Ranking Perspektywy 2024. Jak wypadły tarnobrzeskie licea i technika?

Poznaliśmy Ranking Perspektywy 2024. Kolejny raz najwyżej sklasyfikowaną szkołą z Tarnobrzega jest I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego, uznane w rankingu za najlepsze liceum w województwie i jedenaste w Polsce.

Ranking Perspektywy 2024 to zestawienie tworzone przez miesięcznik „Perspektywy”. W tym roku opublikowano je już po raz 26. Zgodnie z postanowieniem Kapituły, licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Z kolei technika zostały ocenione za pomocą czterech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego.

MIEJSCA TARNOBRZESKICH PLACÓWEK

Podobnie jak ubiegłorocznym zestawieniu, w rankingu wojewódzkim I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego zajęło pierwsze miejsce, przed szkołami z Rzeszowa: LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek i II LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuli. Z kolei w ogólnopolskim rankingu „Hetman” awansował z 15 miejsca na 11.

Z 19 na na 11 miejsce w rankingu wojewódzkim awansowało Społeczne LO im. Małego Księcia (253 miejsce w Polsce – awans o 107 miejsc).

Na 29 miejscu w województwie znalazło się LO im. Mikołaja Kopernika (spadek o jedno miejsce w rankingu wojewódzkim, w Polsce – 625, spadek o 56 miejsc), na 38  Katolickie LO im. św. Jana Pawła II (awans o 14 miejsc w rankingu wojewódzkim, miejsce w Polsce – 728, awans o 272 miejsca), na 74 zaś LO ZS im. ks. St. Staszica (spadek w rankingu wojewódzkim o 6 miejsc).

Na 25 miejscu w rankingu wojewódzkim techników uplasowało się Technikum – ZSP nr 1 im. ks. kard. S. Wyszyńskiego (439 miejsce w Polsce – awans do pierwszej 500), na 33 ZS nr 2 im. B. Głowackiego, na 50 ZS im. ks. St. Staszica, na 51 zaś ZS nr 3 im. gen. Wł. Sikorskiego.

Rankingi dostępne są tutaj

foto: pixabay

Subskrybuj
Powiadom o
26 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
walt
8 miesięcy temu

świetna sprawa z tym Hetmanem… bo robić w naszym ośrodku coś na najwyższym poziomie to naprawdę sprawa warta odnotowania.
póki co na mistrzowskim poziomie były tylko tenisistki stołowe !

brawo dla kadry nauczycielskiej.. i dla młodzieży !

jednocześnie ubolewam,że jest taki rozdźwięk między placówkami publicznymi a tymi gdzie się po prostu płaci.
zwłaszcza,że sam chodziłem do co najmniej przyzwoitych tarnobrzeskich szkół publicznych i mogę być wdzięcznym dla moich nauczycieli tak w Szkole Podstawowej nr 10 oraz w Zespole Szkół im Stanisława Staszica – dawny Górnik – bo nie miałem większych problemów by zdać tak maturę czy egzaminy na studia.

może jeszcze kiedyś sprawimy,że usługi publiczne czyli także szkolnictwo będą na jeszcze wyższym poziomie choć trzeba oddać placówkom z Tarnobrzega,że plasują się co najmniej przyzwoicie i ich kadrom nauczycielskim też składam gratulacje ! zwłaszcza w czasach gdy przez lata tak degradowano jakże ważną profesję jaką jest nauczycielstwo !

As
8 miesięcy temu
Reply to  walt

W Tarnobrzegu masz namiastkę prywatnych szkół gdzie czesne wynosi 3 000 w górę . Tym bardziej należy się Hetmanowi szacunek i uznanie. Smutne jak coraz bardziej dołuje Kopernik. Niegdyś najbardziej renomowane liceum w mieście i okolicach Nawet ze Stalowej i Mielca ludzie dojeżdźali Znamienne ,że dyrektor chciałby miastem rządzić

walt
8 miesięcy temu
Reply to  As

3 tyś miesięcznie ? w Tbgu ? serio ?

dla większości mieszkańców czesne w Księciu czy Hetmanie jest nieosiągalne zdaje mnie się.

