Za kwotę ponad pół miliona euro, park okalający zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu – Dzikowie przejdzie rewitalizację. Pieniądze pozyskane przez poprzednie władze miasta, pochodzą z programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027”. Wkład własny miasta wynosi ponad 50 tysięcy euro.
O podpisaniu umowy grantowej poinformowano na fanpage miasta Tarnobrzega. –
„Podpisaliśmy umowę grantową!
Miło nam poinformować, że ruszamy z projektem „Nowe Życie Historycznych Parków w Tarnobrzegu i Wiśniowcu”! Dzięki współpracy Miasta Tarnobrzeg i Rezerwatu Narodowego „Zamki Tarnopolskie” zadbamy o zachowanie wspólnego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego oraz podniesiemy atrakcyjność naszych zabytkowych parków.
Kwota dofinansowania: 882 503,71 EUR
Partnerzy: Tarnobrzeg i Rezerwat Narodowy „Zamki Tarnopolskie”
Cel projektu: Ochrona i rewitalizacja historycznych parków, z korzyścią dla mieszkańców i środowiska„.
Przewidziane działania dot. Parku Dzikowskiego w Tarnobrzegu :
Przeprowadzenie badań stanu parku – Niezbędne jest wykonanie koncepcji rewaloryzacji Parku oraz projektu budowlano-wykonawczego – uzgodnionego z konserwatorem zabytków. W jego zakres wejdą: pielęgnacja drzewostanu istniejącego, wykonanie nasadzeń uzupełniających drzew i krzewów, wykonanie naturalistycznych nawierzchni alejek parkowych, oświetlenie parku stylowymi lampami, regulacja układu hydrologicznego Parku poprzez odbudowę fontanny.
W ramach zadania powstaną opracowania m.in. :
1. Analiza historyczna parku
2. Inwentaryzacja dendrologiczna i analiza dendrochronoligiczna
3. Inwentaryzacja geodezyjna obiektu
4. Plan gospodarki drzewostanem
5. Opracowanie wniosków i zaleceń do rewitalizacji ekosystemu Parku
6. Koncepcja rewitalizacji
7. Projekt budowlano-wykonawczy rewitalizacji wraz z analizą oddziaływania na środowiska
8. Digitalizacja powyższych danych, stworzenie bazy danych GIS
9. Kosztorys inwestorski
Przywrócenie różnorodności biologicznej w parku – odtworzenie różnorodności biologicznej w parku w Tarnobrzegu w tym odtworzenie historycznego składu gatunkowego plantacji parkowych, realizacja działań przywracających historyczny skład gatunkowy plantacji parkowych, przygotowanie projektu prac i pielęgnacji zieleni, a także projektu nasadzeń nowych roślin (zieleń wysoka, niska, wieloletnia i jednoroczna),
Rekonstrukcja zabytkowego parku – opracowanie projektu przebudowy parku (ocena ilościowa i jakościowa obiektów infrastruktury, opracowanie zaleceń dotyczących ich ulepszenia, stworzenie projektów). Projekt prac remontowo konserwatorskich na etapie koncepcji oraz projekt końcowy uzgodniony będzie z konserwatorem zabytków.
Realizację działań zgodnie z projektem odbudowy:
– poprawa stanu nawierzchni alejek parkowych, aby mogły z nich korzystać osoby niepełnosprawne, matki z wózkami z nawiązaniem do istniejącego układu alei historycznych; instalacja nowych ławek, koszy na śmieci i innych elementów małej architektury zapewniając miejsca do odpoczynku i rekreacji,
– wykonanie I etapu oświetlenia stylowymi lampami na terenie parku.
– odbudowa zabytkowej fontanny znajdującej się u stóp wzgórza zamkowego oraz zagospodarowanie przyległego do niej terenu.
