02.08 (piątek) Plenerowa projekcja filmu „Pan Tadeusz” na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na plenerową projekcję filmu pt. „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Plenerowy pokaz filmu jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie czasowej zatytułowanej „Skotniccy – między Sandomierzem, Florencją a Krakowem”, którą można oglądać w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu do 1 września br.

Podczas projekcji filmu widzowie będą mogli przenieść się w czasy i epokę w której żyli główni bohaterowie wystawy: Michał i Elżbieta z Laśkiewiczów Skotniccy.

Warto podkreślić, że historię ukazaną w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza oraz narrację tej wystawy wiele łączy. Między innymi topos polskiego dworu ziemiańskiego (Soplicowo i Skotniki), okres epoki napoleońskiej, a także czasy „wielkich podróży”, czyli „grand tour’u”, jednego z charakterystycznych fenomenów arystokratycznej kultury w nowożytnej Europie. Możemy również doszukiwać się pewnych podobieństw pomiędzy Michałem Skotnickim, a postacią Hrabiego (w filmie graną przez Marka Kondrata), potomka starego rodu i kosmopolity, który w młodości odwiedził Włochy, ponadto był również miłośnikiem sztuk pięknych.

Plenerowa projekcja filmu odbędzie się 2 sierpnia 2024 r. (piątek) o godz. 21.00 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
—————————————————————————————————————–
Głównym wątkiem wystawy czasowej „Skotniccy – między Sandomierzem, Florencją a Krakowem” jest zjawisko „wielkiej podróży”, czyli „grand tour’u”, jednego z charakterystycznych fenomenów arystokratycznej kultury w nowożytnej Europie. Udział w „wielkiej podróży” (z reguły do Włoch) świadczył o zamożności, jak i intelektualnym obyciu. Był też dowodem wysokich aspiracji społecznych. Wśród „wielkich turystów” nie brakowało Polaków związanych z ziemią sandomierską takich jak Michał i Elżbieta z Laśkiewiczów Skotniccy. Ich „wielka podróż” z lat 1803-1808 była zarazem jedną z ostatnich, w jaką wybrali się polscy podróżnicy wzorem poprzednich pokoleń. Przypadała na okres wojen napoleońskich, kiedy po upadku Rzeczypospolitej Obojga Narodów stary szlachecki świat ustępował miejsca bardziej demokratycznym stosunkom społecznym. Samo małżeństwo Michała Skotnickiego, szlachcica z dziada pradziada ze Skotnik koło Sandomierza, z Elżbietą Laśkiewicz, bogatą mieszczką z Krakowa, było przykładem takiej transformacji. Ich „wielka podróż” była więc symbolem końca starej i zarazem początku nowej epoki. Oglądając dziś zachowane pamiątki po tej parze, w tym dzieła sztuki we Florencji i Krakowie, uświadamiamy sobie kulturotwórczy potencjał tych społecznych przemian. Wystawę przygotował zespół kuratorski w składzie: dr hab. Mikołaj Getka-Kenig, prof. PAN, dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, dr Weronika Rostworowska-Kenig (Zamek Królewski na Wawelu – kurator zewnętrzny i autor koncepcji wystawy) oraz Renata Grzebuła – adiunkt w Dziale Sztuki Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Koordynatorem wystawy jest: Sylwia Mroczka, specjalista w Dziale Promocji i Edukacji Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Na ekspozycji zaprezentowane zostały obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki, jak również: Narodowego Muzeum Sztuki im. M. K. Čiurlionisa w Kownie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum Rezydencji Królów i Rzeczypospolitej, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Muzeum-Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, Archiwum Państwowego w Kielcach Oddział w Sandomierzu, Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy w Krakowie, parafii rzymsko-katolickiej pw. św. Jana Chrzciciela w Skotnikach, prywatnej kolekcji rodziny Skotnickich (potomków krewnych Michała Skotnickiego, którzy do dziś są właścicielami dworu w podsandomierskich Skotnikach).

informacja prasowa

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content