...
8 miesięcy temu
Reply to  walt

Czesne w Hetmanie wynosi nieco ponad 1/6 tej kwoty 😉

Tycjan
8 miesięcy temu
Reply to  walt

Szacunek należy się za to jak się wykonuje swoją pracę a nie kim się jest.Moje kochane liceum im Kopernika znów znaczący spadek zaliczyło w rankingu .W zeszłym roku spadek chyba o 116 miejsc na pozycję 569 teraz kolejny spadek o 56 na pozycję 625.Czy organ prowadzący tę szkołę zamierza podjąć jakieś działania naprawcze czy nic się nie stało.Może Rada Miasta poświęci jedną z sesji na ocenę szkolnictwa publicznego w mieście zwłaszcza że kilku nauczycieli jest radnymi

Uczeń
8 miesięcy temu
Reply to  Tycjan

Każdy powód dobry aby uderzyć w konkurenta na prezydenta
Działań naprwczych to wymaga nasze miasto które jest już poza rankingami rozwoju

Tycjan
8 miesięcy temu
Reply to  Uczeń

Nikt nie uderza to jest czysta statystyka – królowa nauk.Powierzył byś komuś ratowanie miasta wierząc że sobie poradzi przy takich wynikach szkoły.

walt
8 miesięcy temu
Reply to  Tycjan

obawiam się,że publiczne szkoły gdzie nie selekcjonuje się uczniów nie mogą w takim rankingu wypaść lepiej niż tak elitarne jednak jak Hetman.

Tycjan
8 miesięcy temu
Reply to  walt

Pełna zgoda.Mnie niepokoi trend spadkowy i to wyraźny.

walt
8 miesięcy temu
Reply to  Tycjan

ale też jak na prowincjonalne miasto nasze szkoły generalnie wypadają co najmniej przyzwoicie.

Tycjan
8 miesięcy temu
Reply to  walt

Przyzwoicie to wypada LO Grębów a metropolią chyba nie jest a niektórzy twierdzą że to głęboka prowincja a radzą sobie dużo lepiej

Guma
8 miesięcy temu
Reply to  Tycjan

kiedyś tam szły odpady z Tarnobrzega i ze Stalowej Woli – było 2 klasy w których – 1 klasa (16 osób z Tarnobrzega i 15 ze Stalowej Woli, 2 osoby z Grębowa) w klasie 2 (16 osób ze Stalowej woli i 15 z Tarnobrzega, 2 osoby z Grębowa)

OLO
8 miesięcy temu
Reply to  Tycjan

Mnie niepokoi, że za pieniążki w prywatnym się da i pewnie korków nie trzeba, a w publicznym się nie da i korki są konieczne. Niestety dużo zależy od młodzieży i nauczycieli. A kadra? W szkołach publicznych myślisz, że dyrektorzy mają dowolność w zatrudnianiu i zwalnianiu? W prywatnej szkole jak nie masz wyników i uczniowie/rodzice narzekają to tracisz posadę. W publicznej placówce sobie siedzisz. Tak na marginesie nauczyciele realizują program i uczą jak czytać arkusze egzaminacyjne, gdzie czasy kiedy uczono logicznego myślenia, wypowiedzi?…na to w publicznej szkole nie ma czasu. Młodzież, dzięki mediom stała się wygodna, a jak rodzice nie mają zdolności lub czasu kto dziecko właściwie pokieruje? Temat rzeka i z pewnością nie sama dyrekcja jakiejkolwiek placówki publicznej ma wyłączny wpływ na jakość nauczania. Znam nauczycieli, którzy wprost mówią, że praca w szkole plus korki w obecnych czasach jest dobrą posadą. W prywatnych szkołach więcej by od nich wymagano, bo karta nie chroni i rodzice płacą. Program jest zrealizowany, to jak chcesz nauczyciela zmusić do lepszej pracy, jak zagrozić zwolnieniem lub ograniczyć etat? Cieszę się, że moja edukacja jest zakończona ( z dziećmi trzeba czasami posiądzie i być powściągliwym), bo też pomimo odmiennego zdania jednego, czy drugiego pisarza/poetę należało doceniać… Czytaj więcej »

OLO
8 miesięcy temu
Reply to  Tycjan

Wierzysz w to? Radę miasta ten temat ewidentnie nie interesuje.

proboszcz
8 miesięcy temu
Reply to  walt

Cieszy że wreszcie Tarnobrzeg pojawia się w pozytywnych rankingach na czołowych miejscach.