Wszystkie zaplanowane prace mają na celu tworzenie warunków do ruchu na świeżym powietrzu, bardziej aktywnego spędzania wolnego czasu, spacerów, dając możliwości wsłuchania się w naturę. Poprawa stanu
infrastruktury parkowej, otaczająca natura to przepis na zdrowie i dobre samopoczucie lokalnego społeczeństwa.
W parku obecnie wyznaczone są tylko ścieżki i trasy do spacerowania. Park nie posiada w znacznej części oświetlenia, alejki są niszczone systematycznie przez warunki atmosferyczne (nawierzchnia żwirowa często się rozmywa ze względu na duże nachylenia terenu), utrudniony jest dostęp dla osób z niepełnosprawnością ruchową, osób starszych.
Park przez zdecydowanie większą część roku, jest miejscem spokojnym, cichym i mało uczęszczanym, służącym najczęściej osobom najbliżej mieszkającym.
Opracowanie interaktywnych tras wycieczek dla zwiedzających parku w Tarnobrzegu. Opracowanie interaktywnych tras wycieczek dla zwiedzających może przynieść wiele korzyści. Interaktywne trasy będą udostępniać różne informacje o parku, jego historii, przyrodzie i znaczeniu kulturowym, zawierać opis roślin, zwierząt, ciekawostki historyczne oraz opowieści związane z historycznymi miejscem.
Łączna wartość projektu: 992 972,84 EURO
Kwota środków przewidziana dla UM Tarnobrzeg: 500 729,16 EURO
Wkład własny 10% wydatków kwalifikowanych: 50 073,88 EURO
Jestem ZA i nie przeciw. Tylko nic nie ma o remoncie murów tych zewnętrznych i wewnętrznych przy arboretum i budynku kuchni, na ten przykład.
Tak poza tym to jeśli chodzi o alejki przy zniszczonej kuchni dworskiej, to najsomprzód powinna być wyremontowana kuchnia, a potem dopiero alejki. Wszak przewidziany jest remont tej kuchni, a jak remont to samochody będą dostarczać materiały budowlane i wszystko ostanie się zniszczone co zostanie wyrementowane.
i brak info o monitoringu terenu parku.
Na pewno będzie. W dzisiejszych czasach takie historyczne parki są monitorowane
Jak było TEchnikum Rolnicze, to wszystkie budynki, alejki i teren całego obiektu funkcjonował i był ładnie utrzymany !!! Po zrobieniu muzeum poza zamkiem wszystkie obiekty zostały zdewastowane, taki to przykład niegospodarności i zaniedbań ze strony władz miasta.
Nie było tak różowo. Za komuny była bylejakość wszędzie. Może budynki były w znośnym stanie, do użytku, a otoczenie to już nie do końca. Już w tym czasie park wymagał rewitalizacji czy jak się to zwie. Poza tym to czas niszczy to co na wierzchu i zależne od wielu czynników nawet warunków pogodowych.
Jak jeździli traktorami po parku to się dziwić
Nie ma pojęcia, co piszesz za komuny wiele razy były przeprowadzane prace dendrologiczne i arborystyczne, szczególnie na tulipanowcu, lipach i dębach. Jak wyglądała stołówka, internaty męski z salami i pomieszczenia gospodarcze. Gdyby nie technikum, to dziś już nawet po zamku nie byłoby śladu poza kupą ruin i gruzu ?!?!?! Wystarczy spojrzeć do jakiego stanu od 2007r., zostały doprowadzone te obiekty !?!
O fontannę też zadbali za komuny? Była i jest do dzisiaj w fatalnym stanie.
O alejki też zadbano? Były i są do dzisiaj w fatalnym stanie.
Za to teraz pięknie te rudery wyglądają i zadbali o utrzymanie obiektów demokrato !! Najlepiej wszędzie asfalty i kostka estetyku !!! Masz nad Zalewem w Machowie asfaltowy parking możesz ość pospacerować i do tego dużo wody !!!!
