Tarnobrzescy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o ustanowieniu roku 2024 „Rokiem Marii Kozłowej”. Wnioskowały o to dwie instytucje: Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Michała Marczaka w Tarnobrzegu, w związku z przypadającą 22 kwietnia 2024 roku, 25. rocznicą śmierci piewczyni kultury lasowiackiej.
Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały:
Maria Kozłowa urodzona w Machowie, córka chłopskiego działacza Wojciecha Wiącka, od najmłodszych lat brała czynny udział w życiu społeczno- kulturalnym wsi. Była założycielką kilku zespołów teatralnych i folklorystycznych, które propagowały zapomnianą kulturę lasowiacką. Jako wspaniała odtwórczyni folkloru, znała pieśni i gawędy, które ocaliła od zapomnienia. Była twórczynią ludową i poetką, animatorką życia oświatowego i kulturalnego Machowa, Baranowa Sandomierskiego i Tarnobrzega.
Społecznikowska i artystyczna atmosfera domu, w którym się wychowała, sprzyjała rozwojowi Jej wszechstronnych uzdolnień i pasji. To rozbudziło zamiłowanie do lasowiackich tradycji. Już w bardzo młodym wieku włączyła się w życie społeczne i kulturalne rodzinnego Machowa. Poznawała sztukę ludową i ją tworzyła. Była także uzdolnioną pisarką i twórczynią w zakresie plastyki obrzędowej, tkactwa i hafciarstwa, wycinkarstwa, malarstwa i rzeźby. To ona jest autorką rozsławionego dzisiaj wzoru serca lasowiackiego.
W okresie międzywojennym, jako nastolatka stworzyła podwórkowy zespół teatralny. Po zakończeniu wojny, wierna swoim ideałom, utworzyła Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiak”, który w ówczesnych latach święcił triumfy na ogólnopolskich przeglądach i festiwalach. W 1975 roku w Baranowie Sandomierskim zorganizowała kolejny zespół „Lasowiaczki”, a następnie Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy” w Tarnobrzegu. W 1979 roku otrzymała Nagrodę im. Oskara Kolberga. Otrzymała też medal im. Franciszka Kotuli.
Maria Kozłowa była autorką wielu scenariuszy widowisk obrzędowych i tekstów piosenek. Sama niejednokrotnie występowała również jako solistka. Dzięki jej rysunkom, zapiskom i gawędom, do dzisiejszego dnia przetrwały tradycje Lasowiaków. Jej Twórczość poetycką cechuje miłość do ziemi, szacunek domu i pracy.
Była animatorką życia społecznego i miała wpływ na życie wielu ludzi. Nieoceniony jest Jej wkład w zachowanie dziedzictwa lasowiackiego, które obecnie staje się marką naszego Miasta i regionu.
Ustanowienie roku 2024 w Tarnobrzegu „Rokiem Marii Kozłowej” będzie godnym upamiętnieniem Jej Osoby. Przypomni również Jej twórczość i zasługi oraz podkreśli pożądane wartości moralne jak szacunek do ludzi, własnych korzeni i tradycji ojczystych, którymi się kierowała w swoim życiu. Będzie też znakomitą okazją do przypomnienia mieszkańcom Tarnobrzega, zwłaszcza tym najmłodszym, jak ważna dla budowania własnej tożsamości jest pamięć o tradycji i wartościach. Oryginalne dziedzictwo lasowiackie może stać się czymś co połączy Tarnobrzeżan, w większości pochodzących z różnych stron Polski. Stąd ważne jest, aby pamiętać o takich ludziach jak Maria Kozłowa
foto: kulturalia.pl
a coz to za sztuczny twor lasowiacy?
Oj ty znawco hisorii i regionu… poczytaj sobie i zacznij samodzielnie się douczać.
regionu? rejenu chyba czyli powiatowki tarnobrzeskiej
W pławie wymyślili coś innego, nowa historie
ladno mo copke
Bardzo fajna informacja 🙂
Pani Maria to była bardzo zacna postać.
Teraz tylko czekam na ciekawy program wspomnieniowy na cały rok.
Trzymam kciuki
Pełna zgoda.Szkoda ze takich ludzi nie widzę już wśród nas
TO OBWODNICA POWINNA MIEĆ NAZWĘ IM. MARII KOZŁOWEJ , PROPAGATORKI KULTURY LASOWIACKIEJ . KOBIETA , KTÓRA SWOJĄ MIŁOŚĆ LASOWIACKĄ ZASZCZEPIŁA W LICZNYM GRONIE WYZNAWCÓW TEJ KULTURY , M.IN. W BARANOWIE SANDOMIERSKIM CZY TEŻ NOWEJ DĘBY . TO SILNE OŚRODKI PROPAGUJĄCE HISTORIĘ LASOWIAKÓW ZAMIESZKUJĄCYCH TE TERENY .
Dla mnie obwodnica nie musi i nie powinna mieć żadnego imienia … chyba, że tacy propagatorzy jak ty zapłacą z własnej kieszeni za takie farmazony. Tarnobrzeg nie ma pieniędzy na takie farmazony. Idąc dalej takim chorym tokiem myślenia, dlaczego nie nazwiemy każdej ławki, każdego krawężnika w mieście czyimś imieniem? dlaczego? I żeby nii było nie mam nic do tej Pani … bo nawet nie wiem i nie interesuje mnie kto to jest/był.
rondo powinno miec nazwe wielkich ambicji malego maisteczka tarnobrzeg
Co to ma wnieść do życia przeciętnego Tarnobrzeżanina? Wymyślanie bzdetów przez bezradnych co akurat się przypadkiem wybudzili na sesji RM. Kolejna nic nie wnosząca pozytywnego bzdura jak nazywanie obwodnicy czyimś imieniem. Wiele problemów miasta w ogóle nie jest rozwiązywanych a dla odwrócenia uwagi robi się taką szopkę.
kiedyś recepcjonista w Poznaniu zapytał mnie z której części Polski jestem bo mówię inną polszczyzną niż tamtejsi 🙂 było to miłe i od razu rzekłem mu,że lasowiacka płynie we mnie krew.
lud to był prosty ale uparty i silny,nie wiem czy aż tyle mam atutów i klerykalizmem się nie wyróżniam a nawet wręcz przeciwnie.
wpuscili cie do Poznania?
i co wiedziol juz skund jestes?
tak tak w poznaniu juz wszyscy wiedza skad jestes z lasu a raczejz buszu i nawet tam wiedza gdzie ten busz sie znajduje a czy wiedza jeszcz e ze brakuje ci 5 klepki?
Kolejny etap stalowolizacji Tarnobrzega
A dlaczego nie radna Kapuściak ?
Podobne są hhahahaahahah
Co ma Tarnobrzeg wspólnego z lasowiakami ?
Miasto prywatne hrabiego z żydami ???
Do czego to już doszło ?
Nawet patronkę mamy z Baranowa Sandomierskiego ?
Z Machowa