W piątek w Starostwie Powiatowym w Tarnobrzegu z udziałem wojewody podkarpackiej Teresy Kubas-Hul odbyła się konferencja oraz ćwiczenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod kryptonimem „Przybyłów 2024”. Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie procedur reagowania i prowadzenia działań ratowniczych w warunkach zagrożenia powodziowego w powiecie tarnobrzeskim.
W części merytorycznej podczas konferencji omówiono działania związane z zagrożeniami w związku z powodzią, zwrócono również uwagę na zadania i obowiązki poszczególnych jednostek oraz zasady ich koordynacji. Służby analizowały i przedstawiały zadania oraz potencjał ratowniczy, który mógłby być użyty w przypadku zagrożenia. Przywoływano również doświadczenia z powodzi 2001, a w szczególności z 2010 r., a także omawiano działania, które realizowane były w czasie wrześniowej powodzi.
– Założeniem dzisiejszego spotkania jest to, aby znaleźć podczas takich spotkań i ćwiczeń wszystkie słabe punkty, po to, aby je zniwelować i wypracować jak najlepsze rozwiązania w sytuacji prawdziwych zagrożeń – mówił podczas konferencji Paweł Bartoszek, starosta tarnobrzeski.
Organizowana na terenie zalewu Przybyłów część obejmowała ćwiczenia zgrywające doskonalące organizację działań ratowniczych.
W działania zaangażowanych było 70 strażaków z PSP i OSP, w ćwiczeniach uczestniczyli także przedstawiciele Policji, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz zarządzania kryzysowego i lokalnych instytucji.
Podczas ćwiczeń realizowano 3 epizody:
– Ewakuacja osób z terenów zalanych.
– Pompowanie wody i zabezpieczanie obiektów przed zalaniem.
– Podwyższanie i umacnianie wałów przeciwpowodziowych.
– Od 2010 roku dzięki pracy wielu zaangażowanych ludzi, w tym samorządowców, przedstawicieli parlamentu, dyrekcji i pracowników Wód Polskich, profesora Janusza Zalewskiego, Władysława Stępnia oraz wielu innych, których nie sposób tu wymienić wały przeciwpowodziowe w zlewni aż czterech rzek, które znajdują ujście na naszym terenie, zostały wyremontowane – i za to bardzo dziękuję. Ponad 220 milionów złotych zainwestowano w inwestycje przeciwpowodziowe w gminie Gorzyce. Nie zwalnia to jednak nas – samorządowców oraz służb z obowiązku ćwiczeń, w przypadku zagrożeń. Dlatego dzisiejsze ćwiczenia rozgrywamy na terenie naszej gminy – gminy, która w czasie powodzi w 2001 i 2010 roku była najbardziej poszkodowaną w powiecie tarnobrzeskim – mówił Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce.
– Powódź to nieobliczalny żywioł, którego siłę i skutki trudno przewidzieć. Jestem jednak przekonana, że przemyślane inwestycje i zakupy sprzętu, a także ćwiczenia służb ratunkowych, to gwarancja właściwego przygotowania na takie sytuacje – mówiła wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.
Ćwiczenia miały na celu m.in.:
– doskonalenie współdziałania sił ratowniczych jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu tarnobrzeskiego oraz innych instytucji,
– sprawdzenie oraz doskonalenie umiejętności kierowania, dowodzenia przez kadrę dowódczą PSP i OSP,
– sprawdzenie praktyczne metod organizacji i prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych obejmujących swoim zakresem:
– udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy;
– ewakuacja osób z terenów i obiektów objętych podtopieniem i powodzią;
– zabezpieczenie obiektów przed wodą opadową;
umacnianie wałów przeciwpowodziowych; wypompowywanie wody z terenów zalanych,
– a także doskonalenie organizacji łączności na potrzeby działań ratowniczych z użyciem dużej ilości sił i środków.
foto&info: Monika Zając/Urząd Gminy Gorzyce