A kto pisze, że kostka ma być na alejkach? Czytałeś powyżej co napisano o planach wobec alejek? Najpierw przeczytaj , potem pisz.
Nerwy trzymaj na wodzy. Może mniej alkoholu wystarczy? Wpływa bardzo na agresywne zachowania.
Dzisiaj wigilia, podziel się opłatkiem z rodziną.
Nie pisz mi o swoich problemach, nie jestem lekarzem !!! Czytaj ze zrozumieniem, a jak nie rozumiesz, to nie odpisuj, jeszcze nie na temat! Idź się przejdź wybrukowaną Aleją Lipową i wyluzuj, bo nie trzymasz ciśnienia?!
Na koniec i tak być może za free wróci to wszystko do rodziny hrabiego. Miasto powinno wstrzymywać się z inwestycjami tam gdzie są roszczenia. Ewentualnie zawierać umowy z pozywającymi na mocy których zwrócą oni miastu nakłady w przypadku przegranej przez miasto
czy ktos ma tu na mysli palac tarnowskich w dzikowie?
Z tyłu u podnóża skarpy powinno się odtworzyć ogrody angielskie jakie były przed pożarem coś na wzór Łańcuta i Baranowa
Tam będą panele Hektary plastiku
Ja myśle, że prócz mieszkańców i odwiedzających ten parki i muzeum to najbardziej będą z tego terenu zadowolone kleszczyki 🙂 One są wszędzie a ten park im z pewnością zasmakuje 🙂
Park po rewitalizacji czyli wycince będzie pięknie komponował się z farmą fotowoltaiczną
Podobny park do dzikowskiego znajduje się przy zamku w Przecławiu koło Mielca. Warto zobaczyć jak tam to wygląda, tam jest chyba nawet piękniej niż tu było za Tarnowskich. Do programu rewitalizacji trzeba też włączyć remont obydwu mostków nad fosą
W fosie powinna być woda i jakieś ryby i kaczki pływać
To byłoby coś pięknego
Raczej nie. Jeśli będzie fosa z wodą bez przepływu to z czasem stęchlizną będzie czuć.
Przy dzisiajszej technologii hydrotechnicznej to nie problem ażeby z fosy nie śmierdziało
KIBLE ZROBIA????
Kible nie, gówno – tak
Przecie sławojka jest w Zomecku znaczy w Muzeum 🙂
Jaka sławojka ? W zamku jest WC z prawdziwego zdarzenia
Po nasemu sławojka 🙂
W Dzikowie na włościach hrabiego się mówi WC lub toalety. Musisz się dostosować wieśniaku
Podejrzewam, że za czasów hrabiego skrótu WC zapewne nie używali.
Kiedy nowi inwestorzy pojawia się w Tarnobrzegu? Kiedy ruszy budowa Akcelaratora?
Koniuszego trzeba by spytać
na sw dygdy co go nima nigdy
inwestorzy? hehe teraz wszystko raczej ucieka z tego kraju pod tymi rzadami sorry taki mamy klimat
Po co?
Po bo w Stalowej Woli? Tam stoi pusty.
Konieczny jest mnonitoring terenu by lumpenproletaryat nie niszczył tego co będzie wykonane.
Na terenie dawnej kuchni powinien powstać Hotel.
Monitoring miało być a nie mnonitoring.
Ja mam nadzieję że ten park będzie tak pięknie odrestaurowany że będzie wizytówką miasta bo póki co jego stan jest tragiczny i służy przede wszystkim degustatorom tanich trunków
Żeby taki był to trzeba najpierw się nim solidnie zająć. Po remontach, sadzeniach, budowie alejek trzeba założyć kamery i często powinni go odwiedzać Strażnicy Miejscy, Milicja.
Do takiego stanu kolejno wszyscy rządzący w mieście z radnymi do takiej ruiny po przeniesieniu szkoły ten obiekt doprowadziły !!!!