Selektywna zbiórka tekstyliów to obowiązek gmin od 1 stycznia 2025 r. Odpady te nie mogą być już wyrzucane do kontenerów ze zmieszanymi. Cześć miast w Polsce zamierza postawić lub już to zrobiła, dodatkowe kontenery zbierające tekstylia. Tarnobrzeski magistrat wprowadzenia takiego rozwiązania nie planuje. Powód tej decyzji to dodatkowe koszty.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, od 1 stycznia 2025 r. PSZOK-i mają obowiązek przyjmowania odpadów tekstyliów i odzieży. Odpady tekstylne nie mogą być już przez konsumentów wyrzucane do kontenerów z odpadami zmieszanymi. Nowe przepisy zobowiązują gminy jedynie do zapewnienia minimum jednego punktu odbioru takich odpadów, a obowiązek dostarczenia zużytych tekstyliów do takiego punktu spoczywa na mieszkańcach.
W Tarnobrzegu tekstylia można przywozić do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, mieszczącego się przy ul. F. Rusinowskiego 1. Według władz miasta, mieszkańcy są przyzwyczajeni do takiego rozwiązania.
– W Tarnobrzegu mieszkańcy są przyzwyczajeni do oddawania odpadów tekstylnych i odzieży do PSZOK, ponieważ miasto taki odbiór prowadzi już od dawna, nie jest on nowością dla mieszkańców – wyjaśnia wiceprezydent Tarnobrzega Kamil Kalinka, w odpowiedzi na interpelację złożoną przez radnego Adama Rębisza.
– Na dzień dzisiejszy z obserwacji wynika, iż odbiór na PSZOK odpadów tekstylnych (zniszczonych, brudnych, podartych ubrań) jest wystarczającą formą odbioru odpadu. W roku 2023 zebrano na PSZOK 12 t odzieży, a w roku 2024 jest to już 18,7 t. – dodaje.
DODATKOWYCH KONTENERÓW NIE BĘDZIE
Władze Tarnobrzega zdecydowały, że dodatkowe kontenery na tekstylia nie pojawią się przy śmietnikach. Dlaczego? Wiceprezydent tłumaczy, że miasto chce uniknąć generowania dodatkowych kosztów.
– Każdy taki odbiór to dodatkowe wydatki podnoszące koszty funkcjonowania systemu odbioru odpadów, a tym samym podnoszące opłatę za odbiór odpadów dla mieszkańców – wyjaśnia Kamil Kalinka.
UBRANIA I TEKSTYLIA DO KONTENERA ORGANIZACJI CHARYTATYWNEJ
W dalszym ciągu ubrania i tekstylia w dobrym stanie, można wrzucić do kontenera organizacji charytatywnej. O szczegóły dot. ich funkcjonowania zapytał radny Rębisz. W odpowiedzi udzielonej przez wiceprezydenta Kalinkę cyt:
” W dzisiejszej dobie mieszkańcy chętnie oddają używaną odzież i tekstylia w dobrym stanie (a to nie odpad) do kontenerów zlokalizowanych przy altanach śmietnikowych lub do stowarzyszeń zajmujących się pomocą charytatywną. Mocno rozwinął się również rynek wtórny odzieży używanej. Kontenery nie zostały umieszczone na gruncie gminy. Zostały umieszczone prawdopodobnie na podstawie porozumień lub umów cywilnoprawnych zawartych z właścicielami gruntu lub administratorami altan, w związku z tym Miasto Tarnobrzeg nie posiada informacji o ilości, ani o losie ubrań zebranych w tych kontenerach. Z obserwacji funkcjonujących kontenerów widzimy, iż utrzymanie porządku wokół nich jest problematyczne„.
Ooo, w mieście cool-tury i tematów zastępczych ktoś poruszył temat odpadów. Choć rozstrzygnięcie sprawy było tak łatwe do przewidzenia, że w sumie szkoda o tym gadać.
