Przechowywanie i transport lodów: jak właściwie korzystać z pojemników na lody?

Lody muszą być przechowywane w odpowiedniej temperaturze, aby zachowały swoje walory smakowe oraz właściwą konsystencję. Jeżeli w trakcie transportu ulegną rozmrożeniu, a następnie zostaną ponownie zamrożone, mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie konsumentów. Dlatego producenci mrożonych deserów muszą szczególnie zadbać o sposób magazynowania i transportowania swoich produktów. Dużą rolę w tym procesie odgrywa dobór pojemników.

Jak przechowywać i transportować lody?

Producenci lodów powinni zaznajomić się z podstawowymi zasadami przechowywania i transportowania lodów. Jednym z najważniejszych czynników jest temperatura (optymalna wynosi -18 stopni Celsjusza). Dotyczy to każdego etapu łańcucha dostaw. Lody po opuszczeniu zakładu produkcyjnego powinny być umieszczone w specjalnych samochodach przystosowanych do przewozu produktów mrożonych. Co ważne, wysokość temperatury w lodówkach powinna być regularnie sprawdzana – zarówno w trakcie transportu, jak podczas przechowywania.

Niska temperatura ogranicza namnażanie się drobnoustrojów. Spożycie roztopionych i ponownie zamrożonych lodów może grozić zakażeniem groźnymi bakteriami, przede wszystkim salmonellą. Dlatego awaria lodówki lub brak należytej kontroli ze strony pracowników sklepu mogą narazić producenta na koszty, ponieważ część produktów będzie musiała zostać podana utylizacji.

Rola pojemników w przechowywaniu i transporcie lodów

Opakowanie odgrywa kluczową rolę w magazynowaniu i transporcie produktów, które muszą być przechowywanie w niskich temperaturach. Właściwie dobrane pojemniki na lody powinny być wykonane z materiałów, które mogą mieć bezpośredni kontakt z żywnością. Producenci najczęściej sięgają po tworzywa sztuczne, np. polipropylen (PP) czy politereftalan etylenu (PET), mając na uwadze wysoką wytrzymałość plastiku na uszkodzenia oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych. Do przechowywania lodów najczęściej wykorzystuje się pojemniki wykonane w technologii termoformowania, nazywane kuwetami.

Producent opakowań plastikowych powinien zadbać o właściwe oznaczenie wyrobów przeznaczonych dla branży spożywczej. Pojemniki, które mogą być przechowywane w niskich temperaturach, najczęściej mają symbol płatka śniegu.

Pojemniki plastikowe na żywność i ich producent Stark Partner oferują opakowania przystosowane do transportu w warunkach chłodniczych. Do każdego opakowania można dobrać szczelną pokrywkę, która zapobiega wymianie temperatury z otoczeniem oraz chroni produkt przed zanieczyszczeniem.  

Dobór właściwych pojemników oraz utrzymanie niskiej temperatury to dwa czynniki, które mają kluczowe znaczenie w procesie magazynowania i transportu lodów. Producent powinien zadbać o wysoką jakość opakowań oraz zachowanie zimnego łańcucha dostaw, żeby nie narazić przedsiębiorstwa na straty finansowe, a konsumentów na problemy zdrowotne.

artykuł sponsorowany

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content