Pamiętać jednak należy, że wynik nie bierze się wyłącznie z najlepszej pracy nauczycieli. Efekt daje również selekcja jaka jest w Hetmanie i to, że idą tam ci, którym naprawdę zależy na edukacji i jak najlepszej pozycji wyjściowej na uczelnie wyższe a nie o odbębnieniu byle do matury na trójach.

walt
8 miesięcy temu
Reply to  proboszcz

absolutnie na wynik Hetmana pracuje też selekcja i zdaję sobie z tego sprawę.
i nie czarujmy się – dla większości czesne nawet w wysokości kilkuset złotych miesięcznie jest niepotrzebną fanaberią.

ja mam w pamięci,że za moich czasów było równiej bośmy wszyscy do publicznych szkół chodzili.

proboszcz
8 miesięcy temu
Reply to  walt

Placówki z czołówki jak się domyślam nie stosują też zasady „równania w dół” pod względem i zakresu materiału jak i skal oceniania. W Hetmanie jest także mnóstwo możliwości działalności pozalekcyjnych rozwijających różne kompetencje.

Donata
8 miesięcy temu
Reply to  walt

Przyjmują uczniów że srednia powyżej 5,0 to niedziwne ,że mają wyniki . Dzieci chcą się dostać na dobre studia to się uczą. W pozostałych szkołach średnich przyjmuje się wszystko co się rusza Byleby tylko praca dla nauczycieli byla

Alf
8 miesięcy temu

W liceum większość kadry to niestety starzy nauczyciele, którym się po prostu często już nie chce. Zamiast zatrudnić młodych nauczycieli z nowymi innowacyjnymi metodami nauczania to ci starzy jadą nieraz na półtora etatu. Dramat po prostu

walt
8 miesięcy temu
Reply to  Alf

ale też młodzi dość tłumnie w ostatnich latach odchodzą z zawodu nauczycielskiego.
sam znam dwie koleżanki po matematyce co za takie pieniądze pracować nie chciały i pracują w korpo za 2,3 razy większą kasę.
to złożony temat.

mario
8 miesięcy temu

Zmienić to trzeba cały system edukacji. Np. przedmiot historia. Pominę tłumaczenie, że jeżeli kogoś interesuje historia, może poznawać ją samodzielnie w domu. W podstawówce uczono nas dziejów od starożytności, doszliśmy z tego co pamiętam do I wojny światowej. W gimnazjum znowu od starożytności, doszliśmy z t.c.p. do średniowiecza. W liceum znowu od starożytności, doszliśmy z t.c.p. do czasów nowożytnych. Zmarnowany czas w szkole i w domu. Podobnie jest z niektórymi innymi przedmiotami. Jednocześnie szkoła nie uczy logiki ani praktycznych umiejętności jak wiercenie, podstawy elektryki itp.

walt
8 miesięcy temu
Reply to  mario

pogadaj z nauczycielami z Budowlanki – bo oni tam tego uczą a część ludzi i tak naciska by dzieci posłać do ogólniaka a przecież dziś dobry stolarz czy murarz zarabia nierzadko lepiej nie tylko od nauczyciela ale i od wielu innych zawodów.

mario
8 miesięcy temu
Reply to  walt

Podstawowe umiejętności z majsterkowania, elektryki itp. młodzież powinna mieć po podstawówce. Na nauczenie się rzeczy, których uczono mnie w szkole i przydają mi się w dorosłym życiu, wystarczyłyby góra 4 klasy, reszty nauczyłem się później lub gdzie indziej.

walt
8 miesięcy temu
Reply to  mario

być może,ja miałem zadania techniczne w podstawówce ale zdaje mnie się,że bardziej by się mnie przydały już jako nastolatkowi a nie dzieciakowi.

mario
8 miesięcy temu
Reply to  walt

Podstawówkę kończy się jako nastolatek. Powinno być tak: 4 klasy ogólne na podstawy z j. polskiego, matematyki itp. oraz rozpoznanie w czym poszczególne dzieci są dobre. W następnych 4 klasach profilowanych odrzucamy przedmioty zbędne dla danego profilu i zastępujemy je bardziej specjalistycznymi, np. podstawy robotyki. Natomiast każda szkoła średnia powinna dawać zawód, choćby miał to być pracownik biurowy. Do pracy np. w salonie telefoni komórkowej nie trzeba więcej niż dzisiejszy profil ogólny w l.o.

walt
8 miesięcy temu
Reply to  mario

nie śmiem reformować systemu edukacji ani wypisywać swoich autorskich zaleceń bo się na tym nie znam.
są jednak szkoły gdzie wychodzi się z zawodem i o tym wyżej wspomniałem.
A tak się składa,że nauczycieli wśród znajomych mam trochę więc to i owo o szkołach i edukacji udało mnie się od nich usłyszeć.

owszem jako 14 latek opuszczałem szkołę podstawową ale mnie się wydaje,że pewne praktyczne czynności powinno się nauczać później ale to tylko moje zdanie niczym zresztą nie poparte.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
26
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content