, dudki. Wszystkie te gatunki pierwotnie zakładały gniazda w naturalnych dziuplach starych drzew. Z pośród nich tylko dzięcioły potrafią samodzielnie wykuć sobie nową dziuplę, ale do tego celu potrzebują odpowiednich drzew o osłabionej strukturze. Niestety z naszego środowiska zniknęło większość drzew posiadających naturalne dziuple.

W zurbanizowanym środowisku, kreowanym przez człowieka aspekty estetyczne i bezpieczeństwo zazwyczaj biorą górę nad bioróżnorodnością i są argumentem do wycinki starodrzewu. Niektóre gatunki tj. sikory bogatki i kawki w środowisku antropogenicznym zaadaptowały się i jako miejsca do budowy gniazd wykorzystują otwory wentylacyjne, szczeliny w budynkach itp. Pozostałe gatunki o większej wrażliwości bardzo szybko znikają z naszego środowiska, często stając się gatunkami bardzo rzadkimi i zagrożonymi.

– Możliwość zasiedlenia w budkach lęgowych dla tych gatunków to ostatnia szansa na przetrwanie – tłumaczy kierownik Centrum Natura 2000. – Budka lęgowa stanowi dogodne warunki do bezpiecznego wyprowadzenia lęgów, wzmacnia lokalną populację, wzbogaca różnorodność gatunkową i jest alternatywą dla zjawiska zanikania starych, dziuplastych drzew – dodaje.

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wels5
6 lat temu

Dlaczego sziałkowcy o takiej akcji nie wiedzieli?

Poliklinikier
6 lat temu

Bo nie potrafią korzystać z internetu 😛 ???

Edek
6 lat temu

Bo nie słuchali radia Leliwa ??? 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content