Jakie smaki towarzyszą mieszkańcom Tarnobrzega na co dzień? Czy chętnie bazujemy na starych recepturach? A może wolimy eksperymentować? Odpowiedzi na te pytania kryją się w Tarnobrzeskiej Książce Kucharskiej, którą napisali mieszkańcy Tarnobrzega. 64 autorów książki przysłało ponad 260 przepisów na swoje ulubione dania. Książkę wydało wspólnie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Libri oraz Stowarzyszenie Dolina Smaku.
W publikacji znalazły się przepisy na egzotyczne jak do tej pory potrawy: cremecaramel, burger z nachos, chutney, dal, hummus, falafele, wodorosty nori, tempura, tapenada. Nie brakuje w niej eksperymentalnych połączeń – arbuza, cebuli, sera feta i lodów miętowych, czy selera zawijanego w arkusze nori.
Przysłane do książki receptury świadczą o tym, że autorzy lubią eksperymentować, ale pozostają również wierni swoim korzeniom, rodzimym, dzikowskim, lasowiackim smakom, domowym sprawdzonym przepisom. W tej grupie, królują dania, które łączy coś więcej niż tradycyjna receptura. One mają swoją historię, kryją pewną rodzinną opowieść, którą przy stole snują ich autorzy.
„Freyerówki” – orzechowe ciasteczka, które jadało się w domu Alfreda Freyera otwierają dział potraw pochodzących ze starych przepiśników. Tu odnajdziemy receptury na dania takie jakie jak: proziaki, hopcie lasowiackie, fuczki, parowańce, pierogi z bobem, kartacze po tarnobrzesku, knysze, tarnobrzeskie sakwy, wereszczaki, karp w śmietanie czy zupa lubczykowa.
Tarnobrzeską Książkę Kulinarną napisało ponad 60 autorów. Są wśród nich też autorzy zbiorowi – Grupa Kulinarna oraz Klub Smakosza Środowiskowego Domu Samopomocy w Tarnobrzegu.Część przepisów pochodzi od blogerów, autorów stron kulinarnych prowadzonych przez tarnobrzeżan, takich jak: dolinasmaku.eu, pysznaramka.pl, mientablog.com, Smacznie Pysznie Kalorycznie.
„425dlaTBG”
Książka powstała w ramach inicjatywy „425dlaTBG”. Celem jej pomysłodawców, czyli Stowarzyszenia Dolina Smaku było uczczenie 425. Wielkich Urodzin Tarnobrzega w różnych dziedzinach życia społecznego. W tym tej, która składa się na nasze tarnobrzeskie dziedzictwo kulinarne. Ideą, która przyświecała powstaniu powyższej publikacji, było natomiast ocalenie od zapomnienia receptur na nasze dania lokalne i pokazanie jak różnorodne współcześnie są jadłospisy mieszkańców Tarnobrzega i osób z Tarnobrzegiem związanych.
Uroczysta promocja książki odbyła się wczoraj, w Środowiskowym Domu Kultury. Uczestniczyli w niej m.in. pomysłodawcy wydawnictwa, jak również autorzy przepisów. W trakcie spotkania można było spróbować kilkunastu potraw na które przepisy znajdują się w książce, jak również posmakować piwa z Browaru Tarnobrzeg.
Tarnobrzeską Książkę Kucharską można kupić w czytelni w Bibliotece Pedagogicznej, za 45 zł.
Szczegóły w materiale video. Zapraszamy
foto&video: Piotr Morawski
czyli na jajecznicę po prezydencku też jest przepis ? :))
Brawo za inicjatywę.Naprawdę fajny pomysł.Proponuję warsztaty z zasad ubioru,szczególnie dla Pani ,która rozdawała nagrody.Biała letnia sukienka i czarne pełne półbuty(zdjęcie 93). Tarnobrzeski styl i szyk.
Żałuje że nie poszedłem. Bym sobie podjadł ale książkę też bym kupił.
Jajecznica na boczku . Widzę ,że smakosza nie mogło zabraknąć.
Wiadomo ze jak mozna się nażreć za darmo i jeszcze do domu wynieść to pierwszy bedzie Du… i ten co mu komin czyści
Gdzie informacja ile to kosztowało redakcjo ?
Znów zabrakło obszernego wyliczenia ?
Przecież i tak byś nie kupił, bo nie dla psa kiełbasa.
Książka do nabycia w czytelni Biblioteki Pedagogicznej – cena 45 zł
To nie z dotacji miasta wydana była? sprzedawać wolno?
Gotują niesmacznie ale lody kręcą wyśmienicie.
Zdjęcie nr 41 wymowne