Do końca bieżącego roku w Tarnobrzegu opracowany zostanie Plan Ogólny Miasta. Jest to dokument planowania przestrzennego, stanowiący akt prawa miejscowego i bazę w zakresie ustalania przeznaczenia terenu, określenia sposobu zagospodarowania i warunków zabudowy w sporządzanych miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego oraz stanowiący podstawę do wydawania decyzji o warunkach zabudowy.
O szczegółach dotyczących opracowywania Planu Ogólnego Miasta, władze Tarnobrzega informują w trakcie spotkań osiedlowych. Pierwsze odbyło się w minioną niedzielę na osiedlu Sobów.
– Zgodnie z zapowiedzią rozpoczęliśmy spotkania z mieszkańcami tarnobrzeskich osiedli w celu poinformowania ich o zmianach w zagospodarowaniu przestrzennym miast. Ważną i dużą zmianę w tym zakresie wprowadza Plan Ogólny Miasta – informuje w mediach społecznościowych prezydent miasta.
– Podczas spotkań każdy, tak jak dziś będzie mógł indywidualnie zapytać o swoją działkę pracowników urzędu – dodaje Łukasz Nowak.
Terminy najbliższych spotkań:
– 12 lutego godzina 17.00 w Zakrzowie (Dom Osiedlowy ul. Spokojna 9)
– 16 lutego godzina 17.00 (Remiza OSP) w Wielowsi
W ramach reformy planistycznej każda gmina w Polsce ma obowiązek sporządzić dokument jakim jest plan ogólny, który zastąpi dotychczas obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z ustawą, plan ogólny powinien zostać uchwalony do końca 2025 r. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego utraci swoją moc z dniem 31 grudnia 2025 r.
Obowiązkowo plan będzie ustalał:
– strefy planistyczne, w tym ich profil funkcjonalny (określenie sposobu zagospodarowania poszczególnych terenów),
– gminne standardy urbanistyczne (określenie maksymalnej nadziemnej intensywności zabudowy, maksymalnej wysokości zabudowy, maksymalnego udziału powierzchni zabudowy oraz minimalnego udziału powierzchni biologicznie czynnej).
Gminy opracowując plany ogólne jako nowe dokumenty planistyczne, powinny ująć w nim aktualne potrzeby rozwojowe. Gminy bez strategii, ale mające plan ogólny, od początku 2026 r. nie będą mogły go zmienić, ponieważ kolejne zmiany planu ogólnego wymagać będą uwzględnienia strategii.
foto: Łukasz Nowak prezydent Tarnobrzega/facebook
Ściągajcie lepiej jakieś nowe firmy do machowa a nie pierdołami sie zajmujecie
Jakbyś miał jakiekolwiek pojęcie, to nie pisałbyś bzdur. Bo miasto nie może nic prawnie zrobić na Naszej strefie.
Rozumiem że to żart
Ale po co na strefie jak w centrum miasta i w pobliżu stoją puste lokale do wynajęcia
Jak masz pomysł aby to nie stało puste to wal do prezydenta z tymi pomysłami i aby ludzie byli zadowoleni jak ci się to uda to możesz napisać na nw24
Ty tak poważnie czy jaja se robisz ?
„Norbert Mastalerz został 1 sierpnia 2024 roku nowym dyrektorem tarnobrzeskiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu S.A i szefem Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EuroPark „WisłoSan”. TSSE EuroPark „WisłoSan” działa na terenach województw: podkarpackiego, lubelskiego i mazowieckiego”. Więc niech się wreszcie weźmie do roboty, jak jego poprzednik ze Stalowej Woli, który obecnie jest v- ce prezydentem, a jak piastował funkcję dyrektor ARP, to zrobił wiele dobrego dla strefy w Stalowej !!! Niestety u nas efektów i rezultatów pracy pana Norberta Mastalerza brak !?!?!?!?
machow to juz przeszlosc
Teraz czekam na plany poprawy, przebudowy, naprawy, wszystkich ścieżynek rowerowych w Tarnobrzegu i okolicy. Należy to poczynić wspólnie z RDM.
