Sedacja wziewna stosowana w stomatologii wykorzystuje gaz rozweselający. Jego działanie jest w pełni bezpieczne, dlatego to rozwiązanie chętnie stosuje się w leczeniu dzieci i pacjentów z fobią stomatologiczną. Dowiedz się, jak działa sedacja i kiedy warto z niej skorzystać.
Co to jest gaz rozweselający i jak działa?
Gaz rozweselający to mieszanina gazów medycznych: podtlenku azotu i tlenu. Jego działanie jest znakomicie tolerowane przez organizm – nie odkłada się i nie uzależnia. Gaz jest podawany pacjentowi przez specjalną maseczkę zakładaną na nos. Dozuje się go stale przez cały zabieg. Po skończeniu leczenia pacjent oddycha przez kilka minut czystym tlenem, a działanie podtlenku azotu w pełni ustępuje.
Podtlenek azotu ma zadanie znieść dolegliwości związane ze stresem i lękiem. Pacjent doświadcza uczucia wyciszenia, a świadomość jest ograniczona. Reaguje przy tym na polecenia lekarza i przełyka ślinę. Takie rozwiązanie stosuje się zwłaszcza u dzieci, ale jest też bardzo pomocne dla dorosłych z fobią stomatologiczną (dentofobią). Ułatwia również pracę lekarzowi.
Leczenie zębów w sedacji – Klinika stomatologiczna N•100 w Lublinie
Zalety sedacji w stomatologii
Gaz rozweselający pozwala sprawnie przeprowadzić zabieg bez dyskomfortu pacjenta.
- Podtlenek azotu zobojętnia na bodźce i redukuje dolegliwości bólowe. Może być zastosowany w parze ze znieczuleniem miejscowym.
- Nie odkłada się w organizmie.
- Nie ma ryzyka wzrostu tolerancji.
- Nie uzależnia.
- Ułatwia dzieciom budowanie prawidłowych nawyków na przyszłość.
- Dla pacjentów z dentofobią może być jedynym sposobem na poddanie się zabiegowi.
W niektórych przypadkach jest szczególnie zalecany: u pacjentów z astmą i epilepsją, ponieważ w tych chorobach stres zwiększa ryzyko ataku.
Jak przebiega zabieg w sedacji?
Po przeprowadzeniu diagnostyki i ustaleniu strategii leczenia pacjent może zdecydować się na sedację. Konieczne jest wykluczenie przeciwwskazań, których jednak jest niewiele. Sedację stosuje się tylko przy drożnym nosie, dlatego jednym z przeciwwskazań są infekcje górnych dróg oddechowych.
Pacjent otrzymuje maseczkę na nos. Stomatolog podaje mu mieszaninę gazów, przy czym stale monitoruje poziom nasycenia krwi tlenem. Jeśli saturacja spada, może zwiększyć podaż tlenu, by pacjent nie zasnął. W tym czasie lekarz wykonuje zabieg. Sedacja nie znosi odczuwania bólu w pełni, dlatego można zastosować także znieczulenie miejscowe. Po skończonej procedurze pacjent oddycha przez maseczkę czystym tlenem przez około 5 minut. W tym czasie działanie gazu rozweselającego całkowicie ustępuje. Dorośli już po 20 minutach mogą prowadzić samochód.
Sedacja wziewna – wskazania
Leczenie w sedacji jest zalecane u dzieci. Wspiera budowanie nawyków i chroni przed wystąpieniem fobii stomatologicznej. Dzięki temu wizyty kojarzą się dziecku dobrze. Także lekarz może przeprowadzić zabieg w sposób bezpieczny i sprawny, gdy dziecko nie płacze. Sedację stosuje się u dzieci od 3 roku życia. Inne wskazania to:
- fobia stomatologiczna i negatywne doświadczenia z przeszłości,
- długie zabiegi, np. z zakresu chirurgii stomatologicznej,
- silny odruch wymiotny,
- lęk przed ukłuciem i igłą,
- niski próg bólu i wysoka wrażliwość na bodźce.
Sedację można stosować u każdego, u kogo nie zachodzą przeciwwskazania.
Przeciwwskazania
Nie każdy pacjent może skorzystać z gazu rozweselającego. Dotyczy to osób z ciężkimi chorobami kardiologicznymi i układu oddechowego, stwardnieniem rozsianym, miastenia gravis, porfirią, pacjentek w I trymestrze ciąży, osób uzależnionych od alkoholu i substancji psychoaktywnych. Niedrożność nosa i przerost migdałków uniemożliwiają zabieg. Lekarz wykluczy przeciwwskazania przed wizytą.
Sedacja – wsparcie w leczeniu stomatologicznym
Wszystkie zabiegi stomatologiczne mogą być wykonywane w sedacji wziewnej. Przygotowanie polega jedynie na spożyciu ostatniego posiłku nie później niż 4 godziny przed zabiegiem, a dziecko warto nauczyć oddychania przez nos mimo otwartej buzi. Dla wielu pacjentów jest to znaczne wsparcie w leczeniu. Z leczenia w sedacji pacjenci z Lublina mogą skorzystać w nowoczesnej klinice stomatologicznej N•100.
artykuł sponsorowany