Ratują migrujące płazy przed samochodami, chcąc zadbać o ptaki rozdadzą budki lęgowe, kolejny raz policzą bociany – to tylko cześć akcji, przeprowadzanych wiosną przez Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników. Wkrótce miłośnicy dzikiej natury będą świętować kolejny sukces, powołanie trzech nowych rezerwatów przyrody.
PŁAZY
Wiosna wkroczyła do Polski już jednoznacznie. Rozpoczęły się okresy godowe u wielu gatunków zwierząt. Jednym ze zjawisk są wiosenne migracje płazów. Traszki, żaby oraz ropuchy, odbywają coroczne wędrówki do zbiorników wodnych w których to odbędą gody, złożą skrzek, a następnie rozwinie się kolejne pokolenie płazów.
Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników w tym roku podjęło działania aby w znanym sobie miejscu masowej migracji płazów, skutecznie zabezpieczyć jak największą ich ilość, nie dopuszczając do masowej masakry na drodze powiatowej.
– Wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Tarnobrzegu oraz Zarządem Dróg Powiatu Tarnobrzeskiego, doprowadziliśmy do powstania 500 metrowej długości płotków zabezpieczających przed wkraczaniem płazów na jezdnię. Płotki są tak zaprojektowane, aby płazy przekierować do specjalnych przejść pod jezdnią, które prowadzą wprost do zbiornika wodnego, w którym to mogą odbyć gody – informuje Janusz Wepsięć, prezes PTP.
– Ponadto członkowie i sympatycy naszego Towarzystwa, regularnie patrolują odcinek drogi w celu bezpiecznego przenoszenia płazów na drugą stronę drogi, wprost do zbiorników. Droga na której prowadzona jest akcja, to odcinek drogi powiatowej relacji od DK 9 przez tzw. Zwałkę w kierunku Dąbrowicy, gm. Baranów Sandomierski – kontynuuje.
– Z naszych szacunków wynika, że z powodu braku odpowiednich zabezpieczeń, w roku ubiegłym na tym odcinku zginęło około 2 tyś osobników płazów, głównie ropuchy szarej ale również żab i traszek – dodaje.
BUDKI
Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników po raz czwarty będzie przeprowadzać akcję „Ptasie domki”, w ramach której będą rozdawane budki lęgowe dla ptaków. Tegoroczna edycja będzie miała inną formułę, ponieważ budki rozdawane mieszkańcom będą do samodzielnego montażu. Ta forma ma zachęcić całe rodziny do wspólnej aktywności, aby rodzice wspólnie z dziećmi lub dziadkowie z wnukami, spędzili czas na samodzielnym montażu budek z gotowych już elementów, a następnie wieszali w odpowiednich do tego celu miejscach.
– W ramach tegorocznego zadania przeprowadzimy również warsztaty z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej na 10 w Tarnobrzegu, gdzie po merytorycznym wstępie, również uczniowie będą samodzielnie montować budki. Opracowana zostanie również broszura opisująca, różne modele budek oraz gatunki ptaków które z nich skorzystają – wyjaśnia prezes PTP.
Zadanie będzie sfinansowane ze środków Miasta Tarnobrzega w ramach zadania publicznego.
– Kwota dofinansowania jaka udało się uzyskać jest niemal o połowę niższa od wnioskowanej, więc i zakres w tym ilość budek będzie ograniczona – dodaje.
Przewidywany termin przeprowadzenia akcji to druga połowa kwietnia.
BOCIANY
Do Polski przyleciały już bociany, licznie pojawiły się również w powiecie tarnobrzeskim i samym Tarnobrzegu. Dla przypomnienia podczas ogólnopolskiego liczenia bociana białego PTP i sympatycy prowadzili spis na terenie powiatu. Wkrótce będą dane z całego województwa oraz z terenu całej Polski. Dla przypomnienia statystyka z roku ubiegłego liczenia.
- Gmina Grębów 34 gniazd zajętych i 84 młodych
- Gmina Baranów Sandomierski 26 gniazd zajętych i 56 młodych,
- Miasto Tarnobrzeg 13 gniazd zajętych i 25 młodych,
- Gmina Nowa Dęba 11 gniazd zajętych i 24 młodych,
- Gmina Gorzyce 7 gniazd zajętych i 15 młodych.
Łącznie 91 zajętych gniazd z 203 młodymi
NOWE REZERWATY
W ubiegłym roku, po 6 latach od złożonego wniosku, doprowadziliśmy do powołania rezerwatu przyrody Dolina Smarkatej. Był to 99 rezerwat na Podkarpaciu.
– W najbliższy piątek zostaną powołane kolejne trzy rezerwaty: „Sochy”, „Targowisko” oraz „Dolina Jodłówki”. „Sochy”’ będą 102 rezerwatem i podobnie jak „Targowisko”, zostaną utworzone na nasz wniosek, pierwotnie zgłoszone jako PTP Wolne Rzeki – informuje Janusz Wepsięć.
Więcej o rezerwatach można przeczytać tutaj: https://ptp-naszlas.pl/index.php/dzialania/
Uroczyste podpisanie aktu ustanawiającego odbędzie się 28 marca o godz. 12:00 w Sochach (Rozwadów – St. Wola).
foto: Akcja zabezpieczająca migrujące płazy / Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników
Czy to towarzystwo zrobiło cokolwiek by powstrzymać budowę farmy fotowoltaicznej w miejscu w którym ma ona powstać?
A Ty co zrobiłeś ?