Park w Dzikowie-Tarnobrzegu przejdzie rewitalizację za ponad pół miliona euro

Za kwotę ponad pół miliona euro, park okalający zamek Tarnowskich w Dzikowie-Tarnobrzegu przejdzie rewitalizację. Pieniądze pochodzą z programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027”, wkład własny miasta wynosi ponad 50 tysięcy euro. Prace maja rozpocząć się we wrześniu br.

W zeszłym tygodniu odbyło się spotkanie prezydenta Tarnobrzega Łukasza Nowaka oraz prezesa Tarnobrzeskiej Agencji Rozwoju Regionalnego – Sebastiana Pawlosa, ze stroną ukraińską – przedstawicielami Narodowego Rezerwatu Zamków Tarnopolskich, z którą realizowany jest ten projekt – „Nowe życie historycznych parków Wiśniowiec-Tarnobrzeg” w ramach programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027”.

Ta ukraińska instytucja opiera swoją działalność na kultywowaniu i promowaniu zasobów historycznych związanych z Tarnowskimi. Warto pamiętać, że ten sławetny ród jest założycielem czterech miast w południowo-wschodniej Polsce oraz dużego miasta w Ukrainie – Tarnopola. Dzięki staraniom NRZT tarnobrzeski Park Dzikowski mógł znaleźć się na liście zadań w ramach programu Interreg.

Zadanie to skoncentrowane jest na poprawie stanu ekologicznego parków zabytkowych w regionach przygranicznych Polski i Ukrainy w Tarnobrzegu i Wiśniowcu, zakłada ocenę ogólnego stanu parku pod kątem opracowania i realizacji zaleceń dotyczących poprawy stanu terenów zielonych i pełnionych przez nie funkcji ekologicznych.

Początek działań zbliża się wielkimi krokami, dlatego spotkanie stron polskiej i ukraińskiej związane było z omówieniem szczegółów realizacji. W lipcu zatwierdzono przyznanie środków na ten projekt. A już początkiem września rozpoczną się prace.

Inicjatorem działania był Dariusz Bukowski, natomiast merytorycznym parterem projektu Tarnobrzeska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Szczegóły realizacji:

  • Planowana data rozpoczęcia realizacji projektu 2024-09-01
  • Planowana data zakończenia realizacji projektu 2026-08-30

Przewidziane działania dot.  Parku Dzikowskiego w Tarnobrzegu :

Przeprowadzenie badań stanu parku –  Niezbędne jest wykonanie koncepcji rewaloryzacji Parku oraz projektu budowlano-wykonawczego – uzgodnionego z konserwatorem zabytków. W jego zakres wejdą: pielęgnacja drzewostanu istniejącego, wykonanie nasadzeń uzupełniających drzew i krzewów, wykonanie naturalistycznych nawierzchni alejek parkowych, oświetlenie parku stylowymi lampami, regulacja układu hydrologicznego Parku poprzez odbudowę fontanny.

W ramach zadania powstaną opracowania m.in. :

1. Analiza historyczna parku
2. Inwentaryzacja dendrologiczna i analiza dendrochronoligiczna
3. Inwentaryzacja geodezyjna obiektu
4. Plan gospodarki drzewostanem
5. Opracowanie wniosków i zaleceń do rewitalizacji ekosystemu Parku
6. Koncepcja rewitalizacji
7. Projekt budowlano-wykonawczy rewitalizacji wraz z analizą oddziaływania na środowiska
8. Digitalizacja powyższych danych, stworzenie bazy danych GIS
9. Kosztorys inwestorski

Przywrócenie różnorodności biologicznej w parku – odtworzenie różnorodności biologicznej w parku w Tarnobrzegu w tym odtworzenie historycznego składu gatunkowego plantacji parkowych, realizacja działań przywracających historyczny skład gatunkowy plantacji parkowych, przygotowanie projektu prac i pielęgnacji zieleni, a także projektu nasadzeń nowych roślin (zieleń wysoka, niska, wieloletnia i jednoroczna),

Rekonstrukcja zabytkowego parku – opracowanie projektu przebudowy parku (ocena ilościowa i jakościowa obiektów infrastruktury, opracowanie zaleceń dotyczących ich ulepszenia, stworzenie projektów). Projekt prac remontowo konserwatorskich na etapie koncepcji oraz projekt końcowy uzgodniony będzie z konserwatorem zabytków.

Realizację działań zgodnie z projektem odbudowy:

– poprawa stanu nawierzchni alejek parkowych, aby mogły z nich korzystać osoby niepełnosprawne, matki z wózkami z nawiązaniem do istniejącego układu alei historycznych; instalacja nowych ławek, koszy na śmieci i innych elementów małej architektury zapewniając miejsca do odpoczynku i rekreacji,

– wykonanie I etapu oświetlenia stylowymi lampami na terenie parku.

– odbudowa zabytkowej fontanny znajdującej się u stóp wzgórza zamkowego oraz zagospodarowanie przyległego do niej terenu.

Wszystkie zaplanowane prace mają na celu tworzenie warunków do ruchu na świeżym powietrzu, bardziej aktywnego spędzania wolnego czasu, spacerów, dając możliwości wsłuchania się w naturę. Poprawa stanu
infrastruktury parkowej, otaczająca natura to przepis na zdrowie i dobre samopoczucie lokalnego społeczeństwa.

W parku obecnie wyznaczone są tylko ścieżki i trasy do spacerowania. Park nie posiada w znacznej części oświetlenia, alejki są niszczone systematycznie przez warunki atmosferyczne (nawierzchnia żwirowa często się rozmywa ze względu na duże nachylenia terenu), utrudniony jest dostęp dla osób z niepełnosprawnością ruchową, osób starszych.

Park przez zdecydowanie większą część roku, jest miejscem spokojnym, cichym i mało uczęszczanym, służącym najczęściej osobom najbliżej mieszkającym.

Opracowanie interaktywnych tras wycieczek dla zwiedzających parku w Tarnobrzegu. Opracowanie interaktywnych tras wycieczek dla zwiedzających może przynieść wiele korzyści. Interaktywne trasy będą udostępniać różne informacje o parku, jego historii, przyrodzie i znaczeniu kulturowym, zawierać opis roślin, zwierząt, ciekawostki historyczne oraz opowieści związane z historycznymi miejscem.

Łączna wartość projektu: 992 972,84 EURO

Kwota środków przewidziana dla UM Tarnobrzeg: 500 729,16 EURO

Wkład własny 10% wydatków kwalifikowanych: 50 073,88 EURO

info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marzena
1 godzina temu

Wspaniała wiadomość bo park jest strasznie zaniedbany

Postaw mi kawę na buycoffee.to
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content