Budżet Podkarpacia na 2025 rok, stanowiący najważniejszy dokument dla funkcjonowania samorządu województwa, został przyjęty przez radnych województwa. Łączna wartość budżetu wynosi 2,68 mld złotych, z czego 48,4% przeznaczono na wydatki bieżące, a 51,6% na majątkowe.
Planowane dochody wyniosą 2,54 mld złotych. Na wieloletnie inwestycje zaplanowano 1,05 mld złotych, na jednoroczne 330,8 mln złotych. W sumie na inwestycje przeznaczono 1,38 mld złotych, co oznacza wzrost o 25,9% względem roku 2024.
„Chciałbym podkreślić, że budżet ma bardzo proinwestycyjny charakter i wychodzi naprzeciw założeniom naszej strategii. Warto również zaznaczyć, że deficyt jest na niskim poziomie i nie wymaga zaciągania żadnych zobowiązań” – mówił marszałek Ortyl.
INFRASTRUKTURA DROGOWA
Projekt budżetu na 2025 rok zakłada przeznaczenie 1,08 mld złotych na infrastrukturę drogową, co w porównaniu z rokiem poprzednim stanowi wzrost o 20%. Do kluczowych projektów należą:
– budowa nowego odcinka drogi nr 855 Zaklików – Stalowa Wola wraz z mostem na Sanie za 134,1 mln złotych
– rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 872 z Nowej Dęby do Niska za 97,4 mln złotych
– budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 865 z węzłem drogowym obwodnicy Jarosławia i mostem na Sanie za 95,7 mln złotych.
SEKTOR ZDROWIA
Sektor ochrony zdrowia otrzyma wsparcie na inwestycje w wysokości 184,3 mln złotych. W tej kategorii kluczową rolę odgrywa budowa lądowiska dla helikopterów przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie, która kosztuje 57,6 mln złotych i jest etapem przygotowawczym do utworzenia Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej.
Dodatkowo realizowane będą m.in. przebudowa Kliniki Neurochirurgii w tym samym szpitalu za 5,1 mln złotych oraz zakup rezonansu magnetycznego dla szpitala w Tarnobrzegu za 7,5 mln złotych.
KULTURA I DZIEDZICTWO REGIONALNE
W dziedzinie kultury i dziedzictwa regionalnego zaplanowano wydatki w wysokości 38,1 mln złotych. Obejmują one m.in. budowę Nowej Sceny Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (3,6 mln złotych), modernizację Pałacu Biskupiego w Krośnie (3,3 mln złotych) oraz restaurację Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu (2,8 mln złotych).
Województwo przewidziało także wsparcie rozwoju infrastruktury lotniczej poprzez podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka” o 15 mln złotych oraz dotacje dla służb mundurowych w wysokości 1,6 mln złotych, mające na celu poprawę bezpieczeństwa i jakości usług publicznych.
info: Adrian Biernacki/Biuro Prasowe UMWP
foto: Krzysztof Witek/Biuro Prasowe UMWP
W przyszłym ma znaleźć się podobno bocznica do strefy w Stalowej Woli oraz budowa lotniska w Turbii
to chyba dobrze? losieku
losieku a coz ty robis na galicyji?
Plawiaku pisze bo wstydzi się plawa
Zdrowych na nogi świąt bo na rozum już dawno za późno życzy Osiek vel Wojtek Norbert mikpodl13 i inne tam pławskie gunwo chorrorek 🙂
Chodorek prawa ręka Nadbereżnego i przewodniczący Rady Nadzorczej Elektrociepłowni Stalowa Wola oraz były prokurent Stali Stalowa Wola.
W PLAWIE LOTNISKO??? CHYBA KOMUS MOZG WYGIELO, STAMTAD KTO TYLKO ZYW TO UCIEKA OD ALUMINIOWEGO SYFU Z HUTY I FELG.
jak lotnisko to tylko w dzikowie
Z tego co mi wiadomo od starszych mieszkańców to było przed wojną na os.Mokrzyszów
A juści, że było lotnisko. O nim nawet pisano w Tygodniku Nadwiślańskim.
A Tbg dostanie ok. 5 000zł na remont jakiegoś chodnika aby nie było, że nam nic nie dali.
Ale po co takie duże pieniądze temu miastu się należą ale na Podkarpaciu jest więcej miast niż stw i tbg i nie pisze czy bez robicie spadnie bo co z tego widać to rośnie a malo jest chętnych na pracę w Biedronce i Lidlu
Dodatkowo realizowane będą m.in. przebudowa Kliniki Neurochirurgii w tym samym szpitalu za 5,1 mln złotych oraz zakup rezonansu magnetycznego dla szpitala w Tarnobrzegu za 7,5 mln złotych.
Łomatko a cóż takiego jest w tej aparaturze, że aż 7,5 mln zł kosztuje? Pozłacany jakiś?
Kto będzie obsługiwał?
W przypadku Tarnobrzega pieniądze dla szpitala na maszynę do rezonansu. Pomijając że na szpital a nie np. na drogi, to nawet nie na oddział chorób wewnętrznych. Ale w sumie dla większości ludzi spoza Tarnobrzega wystarczy zakład radioterapii, jezioro zalewowe i dojazd do niego obwodniczką śródmieścia.
A gdzie kasa na podstawowe potrzeby szpitala w Tarnobrzegu? Brak zasłon/ żaluzji przy oknach oddziałów usytuowanych od strony południowej i zachodniej. W lecie w upalne dni pobyt na takich oddziałach jest nie do zniesienia !!! Gorzej niż w Afryce !!!
Urząd marszalkowski .czyste marnotrastwo środków.