Bogusław Szwedo, tarnobrzeski dziennikarz, prezes Radia Leliwa, autor wielu znaczących książek i artykułów dotyczących regionu, pasjonat historii, wydał VI tom „Tarnobrzeskiego słownika biograficznego”. Promocja odbyła się w minioną środę, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu.
Publikacja kontynuuje serię prezentującą sylwetki osób związanych z Tarnobrzegiem, które urodziły się i działały w granicach administracyjnych miasta. Znajdziemy tam m.in. pierwszy naukowy biogram Dzierżki z Wielowsi i jej męża Rafała z Tarnowa, których małżeństwo stworzyło wielowiejsko-dzikowską linię Tarnowskich.
W książce zamieszczone zostały szczegółowe informacje o 62 osobach m.in. Alfredzie Freyerze, Józefie Sarnie, Gracjanie Frógu, członkach rodziny Dekutowskich, dziewięciu osobach z rodziny Słomków. Jeden z opisów poświęcony jest Kazimierzowi Wiszniowskiemu – społecznikowi, poecie i byłemu nauczycielowi.
Podczas spotkania promocyjnego Bogusław Szwedo zwrócił uwagę na jeszcze kilka biogramów znajdujących się w słowniku: Janiny Libman – legendy tarnobrzeskiej chirurgii dziecięcej, ks. Henryka Sawarskiego – misjonarza pracującego na Madagaskarze, Janiny Słomki-Malewicz – nauczycielki, wnuczki Jana Słomki, Adama Sosnowskiego – Dominikanina, powstańca styczniowego czy Mariana Wyki – wybitnego lutnisty.
Miłym akcentem spotkania były podziękowania dla Pana Bogusława Szwedo od prawnuczki wójta Dzikowa Jana Słomki, Jolanty Kret – Prezes Fundacji Serce Lasowiackie oraz wręczenie pamiątkowego grawertonu za „odkrywanie prawdy historycznej” o rodzinie Słomków i „utrwalanie jej ku pamięci potomnych”.
foto: UM Tarnobrzeg
źródło: MBP Tarnobrzeg


Same dziadki na spotkaniu. A gdzie młode? Nie interesuje ich Tarnobrzeg?
Pora wydać ponownie Przewodnik po Tarnobrzegu. Był kilka lat wstecz taki wydany i już nie jest dostępny. Czas na wydanie II. Jak ma się Tarnobrzeg promować skoro nie dba się o przewodniki?