Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu zapraszają na wystawę „Wołyń 1943. Ofiary, relacje, miejsca pamięci”.
Wernisaż, któremu towarzyszyć będzie projekcja filmu pt. „Zmarłych pogrzebać”, odbędzie się 15 lipca o godz. 17.
Wystawa czynna do 31 lipca br.
Film dokumentalny IPN Gdańsk „Zmarłych pogrzebać”
To wstrząsająca opowieść świadków przesyconego okrucieństwem ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, popełnionego przez członków ukraińskich ugrupowań nacjonalistycznych m.in. OUN-UPA. To zapis rozmów Katarzyny Underwood (IPN Gdańsk) z osobami ocalałymi z ludobójstwa na Wołyniu. Opowiada o tym, czym jest ludzkie cierpienie, jak głęboko sięga żal po stracie bliskich oraz najważniejsze, czy można wybaczyć sprawcom? Czy można przestać przywoływać w głowie straszliwe obrazy z ludobójstwa?
– Film pokazuje historie ludzi, którzy do dziś zmagają się z wielką traumą. To wyznania osób, które wciąż żyją z myślą, że zbezczeszczone szczątki ich bliskich pomimo upływu 77 lat, ciągle leżą w dołach śmierci, w studniach, na śmietniskach. Dziś w roku 2020 Polska wciąż niczym Antygona spogląda w stronę Ukrainy pragnąc jedynie pogrzebać swoich zmarłych – podkreśla autorka.
Produkcja zawiera archiwalne fotografie osób zamordowanych na Wołyniu w latach 1942-1943, całość obrazu dopełnia muzyka Krzesimira Dębskiego – informacja ze strony IPN