Słuszne. Nowe przepisy zobowiązują gminy do zapewnienia minimum jednego punktu odbioru
tekstyliów, ale nie nakładają obowiązku ustawiania dodatkowych kontenerów. Tarnobrzeg spełnia wymagania poprzez PSZOK, a decyzja o braku dodatkowych kontenerów wynika z kalkulacji kosztów. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na obniżenie opłat za odpady, edukację ekologiczną, wsparcie PSZOK, pomoc organizacjom charytatywnym lub inwestycje proekologiczne.
O czym ty bredzisz człowieku ? „Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na obniżenie opłat za odpady, edukację ekologiczną, wsparcie PSZOK, pomoc organizacjom charytatywnym lub inwestycje proekologiczne… ” Już widzę „edukację ekologiczną” i „obniżenie opłat za odpady” . Czekam na obniżkę opłat .
A propos co ze spalarnią ? W Stalowej Woli i innych miastach nie ma problemu . A u nas co ? Płaczcie i płaćcie ?
Przecież ludzie nie chcą, spalarni było referendum i malo było zainteresowania.
jeżeli referendum jest wiążące to ludzie opowiedzieli się za spalarnią. Nie manipuluj bo zasady były jasne przed referendum!!!!
Ale o dziwo referendum nie było wiążące z tego co kojarzę. Chyba nie poszło wymaganej minimalnej ilości osób, które chciały wziąć udział w tej szopce.
Kolejna z mózgiem w kieszeni . Referendum pokazało ze ludzie chcą spalarnię .
Spalarnia TAK, ale pod warunkiem, że miasto ją zbuduje i będzie się nią zajmować a NIE obcy.
To sprawa dla Rady Miasta i radnych . Mnie interesuje efekt , a nie kto to ma robić . Inni potrafią dogadać temat , a u nas , jak widać , dogadał się Mastalerz z pisiorstwem , zeby temat utrącić . Jeszcze udają ze przejmują się ekologią
jak najbardziej wielke TAK dla budowy spalarni. jednak mieszkańcy zamanipulowani postulatami lokalnej konfederacji opowiadali się dość głośno jakie to szkody wyrządzi. i to wystarczyło.
to nie są żadne kontenery organizacji charytatywnych, tylko januszeksu ze Skarżyska Kam, która to firma płaci jakieś ryczałtowe grosze PCK za umieszczanie logo PCK na ich kontenerach. Szmaty są segregowane, część w lepszym stanie idzie do szmateksów, a reszta przerabiana jest na czyściwo
I bardzo dobrze bo ja już mnóstwo ubrań w bardzo dobrym stanie jak spodnie, sukienki, kurtki, płaszcze, bluzki, swetry – większość z metkami znanych marek modowych wrzuciłam i wrzucam do tych kontenerów więc może komuś się jeszcze przydadzą zamiast wyrzucać je do śmietnika a mam taką zasadę że jak coś kupię to chodzę w tym góra sezon lub max 1 rok więc niemożliwe jest żeby taki ciuch zniszczyć w tak krótkim czasie żeby nie nadawał się do chodzenia a na handel internetowy ubraniami jak niektórzy nie mam czasu
Mi jak się coś znudzi to sprzedaje za pół ceny przez portal aukcyjny i zazwyczaj szybko znajduje się klient a jak jest metka znanej firmy to nawet w godzinę można sprzedać
I tutaj wasz tok myślenia jest mylny większości to tylko się nadaje na czyściwo i segregację pracowników pracujących w dyskontach odzieży ale nie znam tyle firm co potrzebuje w dużych ilościach czyściwo
Oj zdziwiłbyś się jak czyściwo jest potrzebne szczególnie na warsztacie gdzie używa się w dużych ilościach olejów smarów rozpuszczalników i innych substancji do konserwacji sprzętu
Pytanie kto to będzie egzekwował wgl… I targał szmaty na pszok. Może jak ktoś ma worek to ok. Ale jedna pojedyncza szmatę?
A kto ci każe iść z jedną dziurawą, ufajdaną i wyświechtaną koszulą ? Naprawdę przeraża mnie ludzka głupota
A co koszula sama się zaniesie do PSZOK?
