Dysk zewnętrzny czy zwykły pendrive – co wybrać?

Do przechowywania danych popularnym wyborem bywa zwykłym, tani pendrive. Swoje grono użytkowników mają także dyski zewnętrzne, zarówno w wersji SSD, jak i HDD. Te dwa rozwiązania różnią się m.in. ceną i rozmiarem i szybkością działania. Które z tych urządzeń sprawdza się lepiej w codziennym użytkowaniu?

Czym różni się dysk zewnętrzny od pendrive?

Pendrive to niewielkich rozmiarów urządzenie opierające się na tzw. pamięci flash. Taki produkt świetnie sprawdza się w codziennym przenoszeniu plików ze względu na swój kompaktowy format i prostotę działania.

Natomiast dyski zewnętrzne SSD i HDD są znacznie większe fizycznie i przeznaczone do obsługi sporej ilości danych. Wariant HDD zawiera ruchome elementy wewnętrzne, więc jest bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne. Dyski SSD korzystają z tej samej technologii pamięci flash co pendrive. Są jednak wyposażone w wydajniejsze kontrolery, więc oferują bardzo szybki transfer danych.

Przeciętny pendrive najczęściej korzysta z USB-A w standardzie 3.0 lub 3.1. Dyski zewnętrzne dostępne są z szerokim zakresem portów. Od klasycznego USB, przez USB-C, aż po Thunderbolt. Wpływa to na prędkość przesyłu danych oraz na kompatybilność z nowoczesnym sprzętem.

Dość wyraźną różnicą jest zastosowanie. Pendrive dobrze nadaje się do przenoszenia mniejszych zestawów danych, np. dokumentów i zdjęć. Dysk zewnętrzny lepiej sprawdzi się jako narzędzie do tworzenia kopii zapasowych, pracy z dużymi plikami wideo, oraz do przechowywania spakowanych archiwów.

Pendrive ze względu na swoje wymiary bywa łatwiejszy w użytkowaniu mobilnym. Ta cecha nie jest to jednak bez wad, bo po prostu łatwo go zgubić. Mimo sporych gabarytów dysk zewnętrzny oferuje znacznie większą przestrzeń na dane w przeliczeniu na cenę. Szeroki wybór tanich i dobrych dysków zewnętrznych dostępny jest na stronie https://www.euro.com.pl/archiwizacja-danych1.bhtml.

Jakie są rodzaje dysków zewnętrznych?

W kategorii dysków zewnętrznych istnieje podstawowy podział na urządzenia HDD oraz SSD. Dyski talerzowe (HDD) to klasyczne rozwiązanie oparte na magnetycznym zapisie danych. Pomimo niższej prędkości działania oferują bardzo dobrą relację ceny do pojemności. Są więc atrakcyjnym wyborem dla osób potrzebujących dużej przestrzeni na archiwizację danych.

Natomiast dyski SSD zapewniają znacznie wyższe prędkości zapisu i odczytu. Te wysokiej klasy, markowe sprzęty osiągają transfer rzędu nawet 1000 MB/s przy wykorzystaniu interfejsu USB 3.2. Ważną zaletą SSD jest brak ruchomych elementów, więc są po prostu niezwykle odporne na wstrząsy, a nawet na upadki.

Dostępne są także różne formaty fizyczne. Dwa najpopularniejsze to 2,5 oraz 3,5 cala. Mniejsze modele nie wymagają dodatkowego zasilania i są bardziej mobilne. Natomiast większe oferują znacznie spore pojemności do zapisu danych, ale potrzebują zewnętrznego źródła energii.

Niektóre dyski wyposażono w funkcje zabezpieczające dane. Powszechnie stosowane jest sprzętowe szyfrowanie. Warto wybrać sprzęt z taką funkcją w przypadku, gdy ma on służyć do przechowywania poufnych informacji.

Dysk zewnętrzny czy pendrive – na co się zdecydować?

Wybór między pendrive’em a dyskiem zewnętrznym zależy przede wszystkim od oczekiwań wobec pojemności, mobilności i szybkości działania. Pendrive zapewnia maksymalną wygodę przy codziennym użytkowaniu. Natomiast dysk zewnętrzny oferuje większe możliwości pod względem przechowywania sporych zbiorów danych.

Pod względem wydajności SSD wypada po prostu najlepiej. Oferuje szybszy dostęp do plików niż pendrive, ale także znacznie wyższe prędkości transferu. Różnica jest nieco mniejsza w przypadku pendrive z interfejsem USB 3.0 lub 3.2. Bywa on dość szybki, ale i tak pozostaje w tyle względem profesjonalnych dysków SSD.

Gdy priorytetem staje się cena, to jedynym sensownym rozwiązaniem może być HDD. Nawet zewnętrzne dyski o pojemności 1 TB są obecnie dość tanie. Tym samym są one bardziej opłacalne niż nawet kilka pendrive o porównywalnej pojemności.

Jeśli liczy się trwałość przy ich przenoszeniu, to pendrive oraz dyski SSD wyraźnie górują nad modelami HDD. Powodem tego jest brak elementów mechanicznych. Nie ma więc ryzyka utraty danych na skutek uszkodzenia fizycznego.

Warto także na koniec zastanowić się, jak często i w jakich warunkach będzie używany dany sprzęt. Do szybkiego przenoszenia dokumentów naturalnym wyborem musi być pendrive. Do systematycznego tworzenia kopii zapasowych lub pracy z dużymi plikami sensowny może być tylko pojemny dysk twardy zewnętrzny.

artykuł sponsorowany

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Chętnie poznam Twoje przemyślenia, skomentuj.x
Przejdź do treści