Tarnobrzeg: Będzie można zaparkować i… się schronić?

Wybudowanie w Tarnobrzegu nowych miejsc parkingowych, służących jednocześnie jako schrony, rozważają władze miasta. W Tarnobrzegu schronów nie ma, najbliższe znajdują się w Nowej Dębie.

Jest nowa ustawa o obronności, w ramach tego projektu będziemy rozważać możliwość budowy dodatkowych parkingów w mieście, które maja służyć jako schrony. Beda się pojawiały na to pieniądze, jeżeli tylko będzie taka możliwość, będziemy próbowali w ta stronę iść – poinformował w trakcie comiesięcznego live chatu prezydent Tarnobrzega.

Dokument, o którym wspomina Łukasz Nowak, to ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku. Nałożyła ona szereg obowiązków nie tylko na wojewodów, komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej, ale także na samorządowców i marszałka województwa.

OBOWIĄZKI WŁADZ

Zadania, które zostały określone w ustawie można podzielić na cztery podstawowe grupy. Pierwsza grupa to przygotowanie organów administracji publicznej do działania zarówno w czasie pokoju, jak i na wypadek wojny. Kolejne zadania to: przygotowanie ludności do właściwego zachowania się w sytuacji wystąpienia zagrożenia, działania związane z możliwością wystąpienia zagrożenia oraz te związane z wystąpieniem zagrożenia. W przypadku wójtów, burmistrzów i prezydentów tych zadań jest 25, w przypadku starostów – 26.

To między innymi kierowanie, koordynowanie, nadzorowanie zadań ochrony ludności i obrony cywilnej, organizowanie współpracy między podmiotami ochrony ludności i obrony cywilnej, tworzenie i utrzymywanie zasobów ochrony ludności oraz infrastruktury niezbędnej do realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej oraz zaopatrzenia w wodę, ewidencjonowanie podmiotów i zasobów ochrony ludności na obszarze gminy.

Ponadto powiadamianie, ostrzeganie i alarmowanie ludności o zagrożeniach na obszarze gminy, planowanie liczby i pojemności obiektów zbiorowej ochrony, zapewnienie funkcjonowania urzędu gminy i starostwa w czasie wojny, czy organizowanie udzielania pomocy humanitarnej na obszarze powiatu.

WYMAGANA POJEMNOŚĆ OBIEKTÓW ZBIOROWEJ OCHRONY

Pojemność obiektów zbiorowej ochrony musi być zaplanowana w taki sposób, aby zapewnić schronienie:

– w granicach administracyjnych miast we wszystkich obiektach zbiorowej ochrony – dla co najmniej 50%, w tym w budowlach ochronnych – dla co najmniej 25%,

– poza granicami administracyjnymi miast we wszystkich obiektach zbiorowej ochrony – dla co najmniej 25%, w tym w budowlach ochronnych – dla co najmniej 15 % – przewidywanej liczby mieszkańców przebywającej w sytuacji zagrożenia.

FINANSOWANIE Z PKB

Aby można było zrealizować te wszystkie zadania, potrzebne są na ten cel pieniądze. W budżecie państwa zostały zabezpieczone środki w wysokości 0,3% PKB, a z tego połowa, czyli 0,15% to fundusze, które trafią do wojewodów, a poprzez wojewodów na realizację różnego rodzaju zadań, które będą przygotowane i wdrażane przez samorządowców. Pieniądze te mogą być wykorzystanie na budowę budowli ochronnych, na modernizację i adaptację istniejących obiektów, organizowanie miejsc doraźnego schronienia.

Środki te mogą być przeznaczone również na tworzenie i utrzymanie zasobów ochrony ludności, w tym rozwój krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, ochotniczych straży pożarnych i podmiotów ochrony ludności, zakupy i modernizację sprzętu, w tym sprzętu teleinformatycznego, budowę i utrzymanie baz magazynowych oraz szkolenia i edukację.

W Tarnobrzegu schronów nie ma

W 2023 roku Państwowa Straż Pożarna przygotowała ogólnodostępną aplikację, dzięki której można sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy schron, ukrycie i miejsce doraźnego ukrycia. Inwentaryzacji zostały poddane wszystkie pomieszczenia, które należą do instytucji państwowych, samorządów, wspólnot, spółdzielni i podmiotów gospodarczych prowadzących działalność użyteczności publicznej.

Jak wskazuje aplikacja, w Tarnobrzegu nie ma żadnego schronu, najbliższe znajdują się w Nowej Dębie. Jedno miejsce ukrycia zlokalizowane jest w budynku Poczty Polskiej przy ulicy Sokolej. Oprócz tego są miejsca schronienia doraźnego, w piwnicach budynków.

Aplikacja jest dostępna na stronie PSP – link tutaj

źródło: własne, Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
rowerowy
54 minut temu

Z czego zostanie sfinansowana budowa? Z kredytu?

JJJWWPP
13 minut temu

Super brawo

Postaw mi kawę na buycoffee.to
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content