Od 1 lipca świadczenie wychowawcze 500 plus przysługuje na wszystkie dzieci, bez względu na dochody rodziny.
Kiedy złożyć wniosek?
Od poniedziałku wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego można składać online – za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz platformy usług elektronicznych ZUS. Nowy formularz-wniosek liczy jedynie dwie kartki i jest bardzo prosty do wypełnienia. Drogą tradycyjną wnioski można składać od 1 sierpnia br.
Warto pamiętać, że złożenie wniosku do końca września gwarantuje rodzinom wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Złożenie wniosku w okresie lipiec-sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od lipca zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października. Złożenie wniosku we wrześniu daje gwarancję wypłacenia świadczenia, z wyrównaniem od lipca, najpóźniej do 30 listopada. Uwaga, jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.
Szczegółowe informacje na stronie MRPiPS
Uwaga, od 1 lipca rusza także proces przyjmowania wniosków na kolejny okres w ramach programu „Dobry start”.
Wniosek o świadczenie Dobry Start – podobnie jak wniosek o świadczenie wychowawcze z Programu „Rodzina 500+’- można składać online od 1 lipca przez stronę https://empatia.mpips.gov.pl/ lub przez bankowość elektroniczną oraz od 1 sierpnia także drogą tradycyjną (w formie papierowej). Wniosek należy złożyć do 30 listopada. Szczegóły tutaj .
Świadczenie „Dobry start” w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku w związku z rozpoczęciem roku szkolnego, do ukończenia przez dziecko lub osobę uczącą się 20 roku życia lub ukończenia przez dziecko lub osobę uczącą się 24 roku życia – w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.
Świadczenie „Dobry start” przysługuje uczniom szkoły podstawowej, szkoły ponadpodstawowej i dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej, z wyjątkiem szkoły policealnej i szkoły dla dorosłych, szkoły artystycznej, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych. Świadczenie „Dobry start” nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce, przedszkolu lub szkole. Rodziny mogą liczyć na wsparcie niezależnie od posiadanego dochodu.
info: materiały prasowe