Ponadto oczekuję rozpoczęcia planowania wytyczenia szlaku Wiślanej Trasy Rowerowej od Baranowa Sandomierskiego, poprzez Tarnobrzeg i Sandomierz w porozumieniu z Urzędami Miasta i Gminy B.Sandomierski i Urzędem Miasta w Sandomierzu.
mapa.wirtualneszlaki.pl/wtr/#12/50.5758/21.6515/OSM_Klasyczna-Punkty-Wislana_Trasa_Rowerowa
Któś na mapie w podanym wyżej linku wyznaczył taką trasę od B.Sandomierskiego przez Tarnobrzeg i do Sandomierza, ale to tylko na mapie. Pora zweryfikować trasę i przeprowadzić ją bezpieczniejszymi dla rowerzystów ścieżkami.
I z czasem poczynić starania o fundusze na takie cele jak wyżej opisane.
Brakuje nam bardzo ścieżek rowerowych!, czekamy…
Przede wszystkim koniec z półśrodkami. Na ulicach z ciągami pieszo-rowerowymi po obu stronach jezdni ciąg po jednej stronie powinien być przebudowany na dwukierunkową drogę rowerową z asfaltową częścią do jazdy i kostkową częścią zapasową do zatrzymania i dla pieszych, a ciąg po drugiej stronie powinien być oznaczony jako droga piesza z dopuszczonym ruchem rowerowym. Na ulicach z jednym ciągiem pieszo-rowerowymi powinien być on przebudowany na wspomnianą drogę rowerową. Ulice z prędkością dopuszczalną nie większą niż 30 km/h powinny być pozbawione ciągów dla rowerzystów, z wyjątkiem kontrapasów rowerowych na dostatecznie szerokich jezdniach.
Poniżej pełny adres w sprawie Wiśłanej Trasy Rowerowej:
https://mapa.wirtualneszlaki.pl/wtr/#12/50.5758/21.6515/OSM_Klasyczna-Punkty-Wislana_Trasa_Rowerowa
Zapewne ukaże się za dwie doby.
A czy czasem nie ma ustawy , że jeżeli działka jest w mieście to nie trzeba jej przekształcać z rolnej na budowlaną.
Kolejny etap robienia czegoś co jest niepotrzebne , ale dla niekumatej gawiedzi „ładnie brzmi” . Przecież jest coś co nazywa się „plan zagospodarowania przestrzennego” . Tarnobrzeg takowe posiada dla różnych części miasta . Takie plany mozna zmieniać . Co jest w danym planie , dotyczącym danego miejsca można sprawdzić w BIP dla Tarnobrzega . Nie potrzeba do tego zadnego „ogolnego planu miasta” . Jak się nie ma konkretów to się zajmuje pierdołami i pierd..niem na ten temat . Czuć w tym „rękę” pana przewodniczącego RM . On lubi zajmować się ględzeniem o niczym . A Nowak i Kalinka nic nie potrafią . Ot taka stara komusza zasada żywcem wyjeta z komedii Barei . ” ….po co jest ten miś ? No właśnie : po co ? – Otóż to .Nikt nie wie po co , dlatego nie musisz obawiać się , że ktoś zapyta… ” Mieszkańcom Tarnobrzega gratuluję raz jeszcze wyboru …. Wybraliście taką „ekipę” że duch Barei dostał ze śmiechu czkawki …..
Jakie spotkania znowu ? Panie Prezydencie mamy XXI wiek. Takie projekty planów powinny być do wglądu na stronie miasta. Naprawdę aż tak nisko upadliśmy ?
Jak urzędnicy poprzedniej ekipy mówili na spotkaniach ze prawie wszystko jest na BIP- ie UM to ich ròwnno z ziemią że niby kto tam zagląda i też był XXI wiek.
Ludzie masowo będą przekształcać pola orne na budowlane to i kasa będzie w budżecie miasta szkoda , że kosztem mieszkańców
Czyli mieszkańcy również zyskają bo wartość działek wzrośnie.Wiec w czym.masz problem?Działki nie maszsz do przekształcenia?.Żale do siebie a nie dorabiaj ideologii