W Tarnobrzegu-Sobowie miasto wybuduje PSZOK (video)

Do końca 2026 roku miasto Tarnobrzeg wybuduje Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Tarnobrzegu – Sobowie. W założeniu PSZOK ten prowadzić będzie odtworzona spółka komunalna, obecnie usługę tą świadczy zewnętrzny podmiot – konsorcjum firm: Lider FCC Tarnobrzeg i partner FCC Śląsk.

Na utworzenie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Tarnobrzegu – Sobowie, miasto otrzyma środki unijne w wysokości 1 947 392,48 zł. Projekt ten został wybrany do dofinansowania przez Zarząd Województwa Podkarpackiego, w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027.

– Punkt selektywnej zbiórki odpadów powstanie jako miejska jednostka. Jest to działanie strategiczne, w kierunku rozpoczęcia aktywności gospodarczej na terenach inwestycyjnych na osiedlach Sobów i Zakrzów – tłumaczył podczas konferencji prasowej prezydent Tarnobrzega, Łukasz Nowak.

– Uzbrajając tereny pod PSZOK puszczamy pierwszą „nitkę mediów”, dzięki czemu później możemy wychodząc z tego punktu uzbrajać kolejne działki. PSZOK jest też działaniem w kierunku odtworzenia spółki komunalnej – dodał.

Do dofinansowania Zarząd Województwa Podkarpackiego wybrał 26 projektów. Całkowita wartość projektu złożonego przez Tarnobrzeg wynosi 3 mln 498 tys. zł.

Zawarcie umowy o dofinansowanie uzależnione jest od posiadania przez Instytucję Zarządzającą programem regionalnym Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, na etapie podpisywania umów o dofinansowanie projektów, odpowiedniego limitu środków finansowych uzależnionego od wahań kursowych EURO. Projekt złożony przez Tarnobrzeg jest na czwartym miejscu na liście.

ZAKRES ZADANIA

Zakres zadania obejmuje:

• budowę PSZOK o powierzchni 2 880,80 m2

• oznakowanie oraz ogrodzenie terenu inwestycji ogrodzeniem panelowym z siatki o wysokości do 2,0m;

•wykonanie nawierzchni utwardzonej wewnątrz ogrodzenia PSZOK,

•montaż bramy przesuwnej – wjazdowej / wyjazdowej;

•posadowienie budynku socjalnego dla pracowników wraz z częścią edukacyjną , o wymiarach w rzucie 6 x 20 m, przeznaczony do pobytu pracowników obsługujących punkt PSZOK, wyposażony w sanitariaty, bieżącą wodę, energię elektryczną, ogrzewanie elektryczne oraz panele fotowoltaiczne. Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

•budowę otwartej wiaty, o konstrukcji stalowej, o wymiarach w rzucie 15,0 x 5,0 m, dla potrzeb zadaszenia miejsc zbierania odpadów dla otwartych kontenerów KP7 w ilości 4szt. oraz pojemników C1100 w ilości 8szt.

•budowę dwudzielnego budynku magazynowego , o konstrukcji stalowej, o wymiarach w rzucie ok.10,0×5,0 m, dla potrzeb magazynowania odpadów niebezpiecznych oraz stanowiska drobnych napraw i punktu wymiany rzeczy używanych; budynek z wyposażeniem umożliwiającym użytkowanie obiektu i składowanie odpadów;

•wyposażenie i posadowienie na terenie PSZOK pojemników i kontenerów na odpady przewidziane do zbierania wymaganych frakcji odpadów tj. : pojemniki na: freony1szt., baterie 1szt., rozpuszczalniki 1szt., kwasy 1szt., alkalia 1szt., odczynnki fotograficzne 1 szt., ochrony roślin 1 szt., detergenty 1szt., kleje 1szt.,oleje jadalne 1szt., farby 1szt., oleje przepracowane 1szt.,opryski 1 szt., świetlówki i żarówki 1szt., leki 1szt., termometry 1szt., igły 1szt., regały 3szt.

•wykonanie wagi samochodowej,

•budowę ścieżki edukacyjnej wyposażonej m. in. w tablice informacyjne,

•budowę stanowiska czyszczenia pojemników,

•wykonanie rozwiązania odprowadzenia ścieków opadowych, doprowadzenie wody i odprowadzenie ścieków bytowych,

•wykonanie instalacji monitoringu,

•budowa drogi dojazdowej z drogi publicznej i placu manewrowego.

•wyposażenie PSZOK :

– pojemniki na odpady, regały magazynowe, stół warsztatowy, elektronarzędzia, narzędzia ręczne, ręczny
wózek paletowy, wózek widłowy spalinowy, myjka ciśnieniowa,
-wyposażenie budynku z salką edukacyjną z częścią socjalno-biurową

Ponadto projekt zakłada następujący zakres:

Dostawa i montaż wiat do stref przechowywania odpadów w budownictwie wielorodzinnym. Powstaną 3 strefy przechowywania odpadów w budownictwie wielorodzinnym w postaci 3 wiat: jedna wiata na 8 pojemników oraz 2 wiaty na 6 pojemników. Wiaty zamykane będą za pomocą certyfikowanych zamków i kluczy śmietnikowych wraz z kontenerami w następujących lokalizacjach:

1.Działka nr 12-3050/3, budynek wielorodzinny ul. M. Dąbrowskiej 10a,
2.Działka 12-1573/25, budynek wielorodzinny ul. 11 Listopada 6,
3.Działka 4-1478/2, budynek wielorodzinny ul. Zamkowa 2a.

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze
DJB
9 godziny temu

Dobra decyzja, zwłaszcza z perspektywy działań długookresowych 🙂

Tbg
1 godzina temu
Odpowiedź do  DJB

O wazelinka, juz się pojawił!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
2
0
Chętnie poznam Twoje przemyślenia, skomentuj.x
Przejdź do treści