Końcem stycznia br. w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie podpisano umowę partnerską na realizację wspólnego polsko-ukraińskiego projektu. W jego efekcie nad Jeziorem Tarnobrzeskim powstanie centrum ratownictwa i koordynacji transgranicznych działań ratowniczych.
W październiku ubiegłego roku, Rada Miasta Tarnobrzega jednogłośnie podjęła uchwałę o przekazaniu w formie darowizny Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, działki nad Jeziorem Tarnobrzeskim, pod budowę Podkarpackiego Centrum Ratownictwa.
Na działce o powierzchni 0,7755 ha, leżącej wzdłuż ulicy Zeglarskiej, w sąsiedztwie przystani kajakowej, ronda, ulic Siarkowej i Kajakowej, powstanie budynek o powierzchni min. 800 m2, z częścią administracyjno-biurową i częścią garażową z pomieszczeniami technicznymi.
Budowa Podkarpackiego Centrum Ratownictwa w Tarnobrzegu zwiększy możliwości zarządzania i koordynowania transgranicznych działań ratowniczych. Lokalizacja nad Jeziorem Tarnobrzeskim pozwoli m.in. na ćwiczenia śmigłowcowe z użyciem podwieszanych tzw. „bigbagów”, które umożliwiają nabieranie wody wprost z akwenu i szybkie gaszenie pożarów lasów. W obiekcie znajdą się m.in. 4 stanowiska garażowe dla pojazdów ratowniczych z myjnią, sala dydaktyczna, sala edukacyjna, pomieszczenie dla służby dyżurnej, pomieszczenia socjalne, magazyny sprzętowe, warsztat naprawczy, bank powietrza ze sprężarkownią – czytamy w informacji prasowej.
Wartość zadania wyniesie, w zależności od kursu euro 16 mln zł, z czego 2,5 mln euro to dotacja ze środków europejskich, a 1 mln 100 tys. zł to wkład własny z budżetu państwa. Częściowo ten wkład własny zostanie pokryty z rezerwy województwa.
Po stronie Tarnobrzega jest m.in. przygotowanie dokumentacji dróg dojazdowych do obiektu oraz sfinansowanie ich remontu. O pomocy finansowej w tej kwestii mówiła podczas październikowej sesji RM Wojewoda Podkarpacka Teresa Kubas-Hul, cyt: Obiecuje, że zrobię wszystko żeby znaleźć częściowe finansowanie tych inwestycji. Dlaczego mówię częściowe? Dlatego, że z tych programów którymi my dysponujemy, nigdy nie ma 100 procent, tylko zawsze jest wkład własny również ze strony samorządu” – koniec cytatu.
Po stronie ukraińskiej planowany jest zakup 3 specjalistycznych wozów strażackich, które zostaną rozmieszczone w górskich jednostkach straży pożarnej w obwodzie iwanofrankiwskim. Jeden z nich to specjalistyczny pojazd ratowniczy wyposażony w zrobotyzowany system gaśniczy i dron, który pozwoli strażakom szybko dotrzeć do miejsca pożaru i skutecznie zbierać dane, oceniać oraz kontrolować sytuację na miejscu.
Ważnym częścią projektu będą polsko-ukraińskie warsztaty szkoleniowe dla strażaków oraz kampania społeczna, w której zaplanowano: 6 sesji szkoleniowych dla łącznie 110 osób z Polski i Ukrainy, działania edukacyjne dla dzieci – konkursy z lekcjami mistrzowskimi i obozami (łącznie 450 uczestników, partner ukraiński), seminaria na temat zagrożeń klimatycznych i metod zapobiegania dla samorządowców (łącznie 200 osób w obu krajach.
Oczekuje się, że projekt znacznie poprawi zdolność reagowania na pożary lasów i zmniejszy ich skutki, a także pozwoli na efektywne wykorzystanie zasobów sprzętowych.
Tytuł projektu: „Leśny amulet: Budowanie odpornego i innowacyjnego rozwiązania przeciwpożarowego” (akronim: FABRICS)
Dofinansowanie z UE: 2,35 mln euro (90% wartości całego przedsięwzięcia)
Lider projektu: Fundacja Rozwoju Inicjatyw Publicznych (UA)
Partnerzy: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie oraz 4. Państwowa Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Oddziału Głównego Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy w obwodzie iwanofrankiwskim
info: materiały prasowe, własne
foto i wizualizacje: materiały prasowe
Garaże, myjnia i trzy wozy strażackie, które zostaną rozmieszczone w górskich jednostkach straży pożarnej w obwodzie iwanofrankiwskim. Niesamowity projekt ??? To chyba nie jest miejsce na takie inwestycje !!!