Wiesław Myśliwski w Tarnobrzegu. Wybitny pisarz promował „Ucho igielne” (fotoreportaż)

Wiesław Myśliwski, wybitny polski pisarz, gościł w miniony piątek w Tarnobrzegu, promując swoją najnowszą książkę pt. „Ucho Igielne”. Spotkanie z pisarzem urodzonym w Dzikowie,  odbyło się w Zamku Tarnowskich,  a poprowadził je red. Wojciech Bonowicz z „Tygodnika Powszechnego”.

Biegłem przez tę dawną dziką, zieloną dolinę do Ucha Igielnego. Stal już na brzegu tych spadzistych schodów, stukał laską w schodek poniżej, sprawdzając, o ile głębiej musi teraz zstąpić niż poprzednim razem. Widocznie stwierdził, że jest dużo głębiej, bo podobnie sprawdził i następny schodek, i następny. Jak można być takim starym, pomyślałem, a nawet zezłościło mnie to. W jego wieku już mało co ze świata zostaje, więc gdzie on idzie, po co?” (fragment książki)

„Ucho Igielne” to poruszająca medytacja nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości. W powieści Myśliwskiego jak w lustrze odbija się kawał polskiej historii ze wszystkim, co w niej dramatyczne, bolesne, przemilczane i niewypowiedziane. Przede wszystkim jednak jest to rzecz o tym, jak upływający czas odciska piętno na ludzkim doświadczaniu siebie i świata. Piękna, głęboka literatura, w której przenikliwość obserwacji i swoista czułość wobec człowieka splatają się z wymiarem symbolicznym.

foto: Radek Delimata

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Doda
1 rok temu

Jakbym wiedziała że spotkanie prowadzi pan Bonowicz a nie Grzegorz Kociuba to bym trzy godziny wcześniej już czekała pod zamkiem.

allo
1 rok temu
Reply to  Doda

I bardzo dobrze, niektórym ludziom niewiedza pomaga bardziej racjonalnie wykorzystać czas.

Doda
1 rok temu
Reply to  allo

Ot mądrego to i miło poczytać.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x