Twórca „Chorego kotka” ponownie zdominuje życie kulturalne w Tarnobrzegu. Wkrótce rozpoczyna się IV Festiwal Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza. Będą znakomici goście, różnorodne wydarzenia dla młodzieży i dorosłych.
Warsztaty, spektakle, spotkania, słuchowisko, podcasty, koncert, wystawa, turniej, konkursy… i wiele, wiele więcej. Program tegorocznej edycji Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza jest wyjątkowo bogaty. Potrwa od 18 listopada do 5 grudnia i w tym czasie niemal codziennie będą się odbywać wydarzenia festiwalowe. Tarnobrzeski Dom Kultury zaprasza do udziału zarówno najmłodszych, jak i dorosłych.
„Hasłem przewodnim tej edycji jest „dobro”, zgodnie z maksymą Stanisława Jachowicza robić dobrze trzeba: kto robi aby zbyć, nie dostanie chleba – mówi koordynatorka festiwalu Renata Domka. – Wszystkie działania festiwalowe będą zatem nawiązywać tematycznie nie tylko do twórczości autora, a także do zagadnienia dobra. Co to znaczy być dobrym? Co to jest dobra sztuka, książka, muzyka? Jachowicz był niezwykle ciekawą postacią, wielowymiarową, a to daje nam wiele możliwości. Chcemy go poznawać nie tylko poprzez literaturę, ale także teatr, muzykę, sztukę i dobrą zabawę. Będziemy uczyć się relaksować, inspirować, poznawać drugiego człowieka. Każdy znajdzie coś dla siebie w tym programie.
Jeszcze przed ogłoszeniem szczegółowego harmonogramu ruszyły konkursy. W jednym z nich zadaniem uczestników jest stworzenie projektu ilustrowanej książki pod hasłem „Dobro”. Liczyć się tu będzie zarówno koncepcja plastyczna, jak i literacka. Do drugiego konkursu TDK zaprosił partnera: Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach. Będą to zmagania recytatorskie „Wiersz za wiersz”. Uczestnicy z terenu miasta i gminy będą recytować wiersze patrona. Trwa także nabór do udziału w interaktywnym Turnieju Wiedzy o Stanisławie Jachowiczu Quizspotter, który odbędzie się 25 listopada. Razem z festiwalem startuje także dwutygodniowy maraton czytania bajek i wierszy Jachowicza. Ta instytucja, klasa, rodzina, czy grupa, która wspólnie przeczyta najwięcej wersów jego twórczości, otrzyma tytuł Mistrza Kociego Pazura. Nagrodami w konkursach są gry, torby, pomoce szkolne, a przede wszystkim książki, w tym te związane z gośćmi festiwalu oraz znane już festiwalowe maskotki, które tym razem znów nieco zmienią swoje kolory.
Ważnym punktem programu festiwalu są wykłady, zarówno dotyczące samego autora, jak i sięgające po wiedzę o literaturze regionu i języku. 19 listopada Maria Pałkus – pedagożka i znawczyni literatury patrona festiwalu poprowadzi spotkanie pt. „Leksykon wiedzy o Stanisławie Jachowiczu”, a dzień później tarnobrzeski pedagog i pisarz Grzegorz Kociuba opowie o poecie i eseiście Janie Adamie Borzęckim.
Gościem festiwalu będzie także Maciej Makselon – polonista, redaktor literacki, nauczyciel akademicki, trzykrotny mówca TEDx, popularyzator wiedzy o języku polskim, współgospodarz telewizyjnego programu „Dobry Tytuł”, a od niedawna wraz z Katarzyną Kłosińską prowadzi program w Radiu 357 „Język Niewydarzony”. 5 grudnia będzie można posłuchać jego wykładu pt. „Co to jest błond? Czyli o tym, co przeszkadza nam w języku”. Gość odpowie też na pytania uczestników.
