Na wielu obiektach użyteczności publicznej coraz częściej możemy spotkać nawierzchnie poliuretanowe. Tartan to rozwiązanie bezpieczne, wytrzymałe i oszczędne. Zastosowanie tego typu podłoża jest też bardzo wszechstronne. Umożliwia m.in. dostosowanie przestrzeni do aktywności sportowej czy rekreacyjnej. Co warto wiedzieć o tartanie i jego przeznaczeniu?
Czym są nawierzchnie poliuretanowe? Tartan to tworzywo sztuczne, którego połowa składników to poliizocyjaniany. Pozostałą część wypełniają barwniki i inne wypełniacze sztuczne. Rozprowadzany jest w płynie na utwardzonym i wypoziomowanym podłożu, a po zastygnięciu tworzy trwałą warstwę o szerokim przeznaczeniu.
Jakie są właściwości tartanu?
Nawierzchnie poliuretanowe – tartan – zapewniają przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo w jednym. Są sprężyste i ograniczają ryzyko kontuzji przy upadku. Ochronę użytkowników zwiększają też właściwości antypoślizgowe. Co więcej, tartan zapewnia dużą wygodę w trakcie użytkowania, a amortyzujące właściwości ograniczają m.in. ból stawów czy mięśni.
Zaletą tartanu jest też wytrzymałość. Nawierzchnia ta jest odporna na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, a także skrajne warunki pogodowe. Nie degraduje się pod wpływem niskiej lub wysokiej temperatury. Nie niszczy się pod wpływem wilgoci, a jego ułożenie i utrzymanie (np. w porównaniu do klasycznej murawy) nie generuje wysokich kosztów.
Gdzie wykorzystać tartan? Jakie zastosowanie dla tej nawierzchni będzie najlepsze?
Przede wszystkim nawierzchnie poliuretanowe typu tartan to podłoże idealne dla wielofunkcyjnych boisk sportowych. Parametry płyty tartanowej sprawiają, że ta może stanowić podstawę do uprawiania koszykówki, piłki ręcznej, siatkówki czy piłki nożnej. Idealnie sprawdza się na obiektach publicznych (m.in. przy szkołach), ale także wewnętrznych (np. przygotowywanych przez deweloperów). Zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa, pozwala optymalizować koszty i umożliwia pełne wykorzystanie małej przestrzeni.
Tartan dostosowany jest także do uprawiania lekkiej atletyki. Wysokiej klasy podłoże (spełniające wytyczne World Athletics – dawniej IAAF – czyli międzynarodowej organizacji lekkoatletycznej) umożliwia rozgrywanie zawodów rangi międzynarodowej na otwartym stadionie lub w hali.
Poza tym tartan sprawdza się także jako nawierzchnia do kortów tenisowych. Tego rodzaju obiekty mogą pełnić np. rolę treningową. Podłoże poliuretanowe spotykane jest też jako wykończenie siłowni zewnętrznych czy przestrzeni rekreacyjnych (m.in. place zabaw dla dzieci czy place wodne).
Podsumowując, nawierzchnie poliuretanowe – tartan – to podłoża przeznaczone do profesjonalnego uprawiania sportu i układane na obiektach sportowych, ale też tworzywo do budowy obiektów rekreacyjnych szkolnych, miejskich, spółdzielczych czy prywatnych. To dobry wybór, jeżeli potrzebujemy bezpiecznej, wielofunkcyjnej i wytrzymałej nawierzchni, wykorzystywanej bardzo intensywnie przez wiele osób.
Sprawdź ofertę Alpinka – boiska sportowe, tartanowe
artykuł sponsorowany
Może drogi rowerowe warto tym wyłożyć. Może byłaby dobra przyczepność koła roweru do nawierzchni?