Ogrzewanie pompą ciepła – na czym polega?

Popularność pomp ciepła wciąż wzrasta. Nowoczesne budownictwo, ceniące wygodę, nietuzinkowe rozwiązania oraz rozwijające się w duchu ekologii, powoli zaczyna uznawać pompy ciepła za standard, rezygnując z tradycyjnych, coraz bardziej przestarzałych metod ogrzewania budynku. Na czym polega ogrzewanie pompą ciepła? Jak i gdzie pompy mogą być zamontowane?

 

Pompa ciepła – różne rodzaje, podobny schemat

Pompa ciepła może pobierać ciepło z powietrza, wody lub gruntu. W zależności od wykorzystywanego surowca, sposób działania nieco się różni, ale można wyróżnić kilka podobnych cech wspólnych. Celem działania każdej pompy jest czerpanie energii z otoczenia i zamiana jej na ciepło, które trafia do instalacji domowej, ogrzewając tym samym budynek mieszkalny. Każdy z rodzajów pomp posiada specjalistyczny obieg. W obiegu tym znajdują się elementy odpowiedzialne za sprawny przebieg energii. Są to: parownik, sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny. Dzięki tym poszczególnym ogniowom możliwe jest m.in uzyskanie odpowiedniej różnicy temperatur, tak aby energia cieplna mogła swobodnie przechodzić między poszczególnymi elementami instalacji. Pozyskana energia przechodzi przez obieg, gdzie w wyniku odpowiednich reakcji zamieniana jest w ciepło, służące do ogrzania domu.

Gruntowa pompa ciepła

Pompa ciepła gruntowa czerpie energię z gruntu, z ziemi. Jest w pełni niezależna od pór roku i związanych z nimi zmianami temperatur – na odpowiedniej głębokości pod powierzchnią ziemi temperatura jest zawsze dodatnia. Do jej instalacji potrzebne są odwierty, które przygotują wykwalifikowani specjaliści. W odwiertach, pionowych, biegnących głęboko pod powierzchnię gruntu albo poziomych, jeżeli na takie ich rozlokowanie pozwala odpowiednia wielkość działki, umiejscowione są następnie solidne rury, w których umieszczany jest specjalny roztwór, dodatkowo zapobiegający zamarzaniu. Energia pobrana z gruntu przetransportowywana jest do pompy ciepła, a stamtąd, odpowiednimi mechanizmami, przekazywana jest dalej do instalacji domowej.

Wodna pompa ciepła

Działa na podobnej zasadzie, z tą zasadniczą różnicą, że energia pobierana jest nie z ziemi, a z wody. Aby taka pompa mogła zostać zainstalowana, nie jest potrzebny odwiert w gruncie lecz dostęp do zbiornika wodnego. Podobnie jak pod powierzchnią ziemi, na określonej głębokości pod powierzchnią wody również panuje dodatnia temperatura. Ciepło to, dzięki odpowiedniej logistyce wydobywane jest z wody i przemieniane z energię cieplną, która służy ogrzewaniu budynku.

Z powodu specyfiki czerpania energii przez pompę, ten rodzaj stosuje się, kiedy w bezpośredniej bliskości budynku znajduje się staw, jezioro czy studnia.

Powietrzna pompa ciepła

To pompa, która jest najłatwiejsza w montażu, jak również uznawana jest na najtańszą. Nie wymaga odwiertów ani doprowadzania źródła energii za pomocą rozległych rur. Energia pobierana jest w powietrza, które z kolei jest pobierane przez wentylator i dostarczane bezpośrednio do pompy. Urządzenie montuje się na elewacji domu bądź tuż obok,na specjalnym podeście.

Dlaczego pompy ciepła?

W przeciwieństwie do tradycyjnych metod ogrzewania domu, pompy czerpią energię z odnawialnych źródeł energii. Nie wykorzystują paliw kopalnych – węgla, eko groszku, oleju napędowego, do ich działania nie marnuje się drzew. Są więc szalenie ekologicznymi rozwiązaniami. Szacuje się, że odnawialne źródła energii będą w najbliższej przyszłości powoli zastępować drogie i nieekologiczne sposoby ogrzewania, aż zupełnie je wyprą, co z punktu widzenia ekologii byłoby bardzo pożądane. Pompy ciepła w Gdańsku czy w Olsztynie na Mazurach, z racji tego, że nie emitują żadnych szkodliwych substancji, jak dym i popiół, wspierają dążenia do zachowania tych regionów “zielonymi płucami Polski” i uznawane są za jeden z najbardziej przyjaznych środowisku sposobów pobierania energii cieplnej. Ponadto generują sporo oszczędności. Wydatki na ogrzanie budynku dzięki pompie w porównaniu do wydatków, jakie powstają przy ogrzewaniu np. piecem, potrafią być kilkadziesiąt procent niższe.

Warto rozważyć instalację pompy ciepła, ponieważ jest ona alternatywą do tradycyjnych metod ogrzewania domu – alternatywą postępową i chroniącą środowisko naturalne. Różnorodność metod instalacji pompy ciepła pozostawia duże pole do wyboru najwłaściwszej, jak najbardziej optymalnej w przypadku każdych warunków lokalizacyjnych.

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content