Ciekawa będzie także część warsztatowa. Już 18 listopada pierwsze takie spotkanie „Nienażarte żarty” z dziećmi i młodzieżą poprowadzi Nika Jaworowska-Duchlińska – autorka i ilustratorka książek dla dzieci oraz ilustracji prasowych. Tematem będzie dobry humor i karykatura. 20 listopada warsztaty teatralne poprowadzi Urszula Tylek-Jabczanik – aktorka teatralna (Teatr Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju) i filmowa „Więź”, „Ojciec Mateusz”, „Na dobre i na złe”). 21 listopada zaplanowano integracyjne warsztaty rękodzieła, które poprowadzi Justyna Wesołowska. Uczestnicy wykonają torby z kocimi motywami. Ciekawe spotkanie artystyczne odbędzie się 3 grudnia. Do Tarnobrzega przyjedzie Katarzyna Jackowska-Enemuo antropolożka kultury, muzykantka, opowiadaczka historii, która zaprezentuje wyjątkowe widowisko „Między światłem i ciemnością”. Najpierw odbędzie się spotkanie wokół książek artystki, jesieni i przemian, a wieczorem spektakl pod tym samym tytułem. Bezpłatne wejściówki będzie można odbierać w TDK od 27 listopada. Będą także warsztaty muzyczne, które poprowadzi Marcin Walas – muzyk saksofonista, muzykoterapeuta, pedagog. Rano gość poprowadzi zajęcia muzyczne, a wieczorem odbędzie się otwarty Koncert Rekreacyjny w Profilaktyce Stresu. Jest to forma profilaktyki muzycznej przeznaczonej dla odbiorcy w każdym wieku. Słuchacz stopniowo poznaje różne rodzaje emocji zawartych w muzyce, w efekcie uzyskuje stan odprężenia i redukcję zmęczenia. Bezpłatne wejściówki będą dostępne w TDK od 28 listopada.
Wśród wydarzeń festiwalowych będzie także wystawa prac Anny Pol. Ilustratorka, malarka i projektantka okładek książek (m.in. słynnych „Chłopek” J. Kuciel-Frydryszak) przyjedzie na spotkanie i wernisaż do TDK. Na wystawie zobaczymy okładki książek Wydawnictwa Marginesy, a także grafiki artystki. Po otwarciu wystawy odbędzie się pokaz filmu „Simona Kossak”; Anna Pol jest bowiem autorką okładek książek o tytułowej bohaterce – popularyzatorce nauk biologicznych, miłośniczce zwierząt i dzikiej przyrody.
W piątkowy wieczór 29 listopada odbędzie się poetyckie spotkanie. Będzie to wieczór autorski i promocja książki autorstwa dr. Sylwestra Łysiaka – regionalisty, nauczyciela akademickiego, założyciela i reżysera teatrów młodzieżowych i dorosłych w TDK, a także poety. Będzie to okazja do zapoznania się z jego twórczością zebraną w niedawno wydanym tomiku wierszy „Impresje słowne”.
Wokół sztuki i literatury odbędzie się spotkanie z Małgorzatą Czyńską – pisarką, historyczką sztuki, krytyczką dizajnu i kuratorką wystaw, autorką takich książek jak „Kobiety z obrazów”, „Dwurnik – robotnik sztuki” oraz najnowsza „Julia Keilowa. Metaloplastyczka na nowe czasy”. Rozmowa z autorką została zaplanowana na 2 grudnia.
Jak podczas każdej z edycji, także i w tym roku powstanie słuchowisko: „O dziadku, co miał powiastkę na każdą okazję”. Tym razem scenariusz napisała Iza Kozielec, a wystąpią w nim uczestnicy zajęć teatralnych. W planie są także podcasty „Jak być dobrym?”, które zostaną zrealizowane wspólnie z Tygodnikiem Nadwiślańskim.
Wszystkie warsztaty, spotkania, koncerty są bezpłatne. Na niektóre trzeba zdobyć wejściówki.
Festiwal został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz objęty patronatem honorowym przez Prezydenta Miasta Tarnobrzega Łukasza Nowaka.
info: TDK