Stanowisko w sprawie ustanowienia roku 2021 w Tarnobrzegu Rokiem Ferdynanda Kurasia tarnobrzescy radni podjęli podczas środowej sesji. Wniosek w tej sprawie złożyli wiceprzewodnicząca RM Bożena Kapuściak oraz Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne, reprezentowane przez prezesa Tadeusza Zycha.
UZASADNIENIE:
Tradycję oraz historię zarówno ogólną jak i lokalną tworzą wydarzenia, a przede wszystkim wybitne, wyróżniające się postaci oraz ich zasługi i działania, które pomimo upływu czasu i zmieniającego się świata pozostają w naszej pamięci.
Jedną z takich wybitnych, lokalnych postaci był Ferdynand Kuraś, urodzony 21 lutego 1871 roku w Wielowsi. Kuraś pomimo chłopskiego pochodzenia, utraty słuchu będącej wynikiem nieszczęśliwego wypadku oraz towarzyszącej mu praktycznie przez całe życie biedy posiadł trudną do zdobycia w swoich czasach wiedzę, umiejętność czytania, a także pisania. Był osobą o niezwykłej wrażliwości i chęci poznania świata. To wszystko w efekcie zaowocowało wydaniem sześciu tomików poezji i licznymi publikacjami na łamach ówczesnych gazet, dzięki którym docierał do czytelników. W swojej twórczości poruszał kwestie niepodległości Polski oraz przywiązanie do tradycji i wiary.
Przypieczętowaniem powszechności jego poezji oraz statusu stało się zawiązanie „Komitetu Obywatelskiego dla sprawy Ferdynanda Kurasia”, pod przewodnictwem profesora Stanisława Tarnowskiego – pełniącego wówczas funkcję rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Za swoją twórczość odznaczony został krzyżem Polonia Restituta (Order Odrodzenia Polski) oraz nadaniem przez ówczesne władze Polski gospodarstwa rolnego w Karwinie nieopodal Proszowic.
Poeta zmarł 3 grudnia 1929 r., w wieku 58 lat i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Dobranowicach.
Rok bieżący poświęcony Ferdynandowi Kurasiowi będzie hołdem złożonym jego osobie oraz formą podziękowania za jego wkład w rozwój polskiej kultury. W roku bieżącym mija 150 rocznica urodzin poety.
Myślę, że to jedna z najważniejszych kwestii dotyczących naszego miasta. „Brawo”….
„nie samym chlebem człowiek żyje”
choć Kuraś nie jest specjalnie znany szerszemu audytorium.
mnie w szkole podstawowej czy średniej nawet o Nim nie wspominali.