Z okazji 200. rocznicy „ostatniego zajazdu na Litwie”, który według Adama Mickiewicza miał miejsce w 1812 roku, w 60 polskich miastach i miejscowościach, w sobotę czytano publicznie dzieło Adama Mickiewicza. Sandomierz również przyłączył się do akcji.
Plenerową czytelnię w Sandomierzu stanowiła mała scena ustawiona przed kamienicą Oleśnickich. Akcja rozpoczęła się o godz.15.30 od poloneza w wykonaniu rycerzy oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Sandomierska”. Czytanie rozpoczął burmistrz miasta Jerzy Borowski, od wiersza „Sandomierskie” Wincentego Pola.
Akcję „Narodowe czytanie Pana Tadeusza” zainicjował prezydent Bronisław Komorowski: „Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy!
Przed dwustu laty, gdy Wielka Armia Napoleona podążała przez Niemen w kierunku Moskwy, miał miejsce ostatni zajazd na Litwie. Taką historię szlachecką opowiada nam w poemacie „Pan Tadeusz” nasz Wieszcz – Adam Mickiewicz.
By uczcić to 200-lecie, pragnę zainicjować ogólnopolską akcję Narodowego Czytania Pana Tadeusza. Odbędzie się ona 8 września 2012 roku. Jak dotąd udział w tym przedsięwzięciu zadeklarowały dziesiątki polskich miast. Dziękuję za chęć bycia razem pod skrzydłami poezji Pana Tadeusza.
To dzieło o szczególnym znaczeniu dla nas Polaków. Zachwyca od pokoleń bogactwem języka, pięknem opisów i harmonią słowa. Stanowi zarazem nieocenione źródło najlepszych patriotycznych uczuć i wiedzy o nas samych.
Poemat Pan Tadeusz to nieodłączna część polskiego kanonu kulturowego, który czyni nas wspólnotą. Łączy nas też pokoleniowo, z naszymi prababkami i pradziadkami, którzy często znali ten poemat na pamięć.
Niech 8 września będzie więc spotkaniem nas wszystkich z językiem ojczystym w najwybitniejszym wydaniu oraz z polskością, której jakże pięknym wyrazem jest Pan Tadeusz. Odkrywajmy wartość bycia razem wokół słów i rzeczy pięknych”.
Prezydent fragment „Pana Tadeusza” przeczytał w sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim.
video: Agnieszka Nycz
foto: Piotr Morawski