Zrobiła mi się dziura w skarpecie. Dzisiaj jadę parę skarpetek oddać na PSZOK. Niestety muszę pojechać samochodem bo daleko mam do niego. Zmarnuję czas, paliwo i zanieczyszczę atmosferę z powodu jednej pary skarpetek.
Nawet skarpet nie potrafią wyprodukować. Po kilku użyciach nadają się do wyrzucenia.
Babki to kiedyś cerowaly skarpety a teraz po kilku praniach do wyrzucenia
mnie jak sie podrze jedna skarpetka, to ją wyrzucam do zmieszanych, a drugą zostawiam do kolekcji i kiedyś sama znajdzie parę. Nie wyrzucam skarpet bez pary. Mam na to specjalne pudełko
Odpowiedź prezydenta jasno daje odpowiedź ze ci ktorzy mają prawdziwe szmaty które sie do niczego nie nadają, wiozą je na pszok, ale reszta ludzi którzy ma zwykłe ubrania wrzuca je do kontenera. Jesli nie wiemy czy ciuchy sie nadają, to rownież wrzucamy do kontenera. Tak było zawsze ,nic sie nie zmieniło.
Podnieśli opłaty za śmieci a będą odbierać papier i plastiki tylko raz w miesiącu zamiast 2 razy!!!! Zrobili sobie u klientów darmowe przechowywanie śmieci !!! Zaraz zacznie się wywożenie śmieci do lasu jak zaczną śmierdzieć w piwnicach!!!! BRAWO
Jest dla mnie SZOK , że w Tarnobrzegu jest PSZOK !!!
Już widzę jak starsi ludzie biegną na Rusinowskiego żeby oddać parę szmatek.
Cały czas koszty, kiedy wreszcie weźmiecie się za tych co za śmieci nie płacą
Czyli nic się nie zmienia
Szmaty ladujemy jak dotychczas
Szczerze to mnie również do niczego nie potrzebny ten pojemnik. Wszystko wrzucam do kontenera na ubrania, a firma która sie tym zajmuje i tak to potem sortuje i wybierają tylko najlepsze ubrania na eksport do innych krajów, resztę przerabiają na surowiec wtórny. Więc PSZOK mi tu nie potrzebny do niczego, to juz jest, nic nie trzeba dokładać
Żaden export do innych krajów bo to do Polski przywozi się ciężarówkami tony używanych ubrań z zachodniej Europy a z tych kontenerów ubrania które są w dobrym stanie idą do dezynfekcji i potem do ciucholandów a reszta tak jak napisałeś na szmaty
Ja mówię o kontenerach W POLSCE . Z naszych kontenerów ciuchy idą do krajów wschodnich, do Afryki. Nie wiem jak duża ich część, ale oni to jakoś sortują, albo ręcznie albo wizualnie. No dezynfekcja tu nie pomoże, musi to być wyprane. Pewnie im sie to opłaca. A taki PSZOK to co robić? Oni nie mają zielonego pojęcia na ten temat, ani nie nigdzie nie przekazują, ani żadnych umów z odbiorcami. Oddawanie czegokolwiek na PSZOK=MARNOWANIE . No prosta sprawa
A to już wiem skąd te murzyny co ich czasem pokazują w telewizji mają buty dresy i koszulki z logo zachodnich firm
Ja również nie widzę potrzeby dostawiania kolejnych pojemników i płacić za dodatkowe kursy samochodu z załogą do odbioru odzieży. Jak u nas wygląda segregacja najlepiej widać w kontenerach przy blokach wielorodzinnych. Od lat nie wyrzucam odzieży do śmieci zmieszanych. Często lepsze rzeczy szczególnie dziecięce wydawaliśmy rodzinie lub znajomym. Pozostałe w miarę dobre wywożę do kontenerów, a gorsze do PSZOK. Jaki to problem dwa, trzy razy w roku podjechać na PSZOK. Zwykle większe porządki z odzieżą robimy dwa razy w roku, w trakcie świątecznych porządków.