W dniu pogrzebu papieża Franciszka, prezydent Duda ogłosił żałobę narodową

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że 26 kwietnia 2025 roku, w dzień pogrzebu papieża Franciszka, będzie w Polsce dniem żałoby narodowej. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić żałobę narodową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

– Prezydenckie rozporządzenie wymaga kontrasygnaty premiera i taki dokument zostanie zaraz przekazany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzatę Paprocką do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – wyjaśnia szef BPM Wojciech Kolarski.

Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny w Watykanie. Za papieską dewizę obrał słowa swojego zawołania biskupiego: „Miserando atque eligendo” (łac. „Spojrzał z miłosierdziem i wybrał”). Słowa te odnoszą się do fragmentu Ewangelii o powołaniu celnika Mateusza.

Jak przekazał Watykan, uroczysta Msza święta pogrzebowa Biskupa Rzymu Franciszka rozpocznie się w sobotę o godz. 10:00 – przekazał Watykan. Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wezmą udział w ceremonii.

info: Prezydent.pl

foto: Grzegorz Jakubowski/Prezydent.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Przejdź do treści